Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmienić dostawcę energii

d
Jarosław Brzozowski
Jarosław Brzozowski Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiadał Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Białymstoku.

Jak zmienić sprzedawcę energii elektrycznej?

- Konsument może kupować energię od spółki wydzielonej z zakładu energetycznego lub skorzystać z atrakcyjniejszej oferty innych firm, zajmujących się sprzedażą prądu. Procedurę zmiany sprzedawcy może przeprowadzić sam odbiorca lub dać pełnomocnictwo nowemu sprzedawcy.

Jeśli odbiorca sam przeprowadza procedurę zmiany, to składa się ona z takich kroków:

1. Odbiorca wybiera sprzedawcę i zawiera umowę sprzedaży - nowa umowa powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia umowy sprzedaży z dotychczasowym sprzedawcą.

2. Odbiorca wypowiada obowiązującą dotychczas umowę sprzedaży - przy pierwszej zmianie odbiorca wypowiada zazwyczaj tzw. umowę kompleksową, tj. obejmującą warunki sprzedaży energii, jak i świadczenia usługi dystrybucji.

3. Odbiorca zawiera umowę o świadczenie usługi dystrybucji - po wypowiedzeniu umowy kompleksowej, oprócz nowej umowy z wybranym sprzedawcą, odbiorca zawiera z operatorem systemu dystrybucyjnego umowę o świadczenie usług dystrybucji. Wchodzi ona w życie z dniem rozwiązania umowy kompleksowej. Istotne jest, że nową umowę o świadczenie usługi dystrybucji odbiorca może zawrzeć na czas nieokreślony. Wówczas nie jest konieczne wypowiadanie i ponowne jej zawieranie przy kolejnych zmianach sprzedawców.

4. Odbiorca informuje operatora dystrybucji o zawarciu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą (zgłoszenie na formularzu m.in. na stronie internetowej operatora).

5. Ewentualne dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych (liczników) - zmiana sprzedawcy może tego wymagać. Koszty dostosowania układu ponosi jego właściciel, którym w przypadku odbiorców w gospodarstwie domowym jest operator dystrybucyji.

6. Odczyt licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą - w przypadku liczników bez transmisji danych odczyt taki może być opóźniony, ale nie później niż w 5 dni roboczych po zmianie sprzedawcy. Stan licznika na dzień zmiany sprzedawcy operator przekazuje dotychczasowemu i nowemu sprzedawcy - do rozliczenia końcowego.

Jeżeli odbiorca udziela pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy, to procedura składa się z poniższych kroków:

1. Odbiorca wybiera sprzedawcę i zawiera umowę sprzedaży - odbiorca upoważnia nowego sprzedawcę do reprezentowania go przed operatorem systemu dystrybucyjnego i przed dotychczasowym sprzedawcą. Tutaj nowy sprzedawca - w imieniu odbiorcy - dokonuje formalności, tj. wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy, zawiera (o ile to konieczne) umowę o świadczenie usług dystrybucji z operatorem systemu dystrybucyjnego.

2. Odczyt licznika i rozliczenie końcowe z dotychczasowym sprzedawcą.

Procedura zmiany sprzedawcy obowiązująca przy kolejnej zmianie sprzedawcy jest krótsza i prostsza niż przy pierwszej zmianie. Nie jest konieczne zawarcie nowej umowy o świadczenie usług dystrybucji - obowiązuje dotychczasowa, zawarta przy pierwszej zmianie sprzedawcy. Nie ma potrzeby dostosowywania układów pomiarowo-rozliczeniowych (liczników), gdyż zostały dostosowane przy pierwszej zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna