MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w polskim prawie karnym. Projekt nowelizacji trafi do komisji. Michał Woś: Więzienie to nie sanatorium

Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że w ramach reformy w prawie karnym wykonawczym zaostrzone zostaną przepisy dotyczące ochrony funkcjonariuszy więziennych, przepisy ułatwiające doprowadzanie skazanych do więzienia, także rozbudowany zostanie program "Praca dla więźniów".
Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że w ramach reformy w prawie karnym wykonawczym zaostrzone zostaną przepisy dotyczące ochrony funkcjonariuszy więziennych, przepisy ułatwiające doprowadzanie skazanych do więzienia, także rozbudowany zostanie program "Praca dla więźniów". Fot. Twitter/Ministerstwo Sprawiedliwości
Sejm skierował do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach projekt nowelizacji ws. zasad wykonywania kar więzienia, mający polepszyć warunki bezpieczeństwa więzień oraz ochronę przed sprawcami najcięższych przestępstw, a także poszerzyć stosowanie systemu dozoru elektronicznego. - Więzienie to nie sanatorium - powiedział prezentując projekt wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Proponowana reforma zakłada m.in. wyeliminowanie wezwania skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym i wprowadzenie zasady wydawania przez sąd w każdym przypadku polecenia zatrzymania i doprowadzenia do aresztu każdego skazanego na karę pozbawienia wolności, bez uprzedniego wzywania skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie. Zmiany przewidują też poszerzenie i usprawnienie stosowania dozoru elektronicznego dla sprawców lżejszych przestępstw. Nowe przepisy wprowadzą zasadę udzielania świadczeń zdrowotnych więźniom z zachowaniem reguł obowiązujących wszystkich pacjentów.

Projekt został przedstawiony w czwartek

Prezentując w czwartek w Sejmie ten projekt wiceszef MS Michał Woś powiedział, że "więzienie to nie sanatorium".

- Więzienie to miejsce resocjalizacji, ale także izolacji, odbywania kary. To miejsce, w którym sprawcy przestępstw są izolowani od społeczeństwa po to, żeby społeczeństwo chronić. I w ramach tej bardzo głębokiej reformy Kkw jest cały szereg spraw, które są porządkowane - powiedział Woś.

Jak mówił, proponowane przez resort przepisy zapewnią m.in. poprawę warunków bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, poprawę procedur związanych z wykonywaniem kar, poprawę skuteczności w zakresie osadzania prawomocnie skazanych, rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, eliminację sprzeczności w Kkw.

- To projekt bardzo ważny potrzebny i usprawni działanie SW i systemu penitencjarnego. Spowoduje to, że rzeczywiście będzie można mówić o odbywaniu kary, lepszej resocjalizacji, a nie o jakimś łagodnym traktowaniu - podkreślił Woś.

Opozycja będzie pracować nad projektem

Poseł KO Michał Szczerba odnosząc się do przedstawionych zmian powiedział, że jego klub będzie pracował nad tym projektem. Poseł wskazał przy tym na niepokojące - jego zdaniem - obszary polityki karnej państwa.

- Istnieje cały czas konieczność wykorzystania potencjału kadry więziennej. (...) Trzeba zapewniać godne warunki wykonywania kary pozbawienia wolności i traktować więźniów z poszanowaniem ich praw - mówił Szczerba.

Z kolei posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic pytała, po co powstał prezentowany projekt.

- Ten sam minister, o którym wiemy, że jego skuteczność jako Prokuratora Generalnego jest jedynie PR-owa, a jako reformatora wymiaru sprawiedliwości wręcz szkodliwa, chce teraz widowiskowo pogorszyć sytuację więźniów - mówiła.

Posłanka wyraziła również nadzieję, że podczas prac nad tym projektem uda się poznać prawdziwe - jej zdaniem - intencje resortu sprawiedliwości.

Jakie dokładnie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy?

Zmiany w prawie karnym dotyczą zaostrzenia prawa karnego dla zbrodniarzy i pedofilów oraz zorganizowanych grup przestępczych. Sprawca gwałtu ze szczególnym okrucieństwem lub gwałtu powodującego śmierć ofiary może podlegać karze dożywocia.

Zmiany w prawie karnym zakładają także możliwość wymierzania elastycznych kar przez sądy od 15 do 30 lat pozbawienia wolności i kary dożywocia. Uzależnione będą od charakteru i okoliczności czynu. Nowelizacja wydłuża także z 25 do 30 lat okres, po którym skazani na dożywocie mogą ubiegać się o warunkowe zwolnienie. Wydłuży się również okres próbny przy warunkowym zwolnieniu z kary dożywotniego pozbawienia wolności. Zwiększy się także okres przedawnienia karalności zabójstwa z 30 do 40 lat.

Źródła: PAP/Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w polskim prawie karnym. Projekt nowelizacji trafi do komisji. Michał Woś: Więzienie to nie sanatorium - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna