Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawieszenie działalności jest proste

Ewa Wyrwas
Katarzyna Krupicka, ZUS w Białymstoku
Katarzyna Krupicka, ZUS w Białymstoku Jerzy Doroszkiewicz
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Katarzyna Krupicka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jestem nauczycielką. W czerwcu tego roku kończę 60 lat. Czy po zakończeniu roku szkolnego w 2018 roku mogę przejść na emeryturę nauczycielską?

- Zmiany do ustawy o emeryturach i rentach z FUS wydłużyły możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek. Skorzystać będą mogli z niego nauczyciele, którzy spełnią warunki:

- określone w art. 88 ust 2a Karty Nauczyciela,

- przed dniem (01.10.2017r.), w którym wejdzie w życie niniejsza ustawa, nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017r. do 31 sierpnia 2018r.

Kolejny wymóg, który musi być spełniony, to rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy albo stosunek ten ulegnie rozwiązaniu lub wygaśnięciu w okolicznościach, które określa również Karta Nauczyciela w art. 20 ust. 1, 5c i 7. Ostatnim warunkiem jest zgłoszenie wniosku o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r.

Pani sytuacja związana z osiągnięciem wieku emerytalnego idealnie wpisuje się w wydłużenie okresu ubiegania się o emeryturę z Karty Nauczyciela, a tym samym - daje możliwość wyliczenia wysokości emerytury według starych zasad.

Prowadzę działalność gospodarczą, ale nie zatrudniam pracowników. Muszę wyjechać za granicę na pół roku.

Czy mogę zawiesić działalność?

- Tak. Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Zawieszenie działalności nie może nastąpić wcześniej niż w dniu złożenia wniosku o zawieszenie i trwa ono do dnia, w którym złożymy wniosek o wznowienie działalności, bądź do dnia, który został wcześniej określony we wniosku o zawieszenie. Jeżeli działalność nie zostanie wznowiona po 24 miesiącach, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zostanie wykreślony z urzędu.

Zawieszenia oraz wznowienia działalności można dokonać w następujący sposób:

- online i podpisać podpisem elektronicznym,

- podpisem przy użyciu profilu zaufanego ePUAP albo podpisem własnoręcznym po wizycie w urzędzie,

- wypełniony wniosek może zostać wysłany listem poleconym (w taki przypadku powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza).

Złożenie wniosku o zawieszenie za pomocą CEIDG spowoduje przekazanie tej informacji do ZUS, który sporządzi za przedsiębiorcę odpowiednie dokumenty.

W okresie zawieszenia nie ma obowiązku opłacania składek, jaki i składania dokumentów rozliczeniowych.

Pamiętać jednak należy o sytuacji, gdy do zawieszenia dochodzi w trakcie miesiąca kalendarzowego. W takim przypadku należy złożyć dokument rozliczeniowy, a składki na ubezpieczenia społeczne należy liczyć od podstawy wymiaru zmniejszonej proporcjonalnie o dni, w których działalność była zawieszona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna