Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoś się do konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Walcz o kulinarną Perłę

(koci)
Co roku zainteresowanie konkursem Nasze Kulinarne Dziedzictwo jest ogromne
Co roku zainteresowanie konkursem Nasze Kulinarne Dziedzictwo jest ogromne B. Kociakowska
Ruszyła kolejna edycja konkursu na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy – Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Termin nadsyłania kart zgłoszeniowych upływa 15 czerwca. Można je pobrać ze stron: www.odr.pl lub www.produktyregionalne.pl. Natomiast wydrukowane formularze można pobrać w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (pokój 20).
Nasze Kulinarne Dziedzictwo jest ogólnopolskim konkursem mającym na celu promocję polskich produktów regionalnych i tradycyjnych. Jak mówi regulamin, produkty te powinny być wytwarzane tradycyjnymi metodami i w małej skali oraz wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów. Powinny być też od dawna znane w okolicy.

Finał wojewódzki konkursu odbędzie się 7 lipca w Augustowie podczas Targów Agro-Eko-Turystycznych odbywających się na Rynku Zygmunta Augusta. Dzięki temu producenci zyskają możliwość sprzedaży swoich tradycyjnych produktów oraz ich szerszej promocji. Osoby, które chcą prowadzić sprzedaż swoich produktów w trakcie targów, powinni zgłosić się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział w Białymstoku.

Komisja konkursowa wybierze najlepsze produkty w poszczególnych kategoriach oraz przyzna nominacje do nagrody Perła. Ci, którzy chcą walczyć o nominacje do tej prestiżowej nagrody, powinni na karcie zgłoszeniowej dopisać „PERŁA”. Nagrody te zostaną przyznane przez Krajową Kapitułę Konkursu – spośród produktów nominowanych w trakcie etapów wojewódzkich konkursu. Krajowy finał, z wręczeniem statuetek, odbędzie się na początku września podczas Targów Polagra w Poznaniu.

Podczas finału regionalnego nagrody będą przyznawane w czterech głównych kategoriach. Są to:

  • produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego (podkategorie: produkty i przetwory mięsne, produkty i przetwory z ryb, produkty i przetwory mleczne, miody)
  • produkty regionalne pochodzenia roślinnego (podkategorie: przetwory owocowe, przetwory warzywne, produkty zbożowe, wyroby cukiernicze)
  • napoje regionalne (podkategorie: napoje bezalkoholowe, napoje alkoholowe)
  • inne produkty regionalne w szczególności łączące produkty roślinne ze zwierzęcymi (np. farsze).

Co ważne, można zgłosić po jednym produkcie w każdej kategorii, czyli maksymalnie 4 produkty.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo i powalczyć o Perłę? O to zapytaliśmy Łukasza Ancypo, który zdobył ją dwa razy (za kumpiak podlaski i kindziuk sokólski). Jak mówi, Perła to bardzo ważna nagroda. Dzięki niej można pojawić się na dużych targach, na które przyjeżdżają osoby zainteresowane produktami premium, odbiegającymi od produkcji masowej. Dodaje on, że Perła – nawet w przypadku produktu niszowego – stwarza możliwość, by zacząć na nim zarabiać.

Kulinarny szlak: Syrop z płatków róż Magdaleny Dolaty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna