Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Ziobro: Złożymy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Komentarze polityków

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zbigniew Ziobro: Złożymy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej
Zbigniew Ziobro: Złożymy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej Adam Jankowski
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w sobotę złożenie wniosku o wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej. - Polskie prawo jest wzorcem dla innych krajów Unii Europejskiej i innych krajów na świecie, jeśli chodzi o standard ochrony przed przemocą – stwierdził. Działania rządu krytykuje opozycja. W całej Polsce odbyły się protesty mające nie dopuścić do rezygnacji z konwencji antyprzemocowej.

Szef resortu sprawiedliwości na sobotniej konferencji prasowej poinformował, że w poniedziałek w resorcie rodziny zostanie złożony wniosek o wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej.

Motywując tę decyzję, Ziobro podkreślił, że „polskie prawo jest wzorcem dla innych krajów Unii Europejskiej i innych krajów na świecie, jeśli chodzi o standard ochrony przed przemocą”.

Dodał, że rodzime prawo jest „wzorcowe w tym względzie i spełnia wszystkie wymagania, które są określone w konwencji stambulskiej w zakresie ochrony przed przemocą względem kobiet”.

- Jeżeli ktoś chce powiedzieć, że my występując z inicjatywy konwencji stambulskiej, chcemy działać na rzecz obniżenia standardów ochrony kobiet, to jest jedno pytanie: w jakim zakresie polskie prawo nie odpowiada i nie spełnia wymogów określonych w konwencji stambulskiej? - pytał minister sprawiedliwości.

Jak zaznaczył, polski rząd nie zgadza się z „obszarem konwencji, który dotyczy ideologizacji”. - Te zapisy mogłyby doprowadzić do wzrostu przemocy. Proszę nie ulegać propagandzie lewackiej i lewicowej. Popatrzmy na fakty i działania – apelował Ziobro.

Konwencja stambulska jest nazywana antyprzemocową i mówi o konieczności zapobiegania i zwalczania przemocy domowej – głównie wobec kobiet i dzieci.

Można w niej przeczytać, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nigdy nie może być usprawiedliwiana tradycją czy religią. Według konwencji, przemoc wobec kobiet może być uwarunkowana kulturowo.

Zdaniem części polityków zapisy zawarte w dokumencie mają wydźwięk zbyt lewicowy i feministyczny.

Opozycja: Rząd neguje prawo do bezpieczeństwa. PiS: Przemycanie ideologii gender

Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki na antenie TVN24 stwierdził w niedzielę, że „wypowiedzenie konwencji stambulskiej stawia rząd w najgorszym świetle”. - Coś co jest oczywistością PiS neguje. Neguje prawa do tego, by kobiety mogły czuć się bezpiecznie. Staje po stronie zbrodniarzy, którzy stawiają siebie ponad prawem – mówił parlamentarzysta.
W podobnym tonie wypowiadał się jego partyjny kolega Marcin Kierwiński. - Mam nadzieje, że nikomu o zdrowych zmysłach nie przyjdzie do głowy, by wypowiadać konwencję stambulską. Rząd, który na sztandarach ma rodzinę, chce wypowiedzieć konwencję, która rodzinę chroni – mówił w Polsat News. - . Nie pierwszy raz pod płaszczykiem walki z mityczną ideologią PiS zachowuje się głupio – dodał poseł PO.

Działania rządu ostro skrytykował także lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty.- Jak słucham PiS-owskiej ściemy ws. konwencji antyprzemocowej to jestem przerażony. To jest konwencja, w której są zapisy, że kobieta nie powinna być bita, gwałcona, żeby był monitoring tego typu przestępstw – podkreślił na antenie TVN24.

Zdaniem Czarzastego partia rządząca opowiada się za wypowiedzeniem konwencji, gdyż „jest politycznie za tym, żeby kobieta mogła być pobita, żeby przemoc domowa mogła funkcjonować”. Bo uważa, że jak nikt tego nie widzi, to tego nie ma. To filozofia zakłamania! - mówił polityk.

Decyzji rządu bronią natomiast posłowie PiS. Zdaniem wiceministra kultury Jarosława Sellina przyjęcie w 2012 r. przez Polskę konwencji budziło duże emocje. - Pod przykrywką dobrego celu, czyli walki z przemocą, ta konwencja przemyca jednak istotne treści ideologii gender, która jest konkretnie zdefiniowana i obciąża odpowiedzialnością za przemoc rodzinę jako instytucję, i religię - zwłaszcza religię chrześcijańską. Dlatego mieliśmy bardzo poważne wątpliwości, nadal te wątpliwości mamy – ocenił w Polskim Radiu.

Z kolei minister Kancelarii Prezydenta Paweł Sałek stwierdził, że „w pewnych obszarach związanych z promocją ideologii gender, ta konwencja jest w niektórych obszarach dla Polski dość nieszczęśliwa”. - Polska, w kwestii problemu przemocy domowej ma dobre prawo - ocenił w radiowej Jedynce.

Polacy nie chcą wypowiedzenia konwencji stambulskiej?

Pracownia SW Reserach w sondażu dla „Rzeczpospolitej” zapytała respondentów, czy Polska powinna wycofać się z Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tzw. konwencji stambulskiej.

15 proc. ankietowanych stwierdziło, że to dobry ruch. Natomiast za utrzymaniem konwencji opowiedziało się 62 proc. respondentów. Odpowiedź „nie mam zdania” wybrało 22,9 proc. pytanych.

Jak informuje „Rzeczpospolita” znacznie częściej przeciwne wycofaniu się z zapisów konwencji są kobiety (70 proc. przy 54 proc. mężczyzn). Decyzję rządu o wycofaniu się z konwencji najczęściej krytykują osoby młode - do 24. roku życia (70 proc. z nich).
Odstąpienie od konwencji antyprzemocowej za błąd uważa prawie 70 proc. osób o dochodach mieszczących się w granicach 2001 zł – 3000 zł netto.

Przeciwna wypowiedzeniu przepisów są dwie na trzy osoby z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców.
Najmniej zwolenników wypowiedzenia konwencji stambulskiej jest w miastach do 20 tys. mieszkańców (12,6 proc.) oraz na wsiach i w miastach do 100 tys. mieszkańców (14,6 proc.). Relatywnie najwięcej jest ich natomiast w dużych ośrodkach, powyżej 500 tys. mieszkańców (19,2 proc.).

Protesty w całej Polsce

W piątek w wielu miejscach Polski odbyły się protesty przeciwko wypowiedzeniu konwencji stambulskiej przez polski rząd. W Warszawie demonstranci manifestowali przed siedzibą Ordo Iuris, gdyż działacze tej organizacji jako jedni z pierwszych apelowali do rządu o wypowiedzenie konwencji.

Spod siedziby organizacji manifestanci przenieśli się przed siedzibę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie domagali się m.in. dymisyjni minister Marleny Maląg.

Podobne protesty odbyły się m.in. we Wrocławiu i Poznaniu.

To jednak nie koniec akcji sprzeciwiającej się rezygnacji z konwencji antyprzemocowej. W poniedziałek w Katowicach środowiska kobiece zorganizują maraton czytania międzynarodowego dokumentu. Do udziału w wydarzeniu zaproszono m.in. przedstawicielki świata nauki i aktywistki zaangażowane w różne ruchy społeczne.

Konwencja weszła w życie 1 sierpnia 2014 r. gdyż wówczas została ratyfikowana przez przynajmniej 10 państw, w tym 8 państw członkowskich Rady Europy.

Dokument został ratyfikowany i obowiązuje w 34 państwach. Są to: Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Włochy i Polska.

13 kwietnia 2015 r prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował konwencję, na podstawie ustawy z 6 lutego 2015 r.

Oświadczenie rządowe w tej sprawie wydano 30 kwietnia 2015 r. Polska była 18. krajem, który związał się konwencją stambulską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbigniew Ziobro: Złożymy wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Komentarze polityków - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna