Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żeglarze oblegali jezioro Wigry

Helena Wysocka [email protected]
Żeglarze wypoczywają przede wszystkim na Wigrach. Ten akwen cieszy się też największą popularnością wśród wędkarzy. Po wodach pływa także statek. W ub.r. na jego pokładzie wypoczywało ponad 5 tys. turystów.
Żeglarze wypoczywają przede wszystkim na Wigrach. Ten akwen cieszy się też największą popularnością wśród wędkarzy. Po wodach pływa także statek. W ub.r. na jego pokładzie wypoczywało ponad 5 tys. turystów. Archiwum
Od maja będzie można pływać żaglówkami po jeziorach Wigierskiego Parku Narodowego.

Ale jeździć rowerem, czy spacerować można już dzisiaj - zachęca Adam Łoziński, dyrektor WPN. - Mamy nową ścieżkę edukacyjną, która znajduje się na północy obszaru chronionego.

A w czasie wakacji szykuje się spora atrakcja. W sierpniu odbędzie się maraton wigierski, czyli bieg wokół akwenu. Trasa powiedzie przez najpiękniejsze zakątki. Początkujący będą mieli do pokonania 13 km, pozostali - 42. Jest też inicjatywa, by urządzić rajd rowerowy.

Pytali o zwierzęta

Kilka dni temu pracownicy WPN podsumowali ubiegłoroczny sezon. Wówczas odnotowano aż 110 tysięcy turystów. Co szósty pochodził z zagranicy, m.in. z Niemiec, Szwajcarii, Litwy, Włoch oraz Belgii. Cudzoziemcy byli ciekawi, w którym rejonie można spotkać zwierzę żyjące w jego naturalnym środowisku.

Ze statystyk wynika, że przez wodniaków najbardziej oblegane były Wigry. Odnotowano tam aż 514 jednostek pływających. Największe natężenie ruchu odnotowano 29 lipca. Wówczas na Wigrach pływało 78 żaglówek, kajaków i łódek. W "najgorszym" dniu odnotowano tylko 16 jednostek.

Dopisali też wędkarze. Wydano bowiem 4545 licencji na połów ryb. Najwięcej zezwoleń dotyczyło oczywiście Wigier. Wędkarze twierdzili, że podczas jednego połowu udawało im się złowić od 1 do 2 kg ryb. Najczęściej płoci.

Będą nowe kładki

W tym roku WPN, aby przyciągnąć jeszcze więcej turystów będzie inwestował w infrastrukturę. Planuje budowę nowych kładek na tzw. zielonym szlaku, w dolinie Czarnej Hańczy oraz odbudowę punktu widokowego na jeziorze Długim.

- Sukcesywnie doposażymy również pola namiotowe - zapowiada dyrektor Łoziński. - Chcemy też zmodernizować punkt informacji turystycznej w Krzywym.

Dodatkowo, turyści będą mieli do swojej dyspozycji punkt informacji na jeziorze Wigry. Przypominamy, że na terenie WPN obowiązują karty wstępu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna