Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemia łomżyńska – mleczarskie zagłębie woj. podlaskiego i kraju

Redakcja
Jedna z nowoczesnych obór we wsi Ciemnoszyje w powiecie grajewskim (należąca do Reginy i Jana Zawadzkich)
Jedna z nowoczesnych obór we wsi Ciemnoszyje w powiecie grajewskim (należąca do Reginy i Jana Zawadzkich) Barbara Kociakowska
To właśnie na terenach byłego woj. łomżyńskiego są największe gospodarstwa rolne w woj. podlaskim. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego na terenie byłego woj. łomżyńskiego, czyli powiatów: kolneńskiego, łomżyńskiego, wysokomazo­wiec­kiego, zambrowskiego oraz grajewskiego wynosi 13,6 ha.

Zdecydowanie największą powierzchnię mają gospodarstwa na terenie powiatu grajewskiego – 17,68 ha. Na drugim miejscu znajduje się powiat kolneński – tutaj średnia wielkość gospodarstwa wynosi 16,5 ha. W powiecie łomżyńskim jest to 14,41 ha, wysokomazowieckim – 14,32 ha, zambrowskim – 12, 68 ha. Natomiast najmniejszą powierzchnię mają gospodarstwa w powiecie miejskim Łomża – 6,04 ha.

Gleby na terenach byłego woj. łomżyńskiego są zróżnicowane – od bardzo dobrych (II i III klasa) po te najsłabsze, czyli VI klasy.

Zaczęło się od Turośli

Co spowodowało, że tereny te „odskoczyły” reszcie województwa pod względem produkcji mleka, zapytaliśmy Michała Zdrodowskiego, kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łomży.

– Wszystko zaczęło się od projektu turoślańskiego – opowiada.

A był to Projekt Rozwoju Prywatnych Gospodarstw Mlecznych, prowadzony pomiędzy rządami Polski i Holandii. Miał on na celu stworzenie pewnej liczby rozwiązań modelowych dla upowszechnienia prywatnych – rodzinnych gospodarstw mlecznych w Polsce. Miał pomóc rolnikom przestawić się z tradycyjnej wielokierunkowej produkcji rolnej na produkcję mleka. We wstępnej fazie  (lata 1990-1992) projektem objętych zostało trzynastu  rolników, a w 1993 roku przyłączyło się dalszych pięćdziesięciu.

– Co więcej, wiele nowych technologii, jak np. produkcja kiszonki, zostało podpatrzonych przez innych rolników z całego regionu, którzy nie brali udziału w projekcie – czytamy na stronie internetowej gminy Turośl.

 

Nie bez znaczenia dla rozwoju gospodarstw mleczarskich jest to, że tutaj zlokalizowane były – i nadal są – trzy najlepsze mleczarnie w kraju.

Mleczni „milionerzy” w Śniadowie

W opinii Michała Zdrodow­skiego najbardziej mleczną gminą w woj. podlaskim jest Śniadowo.– Tutaj jest bowiem najwięcej gospodarstw, które w ciągu roku produkują więcej niż milion litrów mleka – mówi kierownik PZDR w Łomży.

 

Na terenie gminy  Śnia­dowo takich gospodarstw jest kilkanaście. Natomiast na obszarze byłego województwa  łomżyńskiego jest ich kilkadziesiąt. W oborach w powiecie łomżyńskim znajduje się też najwięcej w woj. podlaskim robotów udojowych.

Ciągły rozwój gospodarstw mleczarskich na terenach byłego woj. łomżyńskiego sprawia, że panuje tu głód ziemi, a jej ceny są najwyższe w województwie podlaskim.

Poza produkcją mleka na terenach  „łomżyńskich” jest też trochę gospodarstw trzodziar­skich, nastawionych na produkcje ziemniaków skrobiowych, bydła mięsnego i warzyw (w gm. Drozdowo).

Tekst powstał w ramach oprawy redakcyjnej plebiscytów Gazety Współczesnej „Rolnik roku 2016” i „Nasz sołtys”. Do 18 maja można jeszcze zgłaszać kandydatów do plebiscytów: "Rolnik roku", "Młody rolnik roku" oraz "Nasz sołtys". 

Więcej o plebiscytach tutaj.

 

Jak zgłaszamy kandydatów

Kandydatów  do tytułu „Rolnik roku 2016” i „Nasz sołtys” możemy zgłaszać na cztery sposoby:  

  • online – na stronie www.wspolczesna.pl w zakładce plebiscyty
  • wysyłając maila na adres: rolnik@ wspolczesna.pl lub [email protected] lub [email protected]
  • wysyłając zamieszczany w Gazecie Współczesnej kupon na adres: Gazeta Współczesna. ul. św. Mikołaja 1, 15-419 Białystok
  • telefonicznie – dzwoniąc pod nr. 85 748 96 00 lub 85 748 94 29

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna