Nasza Loteria

Zesłanie Ducha Świętego czyli Zielone Świątki. Co to za święto? [ZDJĘCIA]

Piotr Łozowik
Zielone Świątki to ludowa nazwa kościelnego Zesłanie Ducha Świętego, święto uważa się za początek Kościoła. Uroczystość nazywana jest też "Pięćdziesiątnicą", ponieważ przypada 7 tygodni (50 dni) od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, a więc również w niedzielę. W tym roku jest to 28 maja.

Święto kościelne

Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto chrześcijańskie - Zesłanie Ducha Świętego. Jest to jedno z najstarszych świąt w kalendarzu liturgicznym, obchodzone już w czasach apostolskich. Od IV wieku stanowi odrębną uroczystość.

Zstąpienie Ducha świętego, zapowiedziane jest już w Starym Testamencie, ponownie zostało przepowiedziane przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy, przed Jego Wniebowstąpieniem. Jest obchodzona na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli wtedy przemawiać w wielu językach oraz otrzymali szczególne dary duchowe - charyzmaty.

Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić

(Dz 2,1-42)

Bóg Ojciec objawił się w Starym Testamencie, Syn już się narodził, umarł i zmartwychwstał, a teraz Duch Święty zstępuje na apostołów. Symbolem Ducha Świętego jest gołębica.

Święto to zamyka w Kościele okres wielkanocny.

Ludowe nawiązania

W kulturze ludowej Zielone Świątki lub Świątki (na Podlasiu zwykło się je nazywać palinocką, a na południu Polski sobótką) wiążą się z licznymi zwyczajami i obrzędami. Było pierwotnie związane z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny - z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności.

Najbardziej popularnym zwyczajem jest majenie domostw i kościołów gałązkami brzozy, wierzby albo jarzębiny oraz wykładanie podwórzy gospodarstw, ścieżek i podłóg tatarakiem. Zwyczajowo upiększano też gałązkami lub małymi drzewkami brzozy przydrożne krzyże i kapliczki. Jest to święto ruchome , jego data jest zmienna w zależności od Wielkanocy, ale zawsze przypada w rozkwicie wiosny. Dlatego ludzie połączyli je ze świątecznym dniem rolników, pasterzy i powitania lata.

Wierzy się, że w ten dzień rośliny mają szczególną moc i potrafią pomóc człowiekowi

  • brzoza na przyjaźń, sympatię i szczęście
  • dąb na siłę i długie życie
  • klon na zdrowie
  • tatarak na oczyszczenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna