Zdrowa żywność - to się sprawdza

Barbara Kociakowska [email protected]
Udostępnij:
Jeszcze w 2000 r. w woj. podlaskim funkcjonowało tylko 17 gospodarstw ekologicznych. Dziesięć lat później mieliśmy ich już ponad dwa tysiące. Bo województwo podlaskie posiada dobre warunki do produkcji ekologicznej. Przede wszystkim ze względu na ponadprzeciętne walory przyrodnicze (m.in. obecność parków narodowych i krajobrazowych, obszarów chronionych Natura 2000). W porównaniu do innych regionów kraju mamy mało korzystne, naturalne warunki do prowadzenia działalności rolniczej.

Większe niż konwencjonalne

Najwięcej, bo prawie 40 proc. podlaskich gospodarstw ekologicznych ma powierzchnię od 10 do 20 ha. Natomiast najmniej jest gospodarstw dużych - o powierzchni ponad 100 ha (2 proc.). Jednak średnia wielkość gospodarstwa ekologicznego i tak jest sporo większa niż konwencjonalnego. Bo o ile gospodarstwo prowadzone w konwencjonalny sposób ma średnią powierzchnię 12,11 ha, to ekologiczne aż 21 ha. W kraju jest ona jeszcze większa, wynosi średnio 25,2 ha.

Przoduje Suwalszczyzna

Jak się okazuje, najwięcej gospodarstw ekologicznych mamy w regionach atrakcyjnych turystycznie. Tu często produkcja zdrowej żywności bywa łączona z działalnością agroturystyczną. W produkcji ekologicznej przodują rolnicy z powiatu suwalskiego - tu mamy aż 498 gospodarstw agroturystycznych. Kolejne miejsca zajmują: powiat sokólski (207 gospodarstw), sejneński (205 gospodarstw), augustowski (201), białostocki (200 gospodarstw). Najmniej gospodarstw ekologicznych mamy w powiatach specjalizujących się w intensywnej produkcji mleka, np. zambrowskim (tylko 21) czy wysokomazowieckim (34).
Natomiast największe gospodarstwa ekologiczne w woj. podlaskim mamy w powiecie białostockim - średnia powierzchnia wynosi 43,5 ha.
Jeśli mielibyśmy podzielić nasze ekologiczne uprawy ze względu na strukturę użytkowania, okaże się, że największą powierzchnię (50 proc.) zajmują użytki zielone, grunty orne zajmują 46 proc. ogólnej powierzchni, a sady 4 proc. I wcale nie jest to tak mało, jeśli popatrzymy na uprawy konwencjonalne. Tutaj sady zajmują zaledwie 0,5 proc. łącznej powierzchni ekologicznych upraw.

Hitem są orzechy

W podlaskich gospodarstwach, które zdecydowały się na odstawienie chemii, możemy też znaleźć mało popularne uprawy - np. rośliny oleiste (len oleisty, lnianka i wiesiołek). Na 153 hektarach uprawiane są także zioła.
Zaskoczyć może nas także struktura upraw sadowniczych. Okazuje się bowiem, że największą powierzchnię (565 ha) zajmują orzechy włoskie. Prawie o połowę mniej mamy porzeczek (359 ha), na dużo mniejszych powierzchniach uprawiane są jabłonie, aronia, maliny, orzechy laskowe i truskawki.
W uprawie aronii przoduje powiat wysokomazowiecki. Tutaj aroniowe plantacje zajmują prawie 95 ha, podczas gdy w całym województwie jest to 138,18 ha. W uprawie porzeczek specjalizują się rolnicy z powiatów sokólskiego i białostockiego, malin - bielskiego, a truskawek sokólskiego.

Chowają po dwie krowy

Około 40 proc. ekologicznych rolników chowa w swoich gospodarstwach zwierzęta. Najwięcej takich gospodarstw mamy w powiatach: augustowskim, sejneńskim i suwalskim; najmniej w białostockim. Przeważnie nie są to duże stada, liczą 1-2 krowy. Łącznie w gospodarstwach ekologicznych utrzymywanych jest ponad 2 tys. krów mlecznych. Tylko dwudziestu rolników posiada konkretne stada - liczące ponad 20 krów.
Niewiele mniej mamy w województwie podlaskim bydła opasowego, chowanego w warunkach ekologicznych (w jego chowie specjalizują się rolnicy z powiatów: suwalskiego, sejneńskiego i grajewskiego). Pogłowie bydła mięsnego wynosi 2085 sztuk.
Tekst powstał na podstawie raportu "Rolnictwo ekologiczne w woj. podlaskim, uwarunkowania rozwoju. Promocja Rolnictwa ekologicznego w woj. podlaskim", przygotowanego przez PODR w Szepietowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie