MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaśnięcia Bogorodzicy. Uspienije to ostatnie wielkie święto w prawosławnym roku liturgicznym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Łozowik
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim
Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim Piotr Łozowik
Na koniec sierpnia, w Cerkwi Prawosławnej przypada święto Zaśnięcia Bogorodzicy, nazywane potocznie Uspienijem. Poprzedza je dwutygodniowy post. Jest to święto nieruchome ustanowione w IV wieku i jest najważniejszym świętem maryjnym w prawosławnym roku liturgicznym. Tego dnia w cerkwiach święcone są zboża, zioła i kwiaty.

Poświęcone ziarna zbóż mają posłużyć do pierwszych zasiewów, wiązanki kwiatów wkładane są pod głowy zmarłym z najbliższej rodziny. W przeddzień święta odprawiane jest całonocne czuwanie, które łączy w sobie wieczernię, utrenię i nabożeństwo pierwszej godziny, które są w tym czasie odprawiane w sposób bardziej uroczysty niż w dni powszednie, czyli w większości śpiewane a nie czytane.

Według tradycji w chwili śmierci łoże, na którym spoczywała Bogurodzica otoczyła światłość oraz aniołowie i święci. Wtedy to pojawił się Chrystus, ujrzawszy go Matka Boża przemówiła i oddała mu swoją duszę, a następnie została przeniesiona do jej rodzinnego grobowca u podnóży Góry Oliwnej, w Getsemani. Wierzy się, że Bogorodzica zarówno duszą jak i ciałem odeszła do nieba, Cerkiew Prawosławna nie nazywa jej odejścia z tego świata śmiercią lecz zaśnięciem.

ZOBACZ WIDEO

Teologia Kościoła Katolickiego nie rozstrzyga czy Maryja umarła i została wzięta do nieba po śmierci i wskrzeszeniu, czy też przeszła do wiecznej chwały nigdy nie umierając. Katolicy święto określają mianem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Cerkiew świętuje i śmierć-zaśnięcie, i zmartwychwstanie oraz wniebowzięcie.

Świętu Zaśnięcia Bogurodzicy poświęcone jest wiele cerkwi na Podlasiu, np. w Boćkach, Czyżach, Bielsku Podlaskim, Dubinach, Wojnowie, Kleszczelach, Zabłudowie i białostockich Starosielcach.

Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim zbudowana została w latach 90-tych XX wieku i jest obecnie jedną z największych świątyń w Polsce. Zaprojektował ją Michał Bałasz, architekt ten jest autorem projektów wielu podlaskich świątyń, np. kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku, cerkiew Mądrości Bożej w Białymstoku, cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, kościół Wszystkich Świętych w Białymstoku, cerkiew św. Anny w Boratyńcu Ruskim, cerkiew Matki Bożej Miłującej w Czeremsze czy cerkiew św. Dymitra w Hajnówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna