MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj się na Dzień Matki! Darmowe badania profilaktyczne dla kobiet. Nie czekaj i poznaj ofertę Federacji Stowarzyszeń Amazonki i NFZ

Gabriela Fedyk
Badania profilaktyczne mogą pomóc w zapobieganiu chorobom, schorzeniom i innym problemom zdrowotnym lub wykryć chorobę na wczesnym etapie.
Badania profilaktyczne mogą pomóc w zapobieganiu chorobom, schorzeniom i innym problemom zdrowotnym lub wykryć chorobę na wczesnym etapie. freepik
Kwiaty, czekoladki i inne prezenty na Dzień Matki są miłe, jednak nic nie zastąpi zdrowia. W ten wyjątkowy dzień (i nie tylko) warto zatroszczyć się o zdrowie swojej mamy, babci, siostry, przyjaciółki czy koleżanki z pracy – oraz swoje. 26 maja to doskonała okazja do skorzystania z darmowych (i bezcennych) badań, które organizują Federacja Stowarzyszeń Amazonki i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Spis treści

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna? Podstawowe badania

Dzięki badaniom profilaktycznym możemy zapobiec wielu chorobom, schorzeniom i innym problemom zdrowotnym, a także wykryć chorobę we wczesnym stadium, kiedy leczenie może przynieść najlepsze rezultaty. Profilaktyka zdrowotna zmniejsza ryzyko rozwoju chorób, niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Ich rodzaj zależy m.in. od wieku, historii chorób i obciążeń genetycznych.

Podstawowe badania profilaktyczne to zwłaszcza:

Edukacja i świadomość o znaczeniu badań profilaktycznych są kluczowe dla naszego zdrowia.

„Badamy nie tylko mamy”. Pierwsza Dama RP zachęca do udziału w akcji Amazonek

Rak piersi to jedno ze zdrowotnych wyzwań Polek i właśnie na tę kwestię zwraca uwagę Federacja Stowarzyszeń Amazonki. Z okazji Dnia Matki w całej Polsce odbywa się ogólnopolska akcja edukacyjna „Badamy nie tylko mamy”. Honorowym patronatem objęła ją Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

– My kobiety nie możemy myśleć, że rak piersi nas nie dotyczy. Piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Dbaniem jest właśnie profilaktyka, czyli regularne samobadanie już od wczesnej młodości oraz cykliczne badania diagnostyczne. Trzeba znaleźć czas i zatroszczyć się o siebie właśnie dzisiaj. Każdy dzień zwłoki w przypadku diagnozy sprawia, że może być za późno na wyleczenie – przekonuje Krystyna Wechmann Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

Sprawdź również:

Poza comiesięcznym samobadaniem piersi zalecane są badania diagnostyczne. Kobiety w wieku 20-30 lat powinny zgłaszać się na USG co dwa lata, te po 30. roku życia – co roku. Natomiast panie po 50. roku życia raz w roku powinny wykonywać mammografię.

Okazją do badania jest Dzień Matki.

– 26 maja w ponad 90 polskich miastach przedstawicielki naszej organizacji oraz członkinie klubów Amazonek wyjdą na ulice, gdzie będą edukować nt. profilaktyki raka piersi – mówi Krystyna Wechmann. – Oprócz stacjonarnej akcji w różnych częściach kraju, zapraszamy do włączenia się w naszą inicjatywę online. Wystarczy zapisać się na badanie profilaktyczne, dodać na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo, uwzględnić w opisie posta hasztagi: #badamynietylkomamy, #rozoweusta i zaprosić do dołączenia bliską sercu kobietę. Chcemy, aby w Dniu Matki platformy społecznościowe zalała fala publikacji przypominających o profilaktyce raka piersi. Wierzymy, że przełoży się to na poprawę zdrowia kobiet – dodaje.

Lista miast wraz z adresami wydarzeń, które odbędą się 26 maja w całej Polsce, dostępna jest na stronie przygotowanej przez Federację.

Darmowe badania na NFZ z okazji Tygodnia Zdrowia Rodzin

Od 26 maja do 2 czerwca w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia będzie trwał Tydzień Zdrowia Rodzin. Głównym tematem będzie profilaktyka. Skorzystają z niej całe rodziny, bowiem oferta jest bardzo różnorodna i skierowana zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.

W ramach Tygodnia Zdrowia Rodzin można:

  • skorzystać z bezpłatnych pomiarów w kiosku profilaktycznym (analiza składu masy ciała, określenie wskaźnika BMI, zmierzenie ciśnienia tętniczego),
  • omówić wyniki pomiarów z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia,
  • otrzymać dokładną informację na temat programów profilaktycznych oraz miejsc, w których można wykonać badania,
  • zapoznać się z kalendarzem badań dla kobiet, mężczyzn i dzieci, który jest dostępny na stronie Akademii NFZ,
  • otrzymać plan żywieniowy dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Kobiety będą mogły dowiedzieć się, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi.

Bezpłatna mammografia i zapisy na badania profilaktyczne

Z darmowej mammografii na NFZ mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie wykonały z tego badania z refundacją w ciągu ostatnich dwóch lat.

– W każdym województwie będą czekały też MAMMOBUSY, czyli mobilne pracownie, gdzie panie mogą wykonać mammografię. Wystarczy sprawdzić dokładny adres i kalendarz postoju mammobusów, i przyjść na badanie. Harmonogram jest dostępny m.in. na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia – informuje NFZ.

Warto też odwiedzić stronę Akademia NFZ i skorzystać z bezpłatnego kalendarza badań. Wystarczy zaznaczyć tylko płeć i wiek – w kalendarzu wyświetlą się polecane do wykonania badania profilaktyczne.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna