Zmarł prof. Jerzy Niebrzydowski, były rektor Politechniki...

  Zmarł prof. Jerzy Niebrzydowski, były rektor Politechniki Białostockiej. Miał 79 lat

  mck na podst. pb.edu.pl

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  17 sierpnia zmarł prof. dr hab. inż. Jerzy Niebrzydowski - były Rektor Politechniki Białostockiej, Dziekan Wydziału Elektrycznego, wybitny naukowiec, ceniony nauczyciel akademicki.
  prof. dr hab. inż. Jerzy Niebrzydowski

  prof. dr hab. inż. Jerzy Niebrzydowski ©pb.edu.pl

  Jerzy Niebrzydowski urodził się 3 stycznia 1936 roku w Witynie. W 1954 roku podjął studia w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Po pierwszym roku studiów przeniósł się na Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał w 1960 roku dyplom magistra inżyniera. Podjął pracę starszego inspektora nadzoru do spraw oświetlenia ulic i koordynacji rozwoju energetyki miejskiej w Białymstoku. Od 1963 był głównym energetykiem w nowo powstałym Białostockim Zjednoczeniu Budownictwa i po raz pierwszy opublikował artykuły, dotyczące problematyki elektrycznego zagospodarowania dużych placów budów.

  W grudniu 1969 uzyskał stopień doktora nauk technicznych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej.
  Rok później został powołany na stanowisko prodziekana Wydziału Elektrycznego WSI w Białymstoku. A od 1971 r., przez kolejne osiem lat, jako dziekan kierował tym wydziałem. W 1979 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od 1 stycznia 1980 roku pełnił funkcję prorektora Politechniki Białostockiej, a w 1981 został wybrany na stanowisko rektora. Pełnił tę funkcję do roku 1984. W 1990 roku w uznaniu Jego dokonań naukowych, został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w PB. Profesorem tytularnym został w roku 2004.

  Zmarł prof. dr hab. inż. Jerzy Niebrzydowski. Miał 79 lat

  Prof. Jerzy Niebrzydowski wniósł znaczący wkład organizacyjny w rozwój Wydziału Elektrycznego i całej Politechniki Białostockiej. Pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji: kierownika Zespołu Elektroenergetyki, przekształconego w Zakład, a następnie Katedrę Elektroenergetyki, prodziekana i dziekana Wydziału Elektrycznego (Wydziałem tym kierował w sumie przez 14 lat), prorektora i rektora Politechniki Białostockiej. W 2006 roku, po czterdziestu latach, zakończył pracę naukowo-dydaktyczną.

  W uczelnianej księdze z okazji jubileuszu 50-lecia Uczelni prof. Jerzy Niebrzydowski umieścił swoje refleksje na temat Politechniki Białostockiej: "…pragnę mocno podkreślić, że dla rozwoju i wzrostu Uczelni nie są najważniejsze okoliczności, w której przychodzi jej działać, ale najważniejsi są ludzie. Życzę, by Politechnika Białostocka zawsze miała szczęście do ludzi chętnych, odważnych i mądrych."


  Czytaj e-wydanie »
  Oferty pracy z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)