Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy i jak przestawiamy...

  Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy i jak przestawiamy zegarki? [19.10.2018]

  ak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Kiedy zmiana czasu na zimowy? To pytanie zadajemy sobie co roku, kiedy wraz z końcem sierpnia dni stają się coraz krótsze i robi się coraz szybciej
  1/5
  przejdź do galerii

  Kiedy zmiana czasu na zimowy? To pytanie zadajemy sobie co roku, kiedy wraz z końcem sierpnia dni stają się coraz krótsze i robi się coraz szybciej ciemno. ©Pixabay.com

  Zmiana czasu na zimowy: kiedy będzie w 2018 roku? Czy to ostatnia zmiana czasu jaka nas czeka? Zmiana czasu letniego na zimowy to ta lepsza dla nas – śpimy wtedy godzinę dłużej. Trzeba jednak i tak przestawić się na trochę inne funkcjonowanie, zwłaszcza, że coraz krócej będzie jasno w ciągu dnia. Kiedy zatem przestawiamy zegarki w związku ze zmianą czasu na zimowy i czy do zmiany czasu w ogóle dojdzie? Sprawdź!

  Zmiana czasu na zimowy 2018. Czy to już ostatni raz?


  Zmiana czasu na zimowy i na letni od lat budzi wiele kontrowersji i sporo osób marzy o tym, by ją znieść. Swego czasu politycy zrzeszeni w PSL postulowali, by znieść zmianę czasu w Polsce i pozostać na stałe przy czasie środkowoeuropejskim letnim, jednak ta propozycja została odrzucona. Teraz jedna możliwe jest, że koniec zmiany czasu na zimowy i letni obejmie całą Europę – niedawno zakończyła się ankieta Komisji Europejskiej, która badała, czy obywatele UE chcą zmiany czasu, czy woleliby z niej zrezygnować.
  Według nieoficjalnych danych, aż 80% ankietowanych uznało, że zmiana czasu na zimowy i letni jest niepotrzebna. Co zrobi z tym Komisja Europejska? Jeszcze nie wiadomo, ale możliwe, że dni czasu zimowego i letniego są już policzone.

  Zmiana czasu na zimowy 2018: Kiedy przestawiamy zegarki w październiku? Będziemy spać o godzinę dłużej

  Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
  Zobacz galerię

  Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy przestawiamy zegarki?


  Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku dojdzie jeszcze do skutku. Komisja Europejska nie podjęła jeszcze żadnych decyzji w związku z wynikami ankiety, dlatego póki co obowiązują obecne rozporządzenia, zgodnie z którymi zmiana czasu na zimowy się odbędzie. Kiedy? To zawsze aktualne pytanie, bowiem mimo tego, że czas zmieniamy dwa razy do roku już od dawna, to wciąż nie potrafimy zapamiętać według jakich zasad wyznacza się datę tej zmiany.

  Zmiana czasu na zimowy 2018. Kiedy przestawiamy zegarki w październiku i zmieniamy czas na zimowy? [01.10.2018]  Kiedy zmiana czasu na zimowy?


  Zmiana czasu na zimowy dla wielu osób oznacza dodatkową godzinę snu – przestawiamy zegarki na czas zimowy z godziny 3:00 na 2:00, czyli o godzinę do tyłu. To jednak nie jest dobra wiadomość dla tych, którzy pracują w nocy – oni muszą liczyć się z wydłużonym o godzinę dyżurem. Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące w nocy, kiedy przestawiamy czas na zimowy, pracują godzinę za darmo – przepisy jasno określają, że za tę godzinę należy się wynagrodzenie bądź możliwość odebrania jej w inny dzień pracy.

  Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

  Tego, kiedy jest zmiana czasu na zimowy można się łatwo nauczyć, ponieważ rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie jest niezmienne. Czas z letniego na zimowy zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę października. Zatem zmiana czasu na zimowy w 2018 roku wypada 28 października.
  To powinno być łatwo zapamiętać przede wszystkim młodszemu pokoleniu. Starsi mogą bowiem jeszcze pamiętać, że zmiana czasu na zimowy następowała w ostatnią niedzielę września – tak było jeszcze do połowy lat 90., w związku z czym niektórym może być trudno zapamiętać termin zmiany czasu zgodny z obecnie obowiązującym rozporządzeniem.
  Czas zimowy obowiązuje nieco krócej niż czas letni – ten pierwszy trwa 5 miesięcy, a drugi 7. Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, zaś z zimowego na letni – w ostatnią niedzielę marca.

   Co wiesz o Unii Europejskiej i jej członkach? O takiej Wspólnocie nie miałeś pojęcia! [QUIZ 2018]

  Zmiana czasu na zimowy i na letni – czy to ma sens?


  Zmiana czasu często jest podważana przez osoby, które nie widzą w niej sensu, a jedynie utrudnienie. Wiele osób nie wie, po co w ogóle wprowadzono zmianę czasu. Nie we wszystkich krajach obowiązuje zmiana czasu – dzieje się to jedynie w około 70.
  W Polsce w sposób nieprzerwany zmienia się czas dopiero od 1983 roku, z tym, że w połowie lat 90. nastąpiła zmiana co do tego, kiedy zmienia się czas na zimowy. Wcześniej zmiana czasu w Polsce była okresowa i następowała:
  • w dwudziestoleciu międzywojennym (tylko raz)
  • podczas okupacji hitlerowskiej
  • w latach 1945-1949
  • w latach 1957-1964
  • w latach 1977-1981


  Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

  Zmiana czasu. Koniec z tym? Tego chcą Europejczycy


  Jak już wspomnieliśmy, Europejczycy negatywnie oceniają zmianę czasu z zimowego na letni i na odwrót i chętnie odesłaliby ją do lamusa. Decyzje Komisji Europejskiej w tej sprawie na pewno nie zapadną szybko, a tym, co może ona zrobić, będzie zakazanie państwom członkowskim Unii Europejskiej stosowania okresowych zmian czasu. Pozostałoby to jednak bez wpływu na strefę czasową, to znaczy państwa zrzeszone w UE mogłyby samodzielnie decydować o tym, który czas chcą przyjąć na swoim terytorium:
  • czas środkowoeuropejski (potocznie zwany czasem zimowym)
  • czas środkowoeuropejski letniego


  Piątka Morawieckiego

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)