Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaszczep się

Agnieszka Zalewska
Szczepienie gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem  - mówi dr Iwona Sienkiewicz
Szczepienie gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem - mówi dr Iwona Sienkiewicz
Żółtaczka jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Szczepionka, która przed nią chroni, może nawet uratować życie.

Żółta Dekada

Żółta Dekada

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku zaprasza na trwającą w dniach 7-18 kwietnia akcję "Żółta dekada" na ul. ul. Legionową 8, do gabinetu szczepień przy WSSE w Białymstoku. Podczas akcji mieszkańcy będą mogli zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby WZW typu B. Gabinet na czas akcji będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 - 15.00.
Osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepienia podczas "Żółtej dekady" w dniach 3-14 marca tego roku, będą miały teraz doskonałą okazję, by przyjąć drugą dawkę szczepienia. Cena szczepienia pierwszego czy kolejnego w okresie "Żółtej dekady" to 35 zł.

Żółtaczka wszczepienna, czyli wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B każdego roku zabija na świecie ponad 2 miliony osób - mówi dr Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Wirus uszkadza nie tylko wątrobę, ale także inne narządy, np. mięsień sercowy i nerki.
Do zakażenia dochodzi, gdy krew lub ślina chorego zetknie się z raną, nawet niewielką.

- Może się to zdarzyć w szpitalu, podczas zabiegu chirurgicznego, jeżeli użyto źle wysterylizowanego sprzętu medycznego - mówi Iwona Sienkiewicz. - Można też się zarazić przez kontakt płciowy a nawet u fryzjera, kosmetyczki, dentysty a nawet w salonie tatuażu.

Objawy i skutki

- Objawy wstępne choroby to m.in. utrata apetytu, nudności, wymioty, objawy grypopodobne: bóle kostno-mięśniowe, stany podgorączkowe - wylicza Iwona Sienkiewicz. - Po objawach wstępnych następuje zazwyczaj stopniowe zażółcenie skóry - żółtaczka. Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu.
Dlatego człowiek, który zachorował na żóltaczkę, powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Chodzi o to, aby był pod opieką lekarzy i nie zakażał innych. Przewlekła postać żółtaczki wymaga długotrwałego, specjalistycznego leczenia.

Warto się zaszczepić

Aby uniknąć zakażenia, najlepiej jest się zaszczepić.
- Szczepionka daje dla większości szczepionych wieloletnią ochronę przed chorobą.

W Polsce szczepionkę podaje się wszystkim noworodkom, a kolejne dawki niemowlętom w 2. i szóstym, siódmym miesiącu życia. - mówi Iwona Sienkiewicz.
- By zabezpieczyć się przed zachorowaniem na WZW typu B, należy przyjąć 3 dawki szczepienia podstawowego: druga dawka po 1 miesiącu od pierwszej i trzecia dawka po pięciu miesiącach od dawki drugiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna