Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana przepisów dotyczących emerytury. Porady eksperta

(EW)
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS J. Doroszkiewicz
Podczas czwartkowego dyżuru gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników

Czy po wejściu zmian do ustawy emerytalnej od 1 października można będzie doliczać staż pracy i składki?

- 1 października 2017r. wchodzi w życie ustawa, której głównym celem jest przywrócenie wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Wówczas prawo do emerytury uzyskają wszystkie kobiety, które będą w wieku między 60 lat a 61 lat i 4 miesiące. U mężczyzn prawo do emerytury zyskają wszyscy w wieku między 65 lat a 66 lat i 4 miesiące.

Odpowiadając na pytanie należy przypomnieć, że staż pracy może być uwzględniony jedynie przy emeryturach przyznanych na starych zasadach. Świadczenia są zwiększane na podstawie doliczenia stażu pracy. Ustawa emerytalna zezwala na takie doliczenia nie częściej niż co kwartał. Tylko w sytuacji, gdy emeryt lub rencista rozwiązuje umowę o pracę w czasie trwania kwartału kalendarzowego, kolejnego przeliczenia można dokonać po ustaniu stosunku pracy.

Polecamy też Podlaskie: Poradnie lekarzy specjalistów: ginekologia, kardiologia, okulistyka i inne [lista 2017]

Emeryturę obliczoną według zreformowanych zasad powiększa się z kolei o kwotę, która wynika z podzielenia składek (zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury), przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku danego ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. Ponowne ustalenie wysokości emerytury następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W ustawie, która będzie nas obowiązywała od 1 października, nie ma żadnych zmian dotyczących tej kwestii.

1 października nabędę prawo do emerytury w wieku 60 lat. Przez ostatnie 15 lat nigdzie nie pracowałam. Nie mam naliczonego kapitału początkowego, czy powinnam włożyć wniosek o jego wyliczenie wcześniej, czy też zostanie mi on ustalony na wniosek o emeryturę?

- Jeśli zgłosi pani wniosek o przyznanie emerytury w wieku powszechnym, organ rentowy jest zobowiązany do wszczęcia postępowania również w przedmiocie ustalenia kapitału początkowego. Nie jest wymagane w żadnym wypadku, żeby wypełniała i składała pani odrębny wniosek o ustalenie kapitału początkowego na druku ZUS Kp-1.

W związku ze zmianą ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której przepisy od 1 października 2017 r. spowodują obniżenie wieku emerytalnego, ZUS spodziewa się wzmożonego wpływu wniosków o emeryturę osób, które już ukończyły ten wiek, lub też do końca 2017 r. osiągną powszechny wiek emerytalny.

Emerytura dla tych osób ustalona będzie według nowych, zreformowanych zasad, gdzie podstawą jej obliczenia jest m.in. kwota zwaloryzowanych składek emerytalnych i kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Pani należy to tej grupy osób, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego. Dlatego warto już teraz złożyć wniosek o jego wyliczenie wraz ze świadectwami pracy i zaświadczeniami potwierdzającymi przebieg ubezpieczenia przypadającego przed 1 stycznia 1999r. oraz dokumentacją potwierdzającą wysokość osiągniętych wynagrodzeń do końca 1998 roku. Osoby, które co prawda miały już ustalony kapitał początkowy, powinny pamiętać o tym, że liczne zmiany prawne w zakresie ustalania kapitału początkowego (w latach 2011-2015), spowodują konieczność przeliczenia wcześniej ustalonej jego wartości. Obliczenie lub przeliczenie kapitału początkowego już teraz skróci czas załatwiania wniosku o ustalenie prawa do emerytury.

Mam zamiar złożyć wniosek o emeryturę w wieku powszechnym. Urodziłem się 1 czerwca 1948r. Przez cały czas, kiedy byłem na emeryturze wcześniejszej, pracowałem. Jak będzie wyliczona moja emerytura?

- Z przeliczenia emerytury według nowych zasad mogą skorzystać osoby urodzone przed 1 stycznia 1949r., jeśli spełnią określone warunki:

osiągną powszechny wiek emerytalny (w pana przypadku to 65 lat i 2 miesiące)

udowodnią wymagany okres zatrudnienia (dla mężczyzny - 25 lat),

kontynuują ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego

wystąpią z wnioskiem o przyznanie emerytury po 31 grudnia 2008 r.

Emerytura może być wówczas obliczona według nowych zasad tj. zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej, jeżeli jest wyższa od obliczonej według starych zasad zgodnie z art. 53.

Sposób wyliczenia tych emerytur następuje według zreformowanych zasad. Wylicza się ją następująco: dzieli się podstawę obliczenia emerytury, przez średnie dalsze trwanie życia. Tablice trwania życia są wspólne dla kobiet i mężczyzn. Należy pamiętać, że jeżeli ubezpieczony pobrał wcześniejszą emeryturę, podstawa obliczenia emerytury przysługującej z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego zostanie pomniejszona o kwotę już pobraną

"U Pana Boga w ogródku" (2007), reż. Jacek Bromski

Jak kręcono trylogię "U Pana Boga..."? Unikatowe zdjęcia z p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna