Złota liga na wagę...złota

Paweł Lisiecki
Anna Rostkowska (nr 540) lideruje polskim biegaczkom na 800 metrów. W Paryżu pobiegła tak szybko jak żadna Polka w ciągu ostatnich 26 lat. Archiwum
Paryż. Anna Rostkowska pokonała wreszcie granicę dwóch minut i zagwarantowała sobie wyjazd na igrzyska olimpijskie.

Zawodniczka Athletics Jakać Młoda podczas rozegranego na stadionie Saint-Denise w Paryżu mityngu lekkoatletycznego z cyklu Golden League zajęła czwarte miejsce w biegu na 800 m, uzyskując czas 1:58.72. Tym samym Rostkowska wypełniła wynoszące 2:00.00 minimum na igrzyska olimpijskie.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Ania wreszcie złamała granicę 2 minut - mówi mąż i trener biegaczki Piotr Rostkowski. - Choć we wcześniejszych startach z różnych względów nie udawało się wypełnić minimum, to wiedzieliśmy, że w końcu Ania zdoła się zakwalifikować na olimpiadę.
Rostkowska paszport do Pekinu wywalczyła w doborowym towarzystwie. W Paryżu zawodniczka z Jakaci Młodej pokonała m.in. Marię Mutolę, legendę światowej lekkoatletyki. Wygrała z rekordem świata juniorek Pamela Jelimo - 1.54,97. Kenijka zdeklasowała rywalki, drugą na mecie Słowaczkę Lucię Klocovą wyprzedziła o prawie cztery sekundy - 1.58,51.
Tuż za reprezentantką Słowacji metę przekroczyły Janet Jepkosgei z Kenii (1:58,52) i Rostkowska.
Wynik uzyskany przez naszą biegaczkę - 1:58.72 to nie tylko nowy rekord życiowy, ale także czwarty rezultat w historii startów Polek i najlepszy od 26 lat wynik na 800 m.
- To był bardzo dobry bieg w wykonaniu Ani - powiedział Rostkowski. - Ania zaczęła własnym tempem i po 300 metrach złapała kontakt z czołówką, skutecznie finiszując na ostatniej prostej.
Teraz Rostkowską czekają przygotowania do igrzysk olimpijskich. Do czasu wyjazdu do Chin zawodniczka trenować będzie na dwóch obozach przygotowawczych: w Szklarskiej Porębie i Spale.