MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł profesor Ryszard Kinalski. To on zorganizował pierwszy w Polsce oddział rehabilitacji leczniczej

agsa
Prof. Ryszard Kinalski
Prof. Ryszard Kinalski archiwum
Propagator sportu, ale przede wszystkim świetny, oddany pacjentom lekarz. Nie żyje profesor Ryszard Kinalski, zmarł 22 lutego. Miał 93 lata.

O śmierci profesora Ryszarda Kinalskiego poinformował Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Absolwent pierwszego rocznika Akademii Medycznej w Białymstoku, specjalista I stopnia z neurologii oraz II stopnia z rehabilitacji, kierownik Studium Wychowania Fizycznego Akademii Medycznej w Białymstoku, zmarł 22 lutego 2023 roku.

Profesor Ryszard Kinalski urodził się 27.02.1929 r. we Lwowie.

Dyplom lekarza otrzymał w 1956 r. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1969 r., doktora habilitowanego w 1979 r., a tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 2000 r.,

Prof. Ryszard Kinalski był współinicjatorem i pierwszym prezesem Akademickiego Związku Sportowego przy Akademii Medycznej w Białymstoku.

W czasie studiów zorganizował i był pierwszym kierownikiem Studium Wychowania Fizycznego AMB.

W roku 1961 zorganizował pierwszy w kraju 62-łóżkowy oddział rehabilitacji leczniczej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, którego był Ordynatorem do czasu przejścia na emeryturę. Jako Specjalista wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji zorganizował w regionie 16 placówek specjalistycznych.

Autor ponad 200 doniesień w czasopismach polskich i zagranicznych. Autor „Kompendium rehabilitacji i fizjoterapii” oraz pierwszego w kraju podręcznika akademickiego dla studentów i absolwentów wydziału fizjoterapii- „Neurofizjologia kliniczna dla neurorehabilitacji”.

Za swoją działalność uhonorowany został: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem prof. Wiktora Degi. Odznaczony: Srebrną Odznaką AZS, Złotą Odznaką Towarzystwa Walki z Kalectwem, odznaką ,,za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia’’ oraz wieloma innymi odznakami resortowymi.

Za: Medyk Białostocki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarł profesor Ryszard Kinalski. To on zorganizował pierwszy w Polsce oddział rehabilitacji leczniczej - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna