Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złoto i srebro na błysk

Wojciech Nowicki
Można ten wisior czyścić w roztworze soli. A może zostawić spatynowany?
Można ten wisior czyścić w roztworze soli. A może zostawić spatynowany?
Nalotu ze srebra można się pozbyć na wiele sposobów - zapewnia Wiesław Śliwowski, właściciel Pracowni Jubilerskiej w Białymstoku.

Najlepiej zrobić to tak, by powierzchni nie polerować. To zawsze zostawia na przedmiocie mikroskopijne rysy. Najprościej zastosować kąpiel w roztworze soli.
Zanim włożymy srebrny przedmiot do płynu, należy umyć go zwykłą wodą z mydłem ( musimy pozbyć się innych zanieczyszczeń, np. tłuszczu czy wosku) a pojemnik z roztworem wyłożyć folią aluminiową.

Sól czyści łagodnie

W zależności od tego, jak daleko posunęło się czernienie, srebro należy zostawić w roztworze na kilkadziesiąt sekund lub nawet na kilka godzin.

Warto jednak wiedzieć, że im więcej srebrnych przedmiotów na raz włożymy do czyszczenia, tym reakcja ta będzie słabsza i może okazać się, że należy przygotować kolejny roztwór. Wystarczy w tym celu wymienić folię aluminiową, która powinna wszystkie zanieczyszczenia tlenku siarki "wziąć na siebie", czyli pokryć się ciemnym nalotem.

Po wyjęciu srebrnego przedmiotu z roztworu należy go bezwzględnie dokładnie umyć w mydle i opłukać ciepłą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się pozostałości roztworu solnego.

Czasem jednak nalot jest na tyle intensywny, że nie zostaje nam nic innego, jak zaopatrzyć się w specjalny preparat do czyszczenia srebra i miedzi oraz jego stopów (mosiądz i brąz). Trzeba jednak liczyć się, że preparaty te działają silnie i mogą doprowadzić do zdarcia plateru.

Biżuteria w drinku

Do czyszczenia srebrnej, złotej i diamentowej biżuterii można użyć czystej wódki. W napełnionej nią szklance pozostawiamy biżuterię na ok. 12 godzin. Zamiast wódki można użyć też coca-coli. Oczywiście napoje nie nadają się potem do picia!
- Wiele osób używa również pasty do zębów jako środka do czyszczenia srebra - mówi Wiesław Śliwowski, który od 34 lat pracuje w branży jubilerskiej. - Ale to metoda najbardziej inwazyjna. Narusza powierzchnię i rysuje srebro.
Podobnie działa sok z cytryny wymieszany z popiołem (na gęstą papkę). Metody te mają jeszcze jedną zasadniczą wadę - trudno podczas czyszczenia dotrzeć do różnych zakamarków. Złoto najczęściej brudzą tłuszcz, brud czy też kurz. A to można usunąć gorącą wodą z mydłem. Trudniejsze zabrudzenia można oczyścić miękką szczoteczką.

Do usuwania czerwonych zabrudzeń złota, które też czasem pojawiają się na powierzchni pierścionków czy łańcuszków, też można użyć roztworu soli (jak w przypadku sreber). Natomiast zielony nalot na złocie czyścimy sokiem z cytryny. Po dwóch ostatnich zabiegach należy zawsze pamiętać o umyciu złota mydłem oraz opłukaniu ciepłą wodą i wysuszeniu.

Dlaczego czernieją?

Są na świecie rejony o czystym powietrzu, gdzie nalot na srebrze się nie pojawia. Zanim powierzchnia srebra sczernieje (jest to kolor siarczku srebra) przejdzie przez wielobarwną paletę począwszy od kolorów: jasnożółty, złoty, rudy, zielony, niebieski i fioletowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna