Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2019 r. Nowe leki dla chorych na cukrzycę, astmę, osteoporozę, białaczkę, raka jelita

oprac. (u)
Od 1 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych
Od 1 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych pixabay.com
Nowa lista leków refundowanych będzie obowiązywać od 1 listopada 2019 r. Znajdzie się na niej 76 nowych produktów, w tym nowe terapie stosowane m.in. w leczeniu raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Nowe leki w leczeniu cukrzycy, osteoporozy i astmy

Chorzy na cukrzycę typu 2 będą mogli skorzystać z nowych leków – grupy flozyn, tj. Forxiga (dapagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna) oraz Invokana (kanagliflozyna). Leki mogą być stosowane u m.in. pacjentów z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Kolejną grupą pacjentów, którzy odczują korzyść z nowej listy leków refundowanych są osoby dotknięte osteoporozą. Prolia (denosumabum) będzie refundowana dla kobiet po 60. roku życia z osteoporozą pomenopauzalną i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, gdy takie będą zalecenia lekarza.

Zmiany na liście leków dotyczą też alergików i astmatyków. Od listopada wprowadzono na listę leczenie Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego) do leczenia podtrzymującego. Lek będzie dostępny w aptece na receptę. Nowe opakowanie zawiera 2 fiolki, dzięki którym leczenie może starczyć nawet na rok.

Refundowany będzie też lek Fasenra (benralizumabum) stosowany w leczeniu ciężkich przypadków astmy alergicznej.

Rozszerzenie programów lekowych

Pacjenci z rakiem jelita grubego dzięki refundacji leku Lonsurf będą mieli szansę na zdecydowaną poprawę w leczeniu tej choroby. Lek ten jest stosowany w trzeciej i czwartej linii leczenia raka jelita grubego.

W przypadku leczenia raka piersi pozytywną ocenę uzyskał program przedoperacyjnego leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem.

Na liście znalazł się również lek Venclyxto (wenetoklaks), który może mieć zastosowanie w terapii chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową.

Pojawiły się też dwa kolejne lekarstwa, Ocrevus (okrelizumab) i Mavenclad (kladrybina), dla osób z stwardnieniem rozsianym.

Listopadowa lista przynosi także zmiany w terapii chorób rzadkich. Refundowany będzie lek Entyvio (wedolizumab) stosowany do walki z chorobąy Leśniowskiego Crohna”. Program „Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej” został wzbogacony o lek Repatha (ewolokumab).

Lista refundacyjna w liczbach

Na liście leków refundowanych znalazło się 76 nowych specyfików. Dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 107,73 zł), a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne. Maksymalny wzrost opłaty za leki refundowane wyniesie do 58,91 zł.

Zobacz wideo: W aptekach w całej Polsce brakuje niektórych leków. Co wtedy może zaoferować nam farmaceuta?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna