Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana na zdrowie

Wojciech Nowicki
Do pozbycia się jednego kilograma potrzeba 11 godzin forsownego pływania
Do pozbycia się jednego kilograma potrzeba 11 godzin forsownego pływania
Latem najłatwiej jest pozbyć się zbędnych kilogramów. Choćby dlatego, że garderobę trzeba wymienić na lżejszą. Chęć lepszego prezentowania się podczas wakacyjnych wojaży sprawia, że bardziej zaczynamy o siebie dbać.

Przy wprowadzaniu zmian warto skorzystać z porady lekarza, który opracuje odpowiednio zbilansowaną dietę. Taką, która dostarczy właściwą ilość kalorii i składników odżywczych.

- Dieta o ograniczonej wartości kalorycznej ma dostarczać organizmowi produkty zawierające wszystkie niezbędne składniki odżywcze - mówi prof. dr hab. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. - Dlatego jadłospis powinien być układany w oparciu o tzw. zamienniki w obrębie poszczególnych grup - białka, węglowodany, tłuszcze.

Według prezes należy korzystać z żywieniowych zamienników, które obniżą kaloryczność, ale nie wpłyną na jakość menu.

Jakie węglowodany?

Węglowodany, na przykład, są zdrowe dla układu trawiennego. Jednak nadużywane, są już dla organizmu bardzo niekorzystne. Konsekwencją jest otyłość i cukrzyca, które pociągają za sobą kolejne, bardzo poważne schorzenia. Dlaczego tak się dzieje?

Po zjedzeniu węglowodanów oczyszczonych poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta. Cukry te są trawione bardzo szybko i prawie natychmiast jako glukoza dostają się do krwiobiegu. Jeśli ten cukier nie zostanie natychmiast spalony w trakcie wysiłku fizycznego, organizm wytworzy dużą ilość insuliny. Usunie ona nadmiar glukozy z krwiobiegu i przetransportuje ją do komórek. Tam, wskutek przemian metabolicznych, zostanie zamieniona w tłuszcz.

Do tycia szczególnie przyczyniają się węglowodany w formie oczyszczonej. Spotykamy je najczęściej w białej mące - białym pieczywie, ciastach, białym ryżu,, ziemniakach - prawie czysta skrobia, cukrze i słodyczach, syropach, napojach gazowanych. W wielu przetworach cukier służy jako środek konserwujący, dlatego należy wystrzegać się produktów zawierających cukier ukryty pod różnymi nazwami: syrop glukozowy, sacharoza, karmel.

Zamiast słodyczy

Jeśli czujesz, że musisz zjeść coś słodkiego, spróbuj zastąpić słodycze surową marchewką. Wyrównuje ona poziom glukozy we krwi szybciej niż oczyszczone węglowodany, w tym rafinowany cukier. Utrzymuje przy tym na długo właściwe stężenie glukozy, nie powoduje wahań poziomu cukru i tym samym nie powoduje obciążenia trzustki.

Jeszcze smaczniejsze mogą okazać się suszone owoce. Ze względu na zawarte w nich pierwiastki mineralne i witaminy, są też niezwykle zdrowe. Morele, na przykład, pozytywnie wpływają na procesy krwiotwórcze. Są bogate w potas, żelazo, wapń, fosfor, magnez oraz witaminę A. Śliwki odbudowują siły po intensywnym wysiłku fizycznym. Mają też właściwości uspokajające i rozweselające. Figi są najlepszym spośród produktów roślinnych źródłem wapnia - w 100 g suszonych fig jest go tyle, ile w szklance mleka.

Szczególnie rośliny strączkowe są pomocne w odchudzaniu. Nie powodują w zasadzie wcale wzrostu poziomu glukozy we krwi, którego nadwyżka jest przecież magazynowana w komórkach tłuszczowych.

ABC odchudzania

Podstawowe zasady zdrowego odchudzania, które należy uwzględnić podczas układania nowego jadłospisu:

@Jeść 5 posiłków dziennie.
@ Nie spożywać tłustych potraw, szczególnie mięsa wieprzowego i wołowego, unikać kiełbas, pasztetów i podrobów. Nie smarować pieczywa tłuszczem.
@ Ograniczać słodycze.
@ Pić niskotłuszczowe mleko (najlepiej o zawartości 0,5 proc. tłuszczu), jeść chude sery.
@ Jeść dużo warzyw, również surowych.
@ Spożywać dużo płynów, przede wszystkim wodę niegazowaną.

W trakcie letnich wojaży, warto też zadbać o odpowiednią ilość ruchu. Najlepiej wybrać taki rodzaj aktywności, który sprawia nam dużo przyjemności. Oczywiście najlepiej uprawiać ją na świeżym powietrzu. Pozbycie się jednego, zbędnego kilograma tkanki tłuszczowej wymaga wygenerowania ok. 7 tys. kcal. Ta ilość odpowiada: 11 godz. pływania, 14 godz. wiosłowania, 11,5 godz. szybkiej jazdy na rowerze (powolnej jazdy aż 23 godz.).

Jeżeli dieta i ruch okazały się nieskuteczne, warto skonsultować się z lekarzem. Najlepiej specjalizującym się w leczeniu otyłości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna