Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe oczy na co dzień. Jak o nie zadbać? Radzi specjalista

Paula Goszczyńska
pixabay.com.pl
W środę, 9 maja obchodziliśmy Dzień Okulistyki - to dobra okazja, by skupić się na swoim wzroku. Specjalista Aneta Hill-Bator podpowiada, co powinno nas zaniepokoić, a z czym poradzimy sobie w domowym zaciszu.

Codziennie dbamy o higienę naszego ciała biorąc prysznic lub kąpiel. Suchą skórę nawilżamy kremem, a na złuszczający się naskórek stosujemy peeling. A co z naszymi oczami? To część ciała, która jest szczególnie wrażliwa, a mimo to często przez nas zaniedbywana. 9 maja obchodziliśmy Dzień Okulistów i Okulistyki. To dobra okazja, by nadrobić zaległości.

Podstawą dbania o zdrowy i sprawny wzrok są wizyty u okulisty. Jednak jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych z oczami, częstotliwość wizyt kontrolnych w gabinecie okulistycznym zależna jest od wieku. Przyjętą granicą jest tutaj 40. rok życia - osoby młodsze powinny zgłaszać się do okulisty przynajmniej raz na trzy lata, natomiast starsze - raz w roku. Wraz z wiekiem zwiększa się, niestety, ryzyko pojawienia się chorób oczu i pogłębiają się wady wzroku. Dlatego jest to absolutne minimum, którego należy przestrzegać. Wiele poważnych chorób, jak na przykład jaskra, przebiega w początkowej fazie bezobjawowo i tylko specjalistyczne badanie u okulisty umożliwia ich wczesne wykrycie.

Odczuwasz dolegliwości? Działaj szybko

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy, nawet pozornie błahe, jak na przykład częstsze mruganie, gorsze widzenie nocą, mrużenie oczu podczas czytania czy oglądania telewizji, a nawet bóle głowy - natychmiast powinniśmy się zgłosić do specjalisty. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to pierwsze objawy naprawdę poważnych chorób. Bagatelizowanie problemów ze wzrokiem może prowadzić do trwałych zmian, prowadzących do pogorszenia widzenia, a w konsekwencji nawet do utraty wzroku.

Badania kontrolne pozwalają lekarzom ocenić, czy z naszym wzrokiem jest coś nie w porządku. Każda wizyta w gabinecie okulistycznym powinna rozpocząć się od przeprowadzenia z pacjentem szczegółowego wywiadu: na temat niepokojących objawów i problemów z oczami, stylu życia, chorób i tak dalej. Następnie lekarz sprawdza ostrość wzroku, by wykryć ewentualne wady wzroku, mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz dokładnie bada oczy i ich poszczególne elementy - rogówkę, soczewkę, tęczówkę oraz dno oka. Jeśli specjalista stwierdzi jakiekolwiek zmiany lub patologie albo podejrzewa chorobę, skieruje nas na dodatkowe badania diagnostyczne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć ewentualne problemy.

Podczas codziennych czynności warto zwrócić uwagę na czynniki, które mogą szkodzić naszym oczom. Drobne dolegliwości możemy pokonać sami - stosując się do kilku zaleceń. >>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH

Zadbaj o zdrowy wzrok. Zastosuj kilka prostych zaleceń

Domowa profilaktyka

Wszystko, o czym zostało wspomniane wcześniej, czyli regularne badania kontrolne u okulisty, obserwowanie ewentualnych problemów i zgłaszanie się z nimi do specjalisty zaliczamy do profilaktyki. To właśnie wykrycie zmian na ich wczesnym etapie i szybkie zastosowanie odpowiedniego leczenia, często pozwala zapobiec rozwojowi naprawdę groźnych schorzeń, które w innym wypadku mogłyby prowadzić do pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Ponadto, trzeba pamiętać, że nasz styl życia ma ogromny wpływ na cały organizm, również oczy. Regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, bogata w witaminę A, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 i antocyjany, pomagają w utrzymaniu dobrego wzroku. Wszyscy wiedzą też zapewne, że wszelkiego typu ekrany - telewizora, komputera, tabletu czy smartfona, nie służą oczom, dlatego kiedy tylko możemy, powinniśmy ograniczyć ich używanie. Jeśli długo pracujemy na komputerze, warto robić sobie krótkie przerwy - na kilka lub kilkanaście minut oderwać wzrok od monitora i przenieść go na obiekty położone w oddali, by oczy odpoczęły.

Co w przypadku zaćmy?

Niestety, zaćma należy do tych chorób, których rozwojowi nie da się zapobiec. Jako potencjalni pacjenci możemy tylko dokładnie obserwować wszelkie zmiany jakości widzenia i zgłaszać się do specjalisty w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zdrowe oczy na co dzień. Jak o nie zadbać? Radzi specjalista - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna