Zdrowie bez kolejek

Wojciech Nowicki
Udostępnij:
Zapisy z miesięcznym wyprzedzeniem do dentysty, na tomografię nieraz trzeba czekać i kwartał. To normalka w publicznej służbie zdrowia.

Polisy zdrowotne (pakiety podstawowe)

Polisy zdrowotne (pakiety podstawowe)

Allianz - 102 zł*
AXA - 59,90 zł (bez stomatologii; obejmuje leczenie szpitalne)
Compensa - 49 zł
Inter - 85 zł
PZU Życie - 31 zł (bez lekarza pierwszego kontaktu)
* polisa dla 25-letniego mężczyzny, cena za miesiąc.

Nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera leczenie w prywatnych przychodniach, klinikach bądź w gabinetach lekarskich. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, ale są sposoby, aby uniknąć tych kosztów.

Już za niespełna 100 złotych miesięcznie (a niekiedy nawet za połowę tej kwoty) prywatni ubezpieczyciele oferują m.in. opiekę lekarza pierwszego kontaktu, wizyty u specjalistów, badania laboratoryjne i szczepienie przeciwko grypie.
- Abonament zapewnia zestaw świadczeń, dzięki czemu wielu specjalistów udzieli pomocy w jednym miejscu - mówi Barbara Kosior z Centrum Medycznego Damiana w Białymstoku. - Kosztuje to mniej, niż gdybyśmy chcieli wykupić wizyty u każdego z nich osobno. No i najważniejsze, że na wizytę u specjalisty nie trzeba czekać tygodniami.

Z badania przeprowadzonego na początku tego roku przez SMG/KRC dla PZU Życie wynika, że to właśnie krótszy czas oczekiwania na wizytę i wyższa jakość świadczonych usług sprawia, że jeśli tylko nas na to stać, wybieramy prywatne leczenie.

Życie z polisą

Polisy zdrowotne sprzedają m.in.: Allianz, Cigna Stu, Inter Polska, Nordea Życie, PZU Życie, Signal Iduna. Oferują różne warianty ubezpieczeń - od zakresu standardowego do kompleksowej ochrony zdrowia. W tym pierwszym zakresie można liczyć na wizyty domowe specjalistów, zabiegi ambulatoryjne, konsultacje specjalistyczne czy świadczenia rehabilitacyjne.

W wypadku wariantu poszerzonego można zawrzeć umowę na: domową pielęgniarkę, dodatkowe szczepienia ochronne, transport sanitarny, zabiegi rehabilitacyjne, a nawet podwyższony standard opieki (np. osobistą pielęgniarkę) podczas pobytu w szpitalu z powodu choroby, wypadku czy porodu.
Po podpisaniu odpowiedniej polisy towarzystwo opłaci także pobyt w sanatorium, czy pokryje koszt zakupu okularów lub soczewek kontaktowych albo sprzętu ortopedycznego.

Wykupując polisę, dostajemy od ubezpieczyciela specjalną kartę - przepustkę do lekarza. Za wizytę w przychodni, która współpracuje z towarzystwem, nie płacimy zatem z własnej kieszeni. W niektórych przypadkach wizytę u lekarza, którego nie ma na liście firmy ubezpieczeniowej, opłacamy sami, a firma zwraca nam potem pieniądze (zwykle jednak do jakiegoś limitu. Różnicę pokrywamy sami).

Z dentystą w pakiecie

Chcąc leczyć się prywatnie, nie jesteśmy skazani na towarzystwa ubezpieczeniowe. Coraz więcej firm otwiera przychodnie i prowadzi szpitale, np. Lux Med, Medicover, Medycyna Rodzinna. W Białymstoku pakiety usług medycznych można wykupić np. w Centrum Damiana. Znajdziemy tu kilka wariantów abonamentów - im więcej usług w ofercie, tym wyższa cena.

Najskromniejsze pakiety - za 50-100 zł miesięcznie - gwarantują podstawową opiekę (u lekarzy pierwszego kontaktu, wizyty u specjalistów). Bez kolejek, oczywiście.
- Najwięcej osób wykupuje właśnie podstawowy pakiet - mówi przedstawicielka białostockiego centrum medycznego. - Najczęściej to ludzie w wieku 35-40 lat. Wtedy zaczynamy sobie uświadamiać potrzebę dbania o zdrowie. I wtedy mamy niewiele czasu, który możemy na to poświęcić.

Najdroższy pakiet w Centrum Damiana - Diamond - dla trzydziestokilkuletniego mężczyzny wynosi 240 zł miesięcznie. Kobiety - ze względu chociażby na możliwość zajścia w ciążę - są "droższe". Ten sam zakres usług będzie je kosztować 380 zł/miesięcznie.

Najlepiej być młodym i zdrowym

Choć coraz tańsza i coraz chętniej wykorzystywana, nie ukrywajmy - oferta polis zdrowotnych i abonamentów medycznych skierowana jest do osób młodych i dobrze zarabiających. Jeśli towarzystwa decydują się ubezpieczyć osobę po 65. roku życia - a właśnie w tym wieku najchętniej skorzystalibyśmy z polisy - stawki za komfortową opiekę będą bardzo wysokie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie