Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w dopłatach do zbóż. Sprawdź na jaką kwotę możesz liczyć

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wsparcie dla producentów zbóż.
Wsparcie dla producentów zbóż. fot. Paweł Dubiel/ Polska Press
Dotacje do zboża, kukurydzy oraz gryki już ruszyły. Dopłaty do zbóż i nasion oleistych dopiero przed nami. O dotację mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Sprawdź najważniejsze informacje na temat dotacji do zbóż.

Dopłata do sprzedanej pszenicy, kukurydzy lub gryki

Aktualnie trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla producentów pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty. Rada Ministrów wprowadziła pewne zmiany, które wymagają zgody Komisji Europejskiej. O pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, będą mogli ubiegać się również producenci gryki. Termin przyjmowania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 r. Wsparciem będzie mogła zostać objęta większa powierzchnia upraw. Do tej pory było to 50 ha, a obecnie do 300 ha. Mają wzrosnąć, także stawki pomocy. W woj. podlaskim stawki dopłat wyniosą: 1265 zł/ha upraw pszenicy, 1610 zł/ha upraw kukurydzy oraz 805 zł/ha upraw gryki.

Co się nie zmieni?

Bez zmian pozostaje przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane: ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musi być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, może to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należy udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami. Dokumenty można składać w biurach powiatowych ARiMR. Rolnicy, którzy złożyli wnioski o taką pomoc w związku z nowelizacją przepisów będą mogli złożyć zmiany do wniosków. Stosowne dokumenty są już dostępne. Do tej pory wnioski złożyło ponad 34 tys. rolników.

Pomoc w sektorze zbóż i nasion oleistych

Od 1 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych. O przyznanie pomocy mogą się ubiegać rolnicy, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy. Dodatkowo rolnik musiał złożyć w roku 2022 wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę konkretnych roślin. Pomoc można otrzymać do następujących gatunków: kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik.

Dofinansowanie nie przysługuje rolnikowi, który jest jednocześnie podmiotem skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, rzepaku lub rzepiku, które zostały zakupione przez ten podmiot.

Maksymalna powierzchnia

Maksymalna powierzchnia, do której można uzyskać wsparcie, wynosi 300 ha. Aby otrzymać pomoc trzeba sprzedać wskazane plony podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Nabywcą może być także podmiot skupujący zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą.

Kiedy musi nastąpić sprzedaż?

Sprzedaż poszczególnych gatunków roślin musi nastąpić między 1 grudnia 2022 r. a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku. Natomiast w przypadku kukurydzy między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r.

Na jakie wsparcie mogą liczyć podlascy rolnicy?

Stawki pomocy są zróżnicowane ze względu na gatunki roślin oraz województwo. W podlaskim wynoszą:

  • 1610 zł/ha upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku
  • 1035 zł/ha upraw jęczmienia lub pszenżyta
  • 805 zł/ha upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych

Kiedy będzie realizowana pomoc?

Przyznana pomoc będzie realizowana do końca września 2023 r. na rachunki rolników wskazane w Ewidencji Producentów. Wnioski można składać wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych do 14 lipca.

Zobacz też:Nawet 600 tys. zł wsparcia. Niedługo startuje nabór na modernizację gospodarstw rolnych z obszaru D. Jakie są warunki?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna