Zmiana czasu na zimowy 2019. Czy to już ostatni raz?
Zmiana czasu na zimowy i na letni od lat budzi wiele kontrowersji i sporo osób marzy o tym, by ją znieść. Swego czasu politycy zrzeszeni w PSL postulowali, by znieść zmianę czasu w Polsce i pozostać na stałe przy czasie środkowoeuropejskim letnim, jednak ta propozycja została odrzucona. Po ankiecie Komisji Europejskiej podjęto jednak decyzję o tym, że do 2021 roku w Unii Europejskiej zmiana czasu zostanie zniesiona. Każde państwo członkowskie będzie mogło samodzielnie podjąć decyzję o tym, czy zostaje na stałe przy czasie letnim czy zimowym. Dni zmiany czasu są już jednak policzone, jednak w tym roku jeszcze nas ona czeka. Tylko kiedy zmieniamy czas na zimowy w 2019 roku?
Zmiana czasu na zimowy 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na zimowy w 2019 roku dojdzie jeszcze do skutku. Dopiero do 2021 ma być zniesiona zmiana czasu, dlatego póki co obowiązują obecne rozporządzenia, zgodnie z którymi zmiana czasu na zimowy się odbędzie. Kiedy? To zawsze aktualne pytanie, bowiem mimo tego, że czas zmieniamy dwa razy do roku już od dawna, to wciąż nie potrafimy zapamiętać według jakich zasad wyznacza się datę tej zmiany.
Kiedy zmiana czasu na zimowy?
Zmiana czasu na zimowy dla wielu osób oznacza dodatkową godzinę snu – przestawiamy zegarki na czas zimowy z godziny 3:00 na 2:00, czyli o godzinę do tyłu. To jednak nie jest dobra wiadomość dla tych, którzy pracują w nocy – oni muszą liczyć się z wydłużonym o godzinę dyżurem. Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące w nocy, kiedy przestawiamy czas na zimowy, pracują godzinę za darmo – przepisy jasno określają, że za tę godzinę należy się wynagrodzenie bądź możliwość odebrania jej w inny dzień pracy.
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
Tego, kiedy jest zmiana czasu na zimowy można się łatwo nauczyć, ponieważ rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie jest niezmienne. Czas z letniego na zimowy zmieniamy zawsze w ostatnią niedzielę października. Zatem zmiana czasu na zimowy w 2019 roku wypada 27 października.
To powinno być łatwo zapamiętać przede wszystkim młodszemu pokoleniu. Starsi mogą bowiem jeszcze pamiętać, że zmiana czasu na zimowy następowała w ostatnią niedzielę września – tak było jeszcze do połowy lat 90., w związku z czym niektórym może być trudno zapamiętać termin zmiany czasu zgodny z obecnie obowiązującym rozporządzeniem.
Czas zimowy obowiązuje nieco krócej niż czas letni – ten pierwszy trwa 5 miesięcy, a drugi 7. Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, zaś z zimowego na letni – w ostatnią niedzielę marca.
Zmiana czasu na zimowy i na letni – czy to ma sens?
Zmiana czasu często jest podważana przez osoby, które nie widzą w niej sensu, a jedynie utrudnienie. Wiele osób nie wie, po co w ogóle wprowadzono zmianę czasu. Nie we wszystkich krajach obowiązuje zmiana czasu – dzieje się to jedynie w około 70.
W Polsce w sposób nieprzerwany zmienia się czas dopiero od 1983 roku, z tym, że w połowie lat 90. nastąpiła zmiana co do tego, kiedy zmienia się czas na zimowy. Wcześniej zmiana czasu w Polsce była okresowa i następowała:
- w dwudziestoleciu międzywojennym (tylko raz)
- podczas okupacji hitlerowskiej
- w latach 1945-1949
- w latach 1957-1964
- w latach 1977-1981
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?