Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłoszenie PESEL do CEIDG. 19 maja firmy mogą zniknąć z ewidencji

ak
Dwa dni na uzupełnienie danych w CEIDG o PESEL mają przedsiębiorcy. Po tym czasie firma zostanie wykreślona z ewidencji.
Dwa dni na uzupełnienie danych w CEIDG o PESEL mają przedsiębiorcy. Po tym czasie firma zostanie wykreślona z ewidencji. Unsplash.com
Zgłoszenie PESEL do CEIDG – mamy nadzieję, że o tym obowiązku słyszeli już wszyscy przedsiębiorcy. Brak podanego numeru PESEL w CEIDG spowoduje, że za dwa dni firma zniknie z ewidencji. To ostatni dzwonek na dopełnienie formalności!

Zgłoszenie PESEL w CEIDG to konieczność

Wymóg zgłoszenia PESEL w CEIDG dotyczy przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy zakładali firmy kilka lat temu i od tego czasu nie dokonywali zmian w zakresie zawieszenia działalności bądź zmiany jej przedmiotu. Najprawdopodobniej nie podawali oni do CEIDG numeru PESEL, ponieważ wymóg ten powstał kilka lat temu.

To, że obecnie przedsiębiorcom zostały jedynie dwa dni na dopełnienie tych formalności wynika z kolei z ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i innych ustaw (DZ.U. 2015 poz.1893), a konkretnie z zawartego w niej art. 61. Ustawodawca dał wówczas przedsiębiorcom czas na uzupełnienie braków i podanie numeru PESEL do CEIDG, ale czas ten był określony i upływa właśnie za dwa dni, 19 maja 2018.


Jak założyć firmę? Rejestracja w CEIDG

Aktualizacja danych w CEIDG: jak przekazać numer PESEL i inne dane?

Na zaktualizowanie danych o numer PESEL przedsiębiorcy maja niewiele czasu, ale możliwości weryfikacji podanych danych oraz ich aktualizacji jest kilka. Można to zrobić:

  • osobiście
  • telefonicznie
  • za pomocą platformy EPUAP (przez subkonto CEIDG)

Brak podania PESEL-u – wykreślenie z CEIDG

Jeżeli do 19 maja dane w CEIDG nie zostaną zaktualizowane i nie podamy numeru PESEL, przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru – informacja o tym będzie przekazywana m.in. do Centralnego Rejestru Podmiotów. Niedopełnienie obowiązku i wykreślenie z CEIDG poniesie za sobą jeszcze inne konsekwencje, np. utratę ubezpieczeń społecznych, a także narażenie na szwank kontaktów handlowych. Póki jest jeszcze na to czas, lepiej upewnić się, że dane w CEIDG są aktualne i w razie potrzeby je zaktualizować.

Konstytucja Biznesu. Największa reforma prawa gospodarczego od 30 lat?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna