Zielone biura – czym charakteryzują się certyfikowane powierzchnie biurowe?

Materiał informacyjny bazabiur.pl
Obecnie przywiązujemy coraz większą wagę do dbałości o środowisko naturalne w różnych aspektach naszego życia. W tym kontekście to właśnie tzw. zielone biura stanowią bardzo popularną formę troski o ekologię w miejscu pracy. Certyfikowane powierzchnie biurowe charakteryzują się szeregiem rozwiązań minimalizujących wpływ działalności przedsiębiorstw na środowisko. Jeżeli chcesz dowiedzieć się szczegółów na temat zielonych biur, czyli bardzo ważnej kwestii w kontekście naszej przyszłości, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Certyfikowane powierzchnie biurowe – co to właściwie jest?

Certyfikowane powierzchnie biurowe to obiekty, które zostały poddane ocenie, aby potwierdzić ich zgodność z ustalonymi standardami zrównoważonego rozwoju. Najważniejszymi certyfikatami w tym zakresie są:

  • BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – międzynarodowy system oceny zrównoważonej budowy skupiający się na dziesięciu kategoriach, w tym m.in. zarządzaniu, zdrowiu i komforcie, energii, transporcie, wodzie oraz odpadach.
  • LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – certyfikat opracowany w Stanach Zjednoczonych odpowiadający za ocenę projektów budowlanych pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne. Składa się z kilku kategorii, m.in. efektywności energetycznej, wykorzystania wody, jakość powietrza wewnętrznego, zrównoważonych materiałów, innowacji i projektowania regionalnego.
  • WELL Building Standard – standard oceny skupiający się na zapewnieniu zdrowia i dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej użytkowników budynku poprzez odpowiednie projekty architektoniczne i usługi.

Czym charakteryzują się zielone biura?

Certyfikowane powierzchnie biurowe charakteryzują się:

  • wyższą efektywnością energetyczną,
  • wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii,
  • lepszą izolacją termiczną,
  • optymalnym wykorzystaniem oświetlenia dziennego,
  • zastosowaniem zaawansowanych systemów zarządzania energią.

W celu zmniejszenia zużycia wody, stosowane są m.in. rozwiązania umożliwiające odzyskiwanie wody deszczowej czy recykling wody wewnętrznej. Ponadto materiały użyte w procesie budowlanym i wyposażenia biura powinny spełniać określone wymagania ekologiczne dotyczące minimalnej emisji substancji szkodliwych czy też możliwości recyklingu.

Jakie korzyści wynikają z posiadania zielonego biura? TOP 5

Posiadanie zielonego biura, czyli certyfikowanej powierzchni biurowej zgodnej z wymaganiami związanymi z ochroną środowiska, niesie ze sobą wiele korzyści dla pracowników, przedsiębiorstw i środowiska. Warto wymienić kilka z nich.

Poprawa jakości powietrza

Zielone biura charakteryzują się lepszą jakością powietrza w pomieszczeniach (np. za sprawą zróżnicowanej roślinności), co wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników.

Redukcja zużycia energii

Certyfikowane powierzchnie biurowe wymagają zastosowania energooszczędnych rozwiązań, co przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją budynków oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. To także umiejętne wykorzystywanie światła słonecznego. Tego typu biura są zlokalizowane w tzw. słonecznych częściach miast.

Poprawa wizerunku firmy

Posiadanie certyfikowanej powierzchni biurowej zgodnej z wymaganiami związanymi z ochroną środowiska przyczynia się do poprawy wizerunku Twojej firmy. Dzięki temu możesz pozyskać dodatkowych klientów, inwestorów oraz pracowników zgadzających się z obraną przez Ciebie wizją.

Jeśli do prowadzenia swojej działalności szukasz zielonego biura, sprawdź stronę Baza Biur już dziś i zdecyduj o obraniu nowoczesnej, ekologicznej ścieżki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie