Zbędne drzewa

Donata Żmiejko dzmiejko@prasapodlaska.pl
Zezwolenie na wycięcie wydawane jest na wniosek.

Stawki za usuwanie drzew za 1 cm

Stawki za usuwanie drzew za 1 cm

Maksymalne stawki opłat za usuwanie drzew za jeden centymetr obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm
Wielkość obwodu pnia w cm Stawki opłat za 1 cm w zł
- do 25 319,40
- od 26 do 50 485,03
- od 51 do 100 757,13
- od 101 do 200 1183,02
- od 201 do 300 1774,52
- od 301 do 500 2484,32
- od 501 do 700 3194,12
- powyżej 700 4140,55

Warto pamiętać, że nie każde drzewo można wyciąć. Za niezgodne z prawem jego usunięcie grozi wysoka kara.

Zakup działki i rozpoczęcie budowy domu to sytuacja, w której często zachodzi konieczność wycięcia zbędnych drzew i krzewów. Zanim jednak zabierzemy się za ich usuwanie, pamiętajmy o uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Otrzymanie zezwolenia na wycięcie drzewa jest prostą formalnością i lepiej ją załatwić, bo możemy narazić się na wysokie kary.

Bez zezwolenia
Nie każde drzewo, które planujemy wyciąć, wymaga pozwolenia na to. Oto te odstępstwa:
- w lasach (tam obowiązują inne normy);
- owocowych, z wyłączeniem: rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
- na plantacjach drzew i krzewów (w sadach z jadalnymi owocami);
- których wiek nie przekracza dziesięciu lat.

Kto wydaje decyzję

Zezwolenie na wycięcie drzewa udzielane jest na wniosek właściciela nieruchomości, z której mają być one usunięte. Zezwolenie wydawane jest przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem, do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków. Natomiast pozbycie się ich z terenów objętych ochroną krajobrazową w granicach parku narodowego albo rezerwatu przyrody wymaga uzyskania zgody odpowiedniego dyrektora parku narodowego albo regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Wniosek o wydanie zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów należy złożyć do urzędu gminy (miasta), na terenie którego znajduje się nieruchomość. Za wydanie decyzji administracyjnej oraz za złożenie wniosku należy wnieść opłatę skarbową.

Wniosek i dokumenty
Urzędy gmin mają najczęściej własne wzory wniosków o wydanie pozwolenia. Możemy też napisać go samodzielnie.

We wniosku powinno się znaleźć:
- imię, nazwisko, adres właściciela lub posiadacza nieruchomości;
- tytuł prawny władania nieruchomością (jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem, do wniosku dołącza zgodę właściciela);
- nazwa gatunku usuwanego drzewa lub krzewu;
- obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm;
- przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
- przyczyna i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
- wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy.
Do wniosku należy załączyć:
- dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości;
- zgodę właściciela, jeśli wnioskodawca nim nie jest;
- szkic sytuacyjny;
- inne - np. zdjęcia chorego czy uszkodzonego drzewa.

Decyzja o zezwoleniu powinna być wydana w ciągu jednego, do dwóch miesięcy. Poprzedzona jest obowiązkową wizją w terenie w obecności właściciela nieruchomości i oględzinami wnioskowanego do wycięcia drzewa.

Zasady ustalania opłaty
Za zezwolenie pobiera się opłatę ustalaną na podstawie stawki zależnej od obwodu pnia oraz rodzaju i gatunku drzewa. Za usunięcie jednego metra kwadratowego powierzchni pokrytej krzewami opłata jest stała i w 2012 r. wynosi 236,60 zł.

Na terenie uzdrowisk, obszarze ochrony uzdrowiskowej, terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków i terenach zieleni opłaty są o 100 proc. wyższe.

Termin uiszczenia opłaty za wycinkę drzew i krzewów to 14 dni od uprawomocnienia się decyzji ustalającej jej wysokość. Na wniosek właściciela nieruchomości opłatę można rozłożyć na raty lub przesunąć termin jej płatności na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Gdy zezwolenie przewiduje przesadzenie drzew czy krzewów w inne miejsce lub zastąpienie ich innymi, termin uiszczenia opłaty odracza się na okres trzech lat od dnia wydania zezwolenia i:
- jeżeli przesadzone albo nowo posadzone rośliny zachowają żywotność po upływie trzech lat od dnia ich przesadzenia lub posadzenia - opłata podlega umorzeniu;

- jeśli nie zachowały żywotności w tym okresie - posiadacz nieruchomości jest obowiązany niezwłocznie do uiszczenia opłaty (chyba że obumarcie drzewa nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego).

Obowiązek uiszczenia opłat za usunięcie drzew lub krzewów przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin wpłaty.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie