Sejm odrzuca poprawkę Senatu ws. ziemi
Aktualizacja: Sejm w piątek 26 lipca odrzucił poprawkę Senatu do ustawy o sprzedaży nieruchomości z zasobu rolnego Skarbu Państwa. Nowe przepisy zakładają, że sprzedaż nieruchomości nierolnych z zasobu Skarbu Państwa może nastąpić także na podstawie planu ogólnego.
Senat zaproponował skreślenie jednego z artykułów ustawy. Zgodnie z interpretacją wyższej izby parlamentu proponowana poprawka zapewniła kompatybilność z przepisami przejściowymi regulującymi w sposób kompleksowy stosunki zachodzące między zachowanymi tą ustawą tymczasowo w mocy studiami uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin a zastępującymi je planami ogólnymi gmin.
Sejmowy legislatorzy wskazywali jednak w piątek na wątpliwości związane z interpretacją przepisów zaproponowaną przez Senat.
Ostatecznie Sejm odrzucił poprawkę Senatu w tej sprawie. Za odrzuceniem głosowało 417 posłów, przeciw było 3, wstrzymało się 16.
Zmiany w zasadach sprzedaży nieruchomości z zasobu rolnego Skarbu Państwa
Senat przyjął w czwartek 25 lipca z poprawką ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Za głosowało 57 senatorów, przeciw było 30, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, trafi ponownie pod obrady Sejmu.
Senat w czwartek przegłosował poprawkę do tej nowelizacji. Na czym polega zmiana?
Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą, sprzedaż nieruchomości oznaczonych jako nierolne z zasobu rolnego Skarbu Państwa może nastąpić nie tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - jak dotychczas, ale także na podstawie planu ogólnego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, jeśli samorząd nie ma planu ogólnego. Senat wykreślił możliwość sprzedaży na podstawie studium, pozostawiając jedynie miejscowy plan lub plan ogólny.
Przeczytaj też: Grunty rolne w Polsce nigdy wcześniej nie były tak drogie. Ceny ziemi 2024 są astronomiczne i rosną
Wyższa izba parlamentu nie poparła z kolei zgłoszonej poprawki PiS, która zakładała przedłużenie o 10 lat, do 2036 r. zakazu sprzedaży nieruchomości z zasobu.
Nowela wprowadza możliwość sprzedaży nieruchomości z Zasobu nieprzeznaczonych na cele rolne także na podstawie planu ogólnego lub – do czasu jego przyjęcia przez gminę – na podstawie studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego.
Plan ogólny został wprowadzony ustawą z 2023 r., każda gmina ma obowiązek go sporządzić. Plany ogólne mają zastąpić studia uwarunkowań.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami możliwość sprzedaży istnieje jedynie, gdy nieruchomości i ich części z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie są przeznaczone na cele rolne w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, lub mają ostateczne decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
W nowelizacji zmienia się także odwołania do przepisów europejskich w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Chodzi o przepisy dotyczące zasad pomocy de minimis oraz przewidujące obniżenie ceny sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, które odwołują się do nieobowiązujących już unijnych rozporządzeń. Nowela modyfikuje odwołania tak, by odnosiły się do rozporządzeń obowiązujących.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Źródło:
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?