ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017: KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI? W NOCY Z 28 NA 29 PAŹDZIERNIKA
Warto na początek przypomnieć, że zmiana czasu na zimowy w Polsce została wprowadzona tak naprawdę dopiero w 1977 roku i wynikała z oszczędności. Chodziło o jak największe wykorzystanie światła dziennego. Tym bardziej, że 40 lat emu, zdecydowanie więcej zakładów pracy pracowało już od godziny 6 rano. Dzięki zmianie czasu na zimowy, w fabrykach wcześniej robiło się jasno, i można było wyłączyć lampy.
CZYTAJ KONIECZNIE
ZMIANY CZASU NIE BĘDZIE: POSŁOWIE ZDECYDOWALI
Obecnie jednak zmiana czasu na zimowy traci sens, ponieważ coraz więcej firm zaczyna pracę o godz. 9-10 a kończy po godz. 17. oznacza to, że światło dzienne bardziej potrzebne jest po południu niż rano. Zatem czy jest sens zmieniać czas na zimowy? Warto podkreślić, że jeśli tego nie zrobimy, to jasno rano zrobi się dopiero w okolicach godziny 8.
ZOBACZ TEŻ:
Zmiana czasu na zimowy: a co z pociągami?
ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY 2017: 28.10.2017
W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy prawdopodobnie po raz ostatni w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Do czasu letniego wrócimy w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca 2018 roku i to będzie ostatnia zmiana czasu.
Oczywiście o ile zmiany zostaną poparte w Sejmie. Jak na razie jednak propozycja PSL-u zyskała poparcie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zgodzili się na nią członkowie wszystkich klubów. A to oznacza, że głosowanie w Sejmie może być formalnością
CZYTAJ KONIECZNIE
CZY UNIA EUROPEJSKA ZMUSZA NAS DO ZMIANY CZASU?
Wcześniej pisaliśmy
Jest projekt, aby nie zmieniać czasu z letniego na zimowy
Ludowcy wnieśli do Sejmu wniosek o ustalenie czasu letniego jako czasu urzędowego w RP. Dzięki temu nie musielibyśmy przestawiać zegarków dwa razy do roku, nasze zegary biologiczne nie byłyby rozregulowane, a my czulibyśmy się lepiej i przede wszystkim zdrowiej.
To wszystko dzieje się właśnie na skutek zmiany czasu. Dodatkowo gospodarka uległaby unormowaniu. Na przykład PKP nie musiałoby się martwić o godziny przyjazdów i odjazdów pociągów w dniu zmiany czasu.
Zmiana Czasu w Europie
Przypomnijmy, że Unia Europejska w 2001 roku uchwaliła prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. Czas dwa razy roku zmieniany jest w ok. 70 państwach na świecie.
Tymczasem wniosek PSL, aby nie zmieniać czasu na zimoy ma w Polsce wielu zwolenników. Jeżeli zostanie przyjęty przez Sejm (na razie jest analizowany przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych), z 28 na 29 października 2017 nie przestawimy zegarów, i pozostaniemy przy czasie letnim. Będziemy stanowili wtedy jeden z nielicznych krajów europejskich, które nie zmieniają czasu. Na ten moment są to jedynie Białoruś, Islandia i Rosja.
PSL przeciw zmianie czasu na zimowy w 2017 roku
- Ludzi tak drażni ta zmiana czasu, ten krótki dzień, ta długa noc listopadowa, która jest w Polsce - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.
ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017: JEST SZANSA ŻE NIE PRZESTAWIMY ZEGARKÓW?
- PiS pokazał, że w ciągu nawet tej krótszej nocy jest w stanie zmieniać ustawy o ustroju państwa - ironizował szef PSL. Zapewnił też, że złożony już w sejmie projekt cieszy się znacznym poparciem społecznym. - Mam nadzieję, że marszałek sejmu (...) zgłosi to szybko do pierwszego czytania, w dzień czy w nocy to przegłosujemy i zatrzymamy czas letni na dłużej - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, pozostanie przy czasie letnim oprócz pozytywnego wpływu na samopoczucie przysporzy też korzyści ekonomicznych.
POLECAMY TWOJEJ UWADZE
Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II
Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT
Ile zarabiają ekspedientki w Lidlu, Biedronce i innych sklepach RAPORT
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?