Zmienić dostawcę energii

d
Jarosław Brzozowski
Jarosław Brzozowski Archiwum
Udostępnij:
Na pytania naszych Czytelników odpowiadał Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Białymstoku.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

- Konsument może kupować energię od spółki wydzielonej z zakładu energetycznego lub skorzystać z atrakcyjniejszej oferty innych firm, zajmujących się sprzedażą prądu. Procedurę zmiany sprzedawcy może przeprowadzić sam odbiorca lub dać pełnomocnictwo nowemu sprzedawcy.

Jeśli odbiorca sam przeprowadza procedurę zmiany, to składa się ona z takich kroków:

1. Odbiorca wybiera sprzedawcę i zawiera umowę sprzedaży - nowa umowa powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą.

2. Odbiorca wypowiada obowiązującą dotychczas umowę sprzedaży - przy pierwszej zmianie odbiorca wypowiada zazwyczaj tzw. umowę kompleksową, tj. obejmującą warunki sprzedaży energii, jak i świadczenia usługi dystrybucji.

3. Odbiorca zawiera umowę o świadczenie usługi dystrybucji - po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, oprócz nowej umowy z wybranym sprzedawcą, odbiorca zawiera z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę o świadczenie usług dystrybucji. Wchodzi ona w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej. Istotne jest, że nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony. Wówczas nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy kolejnych zmianach sprzedawców.

4. Odbiorca informuje operatora dystrybucji o zawarciu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą (zgłoszenie na formularzu m.in. na stronie internetowej operatora).

5. Ewentualne dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych (liczników) - zmiana sprzedawcy może tego wymagać. Koszty dostosowania układu ponosi jego właściciel, którym w przypadku odbiorców w gospodarstwie domowym jest operator dystrybucyji.

6. Odczyt licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą - w przypadku liczników bez transmisji danych odczyt taki może być opóźniony, ale nie później niż w 5 dni roboczych po zmianie sprzedawcy. Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu i nowemu sprzedawcy - do rozliczenia końcowego.

Jeżeli odbiorca udziela pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy, to procedura składa się z poniższych kroków:

1. Odbiorca wybiera sprzedawcę i zawiera umowę sprzedaży - odbiorca upoważnia nowego sprzedawcę do reprezentowania go przed operatorem systemu dystrybucyjnego i przed dotychczasowym sprzedawcą. Tutaj nowy sprzedawca - w imieniu odbiorcy - dokonuje formalności, tj. wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy, zawiera (o ile to konieczne) umowę o świadczenie usług dystrybucji z operatorem systemu dystrybucyjnego.

2. Odczyt licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą.

Procedura zmiany sprzedawcy obowiązująca przy kolejnej zmianie sprzedawcy jest krótsza i prostsza niż przy pierwszej zmianie. Nie jest konieczne zawarcie nowej umowy o świadczenie usług dystrybucji - obowiązuje dotychczasowa, zawarta przy pierwszej zmianie sprzedawcy. Nie ma potrzeby dostosowywania układów pomiarowo-rozliczeniowych (liczników), gdyż zostały dostosowane przy pierwszej zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie