Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj swoje jelito

Redakcja
- Jelito grube trzeba zmusić do pracy. Dlatego należy jadać regularnie, a nasza dieta powinna być bogata w błonnik - radzi prof. Jacek Szmeja, gastroenterolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Rak jelita grubego ciągle zajmuje w statystykach czołowe miejsce jeśli chodzi o umieralność na nowotwory. Dlaczego tak się dzieje?

- Bo ludzie ciągle wstydzą się zgłosić na badania przeglądowe, zwłaszcza kolonoskopię. Tymczasem wszystkie osoby powyżej 50 roku życia takie badania powinny mieć zrobione. Bo jeśli w porę wykryje się polipy w jelicie grubym, to wyleczyć je można prawie w 100 proc. Niestety, pacjenci zgłaszają się tak późno, że dochodzi do tego, iż procent tak zwanych wyleczeń pięcioletnich wynosi tylko 25 proc. Natomiast w krajach wysoko zawansowanych jest to między 70-80 procent.

- Najprościej powiedzieć: róbmy badania. Tymczasem kolejki do gastrologów sięgają wielu miesięcy. I jeśli już uda nam się do tego specjalisty dostać, to on niechętnie wypisze skierowanie na kolonoskopię. A przecież czas gra tu ważną rolę.

- Trzeba być upartym i mimo wszystko dążyć do uzyskania skierowania. Po drugie: takie badania dla osób powyżej 50 roku życia prowadzone są także w ramach programów profilaktycznych. Z danych wynika, że podczas tej profilaktyki u co piątej badanej osoby wykryto stany chorobowe: polipy, szczeliny, zapalne stany jelita grubego i nowotwory.

- Jakie objawy powinny być dla nas sygnałem, że w jelicie dzieje się coś niedobrego?

- Przede wszystkim bóle brzucha, obecność krwi w stolcu, zaburzenia w oddawaniu stolca: gdy raz te stolce są luźne, innym razem mamy zaparcia... Takie objawy powinny być wskazaniem do natychmiastowej wizyty o gastrologa i wykonanie kolonoskopii. Oczywiście nie zawsze ma to związek z rozwojem nowotworu, ale lepiej dmuchać na zimne.

- Pacjent ma objawy, zwraca się najpierw do lekarza rodzinnego, a ten stwierdza, że jest to zespół jelita nadwrażliwego. I badań szczegółowych nie robi, nie kieruje nas do specjalisty.

- Aby diagnozę taką postawić, trzeba ten nowotwór najpierw wyeliminować, właśnie poprzez badania przeglądowe. Niestety w Polsce okres między rozpoznaniem nowotworu jelita grubego a leczeniem sięga ok. sześciu miesięcy. A przez ten czas zmienia się stopień zaawansowania choroby. Im ten stopień jest mniejszy tym większa szansa na wyleczenie.

- Czy z rakiem jelita można żyć?

- Oczywiście, wszystko jednak zależy na jakiej wysokości ten nowotwór jest położony. Niestety, u części chorych trzeba wykonać stomię, czyli trwały odbyt brzuszny z usunięciem guza i usunięciem zwieracza odbytu. Około 20 procent chorych na raka jelita to właśnie stomicy.

- Co wpływa na to, że coraz częściej chorujemy na ten nowotwór?

- Złe nawyki żywieniowe, coraz większa ilość utrwalaczy w jedzeniu, nie unormowany czas pracy, stres, odwodnienie... Dlatego należy jadać regularnie, a dieta powinna być bogata w błonnik, żeby to jelito zmusić do pracy. Powinniśmy też unikać fast foodów i wypróżniać się codziennie, bo ten zalegający stolec może powodować zmiany w błonie śluzowej jelita.

- Dziękuję

10 PRZYKAZAŃ
Dziesięć przykazań prawidłowego odżywiania się według Polskiego Towarzystwa Stomijnego
1. Pij dużo płynów (przynajmniej dwa litry dziennie)
2. Stosuj zdrową i urozmaicona dietę
3. Jadaj regularnie i w spokoju
4. Delektuj się posiłkami
5. Dokładnie gryź i przeżuwaj pokarm
6. Jedz dużo ryb, owoców i warzyw
7. Ograniczaj słodycze, tłuste potrawy, ostre przyprawy i mocny alkohol
8. Przestrzegaj higieny przygotowania i spożywania posiłków
9. Zapewnij odpowiednią ilość błonnika w diecie
10. Dbaj o to, aby spożywane pokarmy były zawsze świeże

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna