MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany dla czwartoklasistów w nowym roku szkolnym. Co czeka uczniów?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rok szkolny 2024/2025 przynosi istotne zmiany dla uczniów klas czwartych. Zamiast tradycyjnych wyzwań związanych z przejściem z edukacji wczesnoszkolnej do kolejnego etapu, czwartoklasiści napotkają na zupełnie nowe zasady, które wpłyną na ich codzienne życie szkolne. Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny dla uczniów przechodzących do czwartej klasy?

Spis treści

Więcej nauczycieli, więcej wyzwań

Przejście z edukacji wczesnoszkolnej do klasy czwartej od zawsze było dużym krokiem w edukacyjnej ścieżce dziecka. Uczniowie, którzy do tej pory mieli jednego nauczyciela prowadzącego większość zajęć, teraz spotkają się z większą liczbą nauczycieli, z których każdy odpowiedzialny będzie za inny przedmiot. Zmiana ta może być wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców, którzy będą musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością – więcej lekcji, więcej obowiązków i konieczność radzenia sobie z różnorodnymi wymaganiami każdego z nauczycieli.

Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny dla czwartoklasistów?
Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny dla czwartoklasistów? freepik.com

Warto pamiętać, że nauczyciele są już przygotowani na nieco chaosu i zamieszania, zwykle więc z serdecznością podchodzą do czwartoklasistów.

Jakie przedmioty są w czwartej klasie?

Przejście do czwartej klasy to przede wszystkim zwiększenie liczby godzin i przedmiotów, których będą uczyły się dzieci. Dotychczas obejmowało ich nauczenie zintegrowane – jeden nauczyciel uczył podstaw języka polskiego, matematyki, przyrody – od teraz zmieni się to i uczniowie będą mieli o wiele więcej przedmiotów.

  • Język polski – tygodniowo: 5 godzin
  • Matematyka – 4 godziny
  • Język obcy nowożytny – 3 godziny
  • Historia – 1 godzina
  • Przyroda – 2 godziny
  • Plastyka – 1 godzina
  • Technika – 1 godzina
  • Muzyka – 1 godzina
  • Informatyka – 1 godzina
  • WF – 4 godziny
  • Zajęcia z wychowawcą – 1 godzina

Zmiany dotyczą organizacji lekcji religii i etyki. Zgodnie z przepisami przedszkola i szkoły organizują lekcje religii w oddziale przedszkola lub oddziale (np. w klasie I a) szkoły, jeżeli na naukę religii zgłosi się nie mniej niż siedmioro wychowanków danego oddziału w przedszkolu lub uczniów danego oddziału (danej klasy) w szkole. Jeśli na naukę religii zgłosi się mniejsza liczba dzieci, przedszkole i szkoła organizują dla nich naukę w grupie międzyoddziałowej lub w grupie międzyklasowej.

Uczniowie będą spędzać w szkole 24 godziny tygodniowo. W trzeciej klasie godzin lekcyjnych było 20, więc to dość znaczna różnica.

Koniec z zadaniami domowymi

Rok szkolny 2024/2025 będzie pierwszym rokiem, w którym uczniowie nie będą mieli prac domowych. Zmiana rozpoczęła się w kwietniu 2024, nie było jednak jeszcze całego roku szkolnego bez prac domowych.

To również informacja dla rodziców, którzy powinni uważnie monitorować postępy w nauce swoich dzieci. Młodsze dzieci potrzebują dużego wsparcia i pomocy w nauczeniu się technik uczenia. Rodzice sami muszą decydować o zadaniach dodatkowych i wsparciu swoich czwartoklasistów w przygotowaniu do sprawdzianów i kartkówek.

Nowy, obowiązkowy element programu nauczania

Rok szkolny 2024/2025 wprowadza także naukę pierwszej pomocy jako obowiązkowy element programu dla uczniów. W ramach zajęć z wychowawcą uczniowie będą zdobywać podstawowe umiejętności, które mogą uratować życie. Ta innowacja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony ekspertów, którzy podkreślają, jak ważne jest wczesne uczenie dzieci reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Laptopy dla czwartoklasistów

Program „Laptop dla ucznia” w nowym roku szkolnym nie będzie kontynuowany. W związku z tym uchylone zostaną przepisy zakładające coroczne przekazywanie laptopów uczniom klas czwartych. Ministerstwo planuje wdrożenie programu „Cyfrowy uczeń”, który miał zacząć działać od 1 września 2025 r.

– Żaden rocznik nie będzie poszkodowany – zapewniała minister edukacji Barbara Nowacka. – Program „Cyfrowy uczeń” to jest program, który żadnego dziecka, które liczyło na sprzęt od państwa, nie pozostawi z tyłu. Żaden uczeń i żaden rocznik nie będą pokrzywdzeni – dodała.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna