Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimy nie widać, ale drogowcy się już szykują

stef
sxc.hu
Magazyny z solą są już pełne, sprzęt mamy sprawny i jesteśmy gotowi do nadejścia zimy - przyznaje Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Na śnieg i mróz przygotowani są także pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Ełku, które odpowiada za utrzymanie ełckich ulic, chodników i parkingów. A jeśli masz uprawnienia do kierowania koparko-ładowarką albo pługiem, możesz znaleźć pracę.

Przybyły nowe ulice

Jak wynika z prognoz synoptyków, w najbliższych dniach zima nie powinna nas zaatakować. Mimo to drogowcy zapewniają, że są do niej przygotowani. I nawet jeśli dziś spadnie śnieg, będą w stanie wyjechać na drogi.

- Przygotowania rozpoczęły się już wiosną, kiedy zakończyliśmy poprzednia akcję zimową. Latem mamy czas przede wszystkim na naprawę i konserwację sprzętu - wyjaśnia Karol Głębocki.
Jak dodaje, w magazynach GDDKiA jest już sól drogowa. Zostały również rozstrzygnięte przetargi z zakresu zimowego utrzymania dróg.

Na nadejście opadów śniegu przygotowany jest także ełcki PUK. Jednak tej zimy jego pracownicy będą mieli znacznie więcej pracy.

Dotychczas za ulice Suwalską, Łukasiewicza, Sikorskiego, Kajki i 11 Listopada odpowiadała GDDKiA.
Jednak kiedy zakończyła się budowa ełckiej obwodnicy, drogi te przeszły we władanie miasta. A to oznacza, że z miejskich pieniędzy finansowane będą nie tylko ich naprawy, ale także odśnieżanie - zarówno jezdni jak i chodników.

- Akcją zimową obejmujemy tereny dróg, chodników, placów i parkingów miejskich. Łącznie ponad 700 tys. metrów kwadratowych - wyjaśniają przedstawiciele PUK-u.

W związku z większą ilością zadań, na zimę poszukiwani są także nowi pracownicy. Na zatrudnienie od grudnia do marca mogą liczyć osoby z uprawnieniami na koparko-ładowarkę, ciągnik z przyczepą i pługo-piaskarki.

Wszyscy chętni powinni kontaktować się z działem kadr w PUK-u pod numerem 87 610 25 25 lub 600 259 631.

Czekają na prognozę

W większości urzędów, które odpowiadają za zimowe utrzymanie dróg dyżury rozpoczynają się na przełomie października i listopada.

- Śledzimy prognozy pogody i to one są dla nas głównym wyznacznikiem. Ale jak wiadomo, z pogodą czasami równie bywa i potrafi zaskoczyć - dodaje rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
Wielu kierowców zapewne zadaje sobie pytanie, czy w tym roku zima zaskoczy drogowców. Ci jednak tłumaczą, że na pewno nie uda się zadowolić wszystkich.

- Piaskarka nie stoi na każdym rogu ulicy, więc zawsze potrzeba trochę czasu, żeby mogła dojechać. A najpierw jeździmy po głównych ulicach, którymi jeździ najwięcej kierowców - mówi Edward Wenda, prezes ełckiego PUK-u.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna