Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemniaki prosto od rolnika. Ile kosztuje worek kartofli w marcu 2023? Ceny są zróżnicowane

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ceny ziemniaków w workach po 15 kg są zróżnicowane. W ogłoszeniach z ostatnich dni stycznia i pierwszych dni lutego 2023 wynoszą zazwyczaj do 15 do 25 zł za 15 kg. W marcu stawki w serwisach ogłoszeniowych są podobne.
Ceny ziemniaków w workach po 15 kg są zróżnicowane. W ogłoszeniach z ostatnich dni stycznia i pierwszych dni lutego 2023 wynoszą zazwyczaj do 15 do 25 zł za 15 kg. W marcu stawki w serwisach ogłoszeniowych są podobne. Urszula Łobaczewska/Polska Press
Sprawdzamy, ile w marcu 2023 roku kosztują ziemniaki prosto od rolnika z gospodarstwa i te sprzedawane na targowiskach. Cena w skupie jest blisko 90 proc. wyższa niż rok temu. Dobry marketing to ważna sprawa, nawet w przypadku sprzedaży ziemniaków prosto z gospodarstwa. Natrafiliśmy na ogłoszenie pod niepozornym hasłem „Sprzedam ziemniaki”, napisane rymowanką, która zaczyna się „Cześć dziewczyny i chłopaki; Pora kupić już ziemniaki”.

Spis treści

Ceny ziemniaków na targowiskach i w hurcie

W województwie małopolskim ziemniaki jadalne kosztowały w ostatnich dniach lutego od 1,40 do 2,50 zł za kilogram. Na kujawsko-pomorskich targowiskach w pierwszych dniach marca 2023 r. trzeba zapłacić na początku lutego od 1,80 zł do 2 zł/kg. Takie kwoty widnieją w notowaniach ośrodków doradztwa rolniczego.

Rynek Hurtowy Bronisze 3 marca 2023 (w nawiasie cena z 6.02.2023):

  • ziemniaki młode importowane 2,50-3,75 zł/kg (3,50-4 zł/kg),
  • ziemniaki krajowe 1-155 zł/kg (0,90-1,50 zł/kg),
  • ziemniaki krajowe irga* 1-1,50 zł/kg (1-1,20 zł/kg).

*Irga jest polską odmianą ziemniaków, została wyhodowana na Pomorzu w roku 1987

Cena skupu netto w zakładach przetwórczych i chłodniach (zł/kg), które zebrał Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej 20-21 lutego 2023 (publikuje ZSRiR MRIRW), średnio wynosi 1,51 zł/kg, tydzień wcześniej 1,48 zł, a przed rokiem 0,80 zł.

Spójrzmy jeszcze na średnie ceny zakupu owoców i warzyw płacone przez sieci handlowe - ziemniaki luzem 1,74 zł, w opakowaniach do 2 kg - 2,56 zł (dane z 19 lutego 2023).

Ziemniaki na sprzedaż ogłoszone wierszem

Gdy w popularnym serwisie ogłoszeniowym wpisujemy hasło „Sprzedam ziemniaki”, dostajemy setki wyników. Przeglądając te dodane w ostatnich dniach, natrafiam na takie z województwa mazowieckiego z rymowanką zachęcającą do zakupu. To niecodzienna forma pisania ogłoszenia. Autorką jest pani Ewa, której rodzice prowadzą gospodarstwo. Ziemniakami w minionym sezonie obsadzili 0,5 hektara.

Najpierw zamieszcza konkretne informacje o produkcie na sprzedaż: „Ziemniaki Denar i Vineta polecają się na sprzedaż. Worki po 15 kg - 22,50 zł /worek, mniejsze ilości - 2 zł/kg. Odbiór z Gocławia lub Wawra w niedziele wieczorem lub poniedziałki”. Potem jest już wierszowana zachęta:

Cześć dziewczyny i chłopaki
Pora kupić już ziemniaki!
Ty - rodzicu, babciu, dziadku,
Łakomczuchu i niejadku,
Tylko ziemniaków naszych spróbujesz,
Zaraz w nich się rozsmakujesz!
Na swojskim gnoju rosły sobie zdrowo,
Bez sztucznych nawozów - smakują wyjątkowo.
Ruszaj więc po zakup wora całego,
Bo zrobić z nich możesz wiele dobrego:
Na frytki i chipsy nadadzą się wspaniale,
Do mięsa każdego pasują doskonale.
Pyzy i placki z nich wyjdą wyśmienite,
Bo to ziemniaczki są znakomite! ;)

Źródło: olx.pl

Tyle kosztują ziemniaki prosto od rolnika w lutym 2023

Autor ogłoszenia z województwa dolnośląskiego oferuje na sprzedaż ziemniaki i cebulę z zaprzyjaźnionego gospodarstwa. Pisze, że ziemniaki uprawiane na oborniku kosztują 25 zł za worek 15 kg odmiany Vineta. Przy okazji można też kupić cebulę 15 kg za 32 zł lub 5 kg za 12 zł. Przyznaje, że w przypadku jego ogłoszenia widoczna jest podwyżka:

Wiem, że ziemniaki były jeszcze parę dni temu po 20 zł, ale cena uległa zmianie z powodów, które wszyscy znamy np. podwyżki cen paliw. Kto kupuje ode mnie ziemniaki, wie, że kupuje towar sprawdzony, jedna odmiana, nie, że dzisiaj jest Vineta, a jutro bryza, tak nie jest.

  • Mazowieckie: Sprzedam ziemniaki odmiana Catania pakowana w worki po 15 kg. Cena do negocjacji w zależności od ilości. 15 zł/worek.
  • Pomorskie: Sprzedam ziemniaki gala, bardzo smaczne z możliwością podwózki do Gdańska, 1,30 zł/kg.
  • Wielkopolskie: Sprzedam ziemniaki jadalne, bardzo smaczne, szybko się gotują, serdecznie polecam. 1 zł za kg lub 15 zł za worek 15 kg.

Ziemniaki zjadają koszty produkcji i problemy ze środkami ochrony

W 2022 roku znacznie wzrosły koszty produkcji, zwracają uwagę producenci ziemniaków w UE.

- Jednocześnie ceny zbytu wyprodukowanych ziemniaków nie nadążają za tym wzrostem. W większości krajów plony ziemniaków w ostatnim sezonie ograniczyła susza, która najbardziej dotknęła kraje na południu Europy – mówił Wiesław Grudzień, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Grudzień reprezentował Polskę na posiedzeniu grupy roboczej Ziemniaki (23 stycznia 2023 r.) w siedzibie Copa Cogeca w Brukseli. W trakcie spotkania przedstawiciele rolników i organizacji rolniczych poszczególnych krajów UE zrzeszonych w Copa Cogeca dyskutowali nad najważniejszymi problemami, z jakimi borykają się rolnicy, producenci ziemniaków w UE.

Innym ważnym tematem w trakcie obrad była analiza ostatnich aktów prawnych przygotowywanych przez Komisję Europejską w kwestii ograniczeń stosowania konwencjonalnych środków ochrony roślin. Uczestnicy zgodnie podkreślali, że w aktualnej niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej Unia Europejska powinna bardziej skupić się na rozwijaniu produkcji rolniczej, a nie jej ograniczaniu.

- Tymczasem propozycje Komisji Europejskiej dotyczące znacznego ograniczenia stosowania środków ochrony roślin mogą poważnie zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu w UE. W przypadku producentów ziemniaków pod znakiem zapytania staje się walka z drutowcami w uprawach. Wycofywania kolejnych substancji czynnych w ochronie ziemniaków staje się coraz bardziej uciążliwe – podkreślił ekspert FBZPR.

W dyskusji poszukiwano możliwości powrotu do handlu ziemniakami z Wielką Brytanią i podkreślano potrzebę uregulowania tej kwestii.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ziemniaki prosto od rolnika. Ile kosztuje worek kartofli w marcu 2023? Ceny są zróżnicowane - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna