Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Grzegorz Sosna

W. Stefanowicz
Grzegorz Sosna - duchowny prawosławny i wieloletni proboszcz parafii w Rybołach.
Grzegorz Sosna - duchowny prawosławny i wieloletni proboszcz parafii w Rybołach. Fot. A. Zdanowicz
W prawosławną Wigilię Bożego Narodzenia - 6 stycznia - nad ranem zmarł ojciec Grzegorz Sosna.

W prawosławną Wigilię Bożego Narodzenia - 6 stycznia - nad ranem zmarł ojciec Grzegorz Sosna, duchowny prawosławny i wieloletni proboszcz parafii w Rybołach. Był znanym publicystą i historykiem Cerkwi, doktorem nauk teologicznych.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 9 stycznia o godz. 9 w Rybołach w cerkwi św. Kosmy i Damiana. Po nabożeństwie ceremonia pogrzebowa miała miejsce na cmentarzu prawosławnym przy ul. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.

Grzegorz Sosna urodził się 30 kwietnia 1939 we wsi Szernie pod Orlą. Jego rodzice, Maria i Anastazy, mieli tu gospodarstwo. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Malinnikach i Orli. Był uczniem Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Po uzyskaniu świadectwa maturalnego, we wrześniu 1957, wstąpił do Prawosławnego Seminarium Duchownego, a w październiku 1959 został przyjęty w poczet studentów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W 1960 roku ożenił się z Antoniną Troc. W tym samym roku biskup wikariusz diecezji warszawsko-bielskiej Bazyli udzielił mu święceń kapłańskich. Godność prezbitera uzyskał w dniu święta Zaśnięcia Bogurodzicy w warszawskiej cerkwi na Woli. Pierwsze kroki w duszpasterstwie stawiał w parafii Kalników w ówczesnym województwie przemyskim. Tam zainteresował się historią Cerkwi. Swoje zainteresowania pogłębił, gdy został skierowany do parafii w Kodniu nad Bugiem. Pracę magisterską „Podłoże, na którym kształtowała się idea unii kościelnej w Polsce pod koniec XVI wieku” obronił w 1966 roku będąc wikariuszem parafii w Siemiatyczach. Opublikował setki artykułów o historii parafii prawosławnych. Pisywał do „Wiadomości Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego” i „Cerkiewnego Wiestnika”. Jego nazwisko często pojawiało się na łamach „Niwy”, „Przeglądu Prawosławnego” i „Czasopisu”. Szczególnie cenne są monografie poszczególnych parafii prawosławnych na Podlasiu, z których większość powstała we współpracy z Doroteuszem Fionikiem. W 1987 roku ks. Grzegorz Sosna objął parafię w Rybołach. Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami.

- Była to wybitna postać dla Cerkwi i regionu. To on mnie zaraził pasją do poznawania historii. Pamiętam, jak pod koniec lat 90. jeździłem do Ryboł uczyć się archiwistyki. Otwierając starą parafialną szafę, z której wysypywały się papiery, z typowym dla siebie poczuciem humoru mówił mi: „Popatrz Tomek jaki bałagan. Gdyby moi poprzednicy nie byli tak leniwi i robili tu choć czasem porządki, to nie mielibyśmy czego badać”. Urzekł mnie wtedy swoją otwartością na unicką spuściznę. Odszedł przedstawiciel nielicznej wśród duchowieństwa inteligencji. Świadectwem tego są nie tylko naukowe wydawnictwa, ale przede wszystkim najbliższe otoczenie - dom, który stworzył z matuszką Antoniną, dzieci. Muzeum regionalne, o którego los będę się teraz martwił - napisał w swoim profilu na Facebooku Tomasz Sulima, publicysta i sekretarz redakcji „Czasopisu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna