Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zła jakość powietrza w Łomży i Suwałkach. Smog truje mieszkańców - mówią naukowcy

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jakość powietrza w Suwałkach i Łomży pozostawia wiele do życzenia. Jak wykazały najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podwyższone ilości szkodliwych substancji w dwóch dużych miastach województwa podlaskiego mają fatalny wpływ na zdrowie mieszkańców.

Podlasie jest powszechnie uznawane za region o najczystszym powietrzu, a na przestrzeni lat zyskało przydomek Zielonych Płuc Polski. Najnowszego badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wskazuje, że kolejne - po stolicy - miasta w regionie odbiegają od tej opinii.

Anna Kurasz i Emil Julian Dąbrowski - studenci z koła naukowego przy Klinice Kardiologii Inwazyjnej, prowadzonego przez dr n. med. Łukasza Kuźmę - w ostatnich dniach opublikowali badanie dotyczące wpływu smogu na śmiertelność w Łomży i Suwałkach na przestrzeni lat 2008-2017.

Zobacz także: Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

- Chcieliśmy sprawdzić, czy powszechne przekonanie o Podlasiu jako Zielonych Płucach Polski jest poprawne - mówi Anna Kurasz. Wyniki są zaskakujące. Oba z analizowanych miast wykazały podwyższone stężenia pyłów zawieszonych, a szczególnie narażeni byli mieszkańcy Łomży. To tam normy dla cząsteczek zawieszonych PM2.5, uznawanych za najbardziej szkodliwy składnik smogu, były przekroczone o ponad 40 proc. dni na przestrzeni 10 lat!

W Suwałkach, pomimo mniejszych stężeń pyłu zawieszonego, występowało więcej zgonów z powodu nowotworów płuc. W Łomży z kolei dominowały zgony z powodów sercowo-naczyniowych: zawału serca, udaru mózgu i niewydolności serca.

Przyczyn zanieczyszczenia powietrza w obu miastach naukowcy doszukują się w samochodach, głównie ciężarowych, przejeżdżających przez miasto oraz w dużej ilości domów jednorodzinnych, w których podstawową metodą ogrzewania zimą są piece węglowe.

- Źródła smogu różnią się w zależności od pory roku - latem są to głównie spaliny samochodów z silnikiem Diesla, a zimą procesy związane z paleniem w piecach - tłumaczy Emil Dąbrowski.

Obecnie temat smogu jest bardzo aktualny. Nadchodzi zima - okres w którym notuje się najwyższe stężenia cząstek zawieszonych. Dr Łukasz Kuźma przestrzega przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń powietrza na transmisję wirusa Sars-CoV-2:

Nie jest to pierwsze takie badanie dr Kuźmy wcześniejsze przeprowadzone w stolicy województwa wykazały wpływ zanieczyszczeń powietrza na śmiertelność oraz częstość występowania ostrych zespołów wieńcowych w Białymstoku.

Co możemy zrobić, aby z czystym sumieniem utrzymać tytuł Zielonych Płuc Polski?

- Kluczowe jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców oraz wprowadzenie działań systemowych, takich jak rozbudowa sieci monitoringu jakości powietrza czy wymiana starych pieców i kotłów - tłumaczy dr Kuźma. - Świadomy wybór transportu publicznego, rowerów oraz spacerów, zamiast codziennych dojazdów samochodem, długofalowo przyniesie pozytywne skutki.

Badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego są częścią większego projektu o nazwie PL-PARTICLES. Aktualnie trwają prace nad kolejnymi publikacjami uwzględniającymi inne miasta w Polsce oraz ocenie, jak stan powietrza w Białymstoku wypada na tle Łomży i Suwałk.

Pełna treść artykułu dostępna tutaj: The 10-Year Study of the Impact of Particulate Matters on Mortality in Two Transit Cities in North-Eastern Poland (PL-PARTICLES)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna