Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowy spacer po Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Podlasiu (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu rozbudza ciekawość i zabiera nas w podróż do czasów naszych przodków
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu rozbudza ciekawość i zabiera nas w podróż do czasów naszych przodków Wojciech Wojtkielewicz
Muzeum rolnictwa. Brzmi nudno? Nic bardziej mylnego! To kompleks położony w urokliwym miejscu, gdzie czuć ducha dawnych czasów. Znajdziemy tam imponującą kolekcję pojazdów i maszyn rolniczych, stare chaty, niezwykły, drewniany kościół i ciekawe wystawy tematyczne. Muzeum z racji pandemii jest nieczynne, ale już dziś zapraszamy naszych Czytelników na wirtualny spacer!

Przekraczając bramę Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu im. ks. Krzysztofa Kluka przywita nas okazały pałac. Ośrodek znajduje się bowiem w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku. To dawna posiadłość rodziny Starzeńskich, odbudowana ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969, a dziś siedziba najbardziej niezwykłego muzeum na Podlasiu.

W pobliżu pałacu, wzdłuż małej rzeczki, położony jest rozległy park i staw "Młynówka". To idealne miejsce na piknik z rodziną i weekendowy odpoczynek. Przy zwiedzaniu kompleksu warto skorzystać z przewodnika. Każda osoba oprowadzająca gości po zakątkach muzeum, ma inne zainteresowania.

Możemy więc trafić na pasjonata zielarstwa, dzięki któremu nasza podróż będzie wypełniona zapachami i opowieściami o roślinach. Albo na miłośnika motoryzacji, który zabierze nas w świat parowozowni czy maszyn rolniczych, z których niegdyś mogli korzystać nasi przodkowie. Wraz z przewodnikiem możemy też zajrzeć do starych chat, dopracowanych w najmniejszych szczegółach. To istna podróż do przeszłości! Przy chatach są zagrody, w których mieszkają prawdziwe gwiazdy, np. osiołek Shrek, owce i pawie.

Zobacz też: Ciechanowiec. Unikatowe maszyny parowe trafiły do Muzeum Rolnictwa. Teraz to największy w Polsce zbiór sprawnych maszyn parowych (zdjęcia)

Muzeum powstało w 1962 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ciechanowca pod organizacyjnym kierownictwem lekarza dr Pawła Olszewskiego i nauczyciela mgr Kazimierza Uszyńskiego.

Zbiory muzeum liczą ponad 28 tys. eksponatów. W tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych, które prezentowane są zwiedzającym w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór maszyn parowych, który obecnie liczy 12 lokomobil i trzy silniki stacjonarne. To największa w Polsce kolekcja sprawnych maszyn parowych. Cała wystawa robi ogromne wrażenie nie tylko na fanach motoryzacji.

Muzeum posiada również tzw. punkty zamiejscowe. W Drewnowie jest wiatrak z zagrodą młynarza, w Dąbrowie Łazy wiatrak, a w Winnie Chroły - szkoła wiejska. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć wszystko co oferuje muzeum, trzeba na to poświęcić cały dzień. A jeśli to byłoby za mało, to ośrodek dysponuje pokojami do wynajęcia.

Muzeum jest organizatorem wielu interesujących imprez o zasięgu ponad lokalnym, mających wieloletnie tradycje, są to m in. „Niedziela Palmowa - Konkurs Palm Wielkanocnych”, „Jarmark Św. Wojciecha„, „Podlaskie Święto Chleba”, „Wykopki pod Wiatrakiem„, „Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego” i wiele innych.

Obecnie muzeum jest zamknięte. Powodem są obostrzenia związane z koronawirusem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna