Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaczenie nazwisk. Bagan to ten, który bardzo chciał, pragnął...

Dorota Naumczyk, prof. Michał Kondratiuk
Prof. Michał  Kondratiuk
Prof. Michał Kondratiuk Archiwum
Kilkuset Czytelników „GW” zgłosiło się za naszym pośrednictwem do prof. Michała Kondratiuka z prośbą o rozszyfrowanie ich nazwisk i nazw miejscowości.

Nasza Czytelniczka Barbara Smyk z wsi Stawiszcze pisze: W „Gazecie Współczesnej“ zainteresował mnie po raz kolejny artykuł o pochodzeniu nazwisk. Chciałabym poznać etymologię nazwisk: Biszczuk (nazwisko moich rodziców) i Smyk. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję“.

BISZCZUK

- Podstawą derywacyjną nazwiska Biszczuk jest poświadczona w 1467 roku w źródłach polskich forma Bysz, która powstała od imion na By- typu: Byrad, Bysław, Zbysław, Zbygniew, Zbigniew - rozpoczyna prof. Michał Kondratiuk. - Bezpośrednią formą derywacyjną nazwisk Byszczuk, Biszczuk jest postać Byszcz, Biszcz, Bysz-ek (1437 r.), Byszka(1439 r.), Biszko. Na obszarach, gdzie spółgłoski stwardniały przed samogłoskami przednimi [e], [i], mamy zawsze gwarowe formy nazwisk z początkowym By-.

W naszym regionie nazwisko Biszczuk możemy spotkać w Białymstoku (18 osób) oraz w Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Hajnówce (po 4 osoby) - na podst. www.nazwiska-polskie.pl

BAGAN

Teresa Uradzińska zaś pisze: „W związku z artykułem w Magazynie Tydzień we „Współczesnej“ uprzejmie proszę o przeanalizowanie pochodzenia nazwiska moich rodziców - Bagan oraz teściów - Uradzińscy.“

- Podstawą nazwiska Bagan jest forma Baga (1660 r.), Baha, Bagaj (1604 r.), a te pochodzą od wyrazu prasłowiańskiego „bagati“, co oznaczało „mocno chcieć, łaknąć, pragnąć“. Słowo „baga“ to „pragnienie, żądza, tęsknota“ - twierdzi językoznawca.

W naszym regionie nazwisko Bagan najczęściej pojawia się w Suwałkach (42 osoby), Białymstoku (18), Olecku i Węgorzewie (po 9).

URADZIŃSKI

- Natomiast nazwisko Uradziński jest pochodzenia ruskiego - kontynuuje prof. Kondratiuk.- Jest to twór hybrydalny, utworzony od białoruskiego członu urad lub rosyjskiego i ukrańskiego uriad czy też polskie urząd jako „organ władzy publicznej, biuro, kancelaria, funkcja, stanowisko, zajęcie urzędnika’, a także polskiego członu przymiotnikowego -iński. Polskim odpowiednikiem tej hybrydy jest zapewne poświadczone nazwisko Urzędowski.

W naszym regionie nazwisko Uradziński występuje m.in. w Augustowie i Raczkach.

STRYKI

Kolejny nasz Czytelnik dopytuje o etymologię nazwy wsi, w której się urodził - Stryki w gm. Bielsk Podlaski.

- Pierwotna osada miała nazwę Młodzianowo i należała do miasta Bielsk, a założona została przed 1570 rokiem na - jak podają źródła - „43 włókach gruntu podłego, z których płacą czynsz po groszy 30“ - wyjaśnia językoznawca. - W 1576 r. miasto królewskie Bielsk było w dzierżawie Mikołaja Kiszki, wojewody podlaskiego i starosty drohickiego. Do wójtostwa w miejskim Młodzianowie w 1576 r. należało „7 włók gruntu podłego, z których na bednarstwo było wolnych włók 3, z nich nic nie płacili, tylko do dworów bielskich statki robili, od tego (1576) roku zmiast robienia statków będą płacić czynsz osadny do skarbu, jak z gruntu podłego po groszy 83“. W lustracjach woj. podlaskiego z 1602 roku i z lat 1661-1664 podano nazwę wsi: Młodzianowo alias [albo] Stryki (1602 r.), Stryki alias Młodzianowo (1661-1664 r.). W rękopisie pod nazwą „Inwentarz starostwa i leśnictwa bielskiego z roku 1772, wieś ma nazwę Stryjki ( Rękopis znajduje się w Bibliotece Uniwesytetu Wileńskiego na Litwie). W latach 1878 i 1886 wieś i osada Striki. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich podaje nazwę Stryki, wieś w gm. Malesze. Według „Skorowidza miejscowości RP“, w roku 1921 wieś Stryki miała 41 domów i 205 mieszkańców, należała do gm. Łubin, pow. bielskiego.

Jak dodaje językoznwca, dziś używana nazwa wsi - Stryki pochodzi od nazw osobowych Stryj, Stryk, a te od wyrazów pospolitych stryj, gwarowo stryk, czyli „brat ojca“. Forma stryk jako brat ojca, stryjek występuje na całym południu Polski, a stryko na Białostocczyźnie (na przykład w miejscowościach Hołówki, Klepacze, Klewinowo, Sobolewo).

ŻARNOWO (PIERWSZE, DRUGIE, TRZECIE)

Dwóch Czytelników dopytywało też o etymologię nazwy wsi Żarnowo.

- To nazwa trzech wsi w gm. Augustów, położonych w pobliżu rzeczki Turówki, wpadającej z prawej strony do Kanału Augustowskiego - rozpoczyna językoznawca. - Najstarsze źródłowe poświadczenia tej osady pochodzą z Inwentarza Starostwa Knyszyńskiego, sporządzonego w 1561 roku. Etymologia nazwy tej wsi może się łączyć z żarnami, tj. „dawnym urządzeniem do mielenia zboża“. Jednak Żarnowo to może też być nazwa topograficzna, wyrażająca właściwości topo- lub geograficzne osady - w tym przypadku nawiązująca do wyrazów: „żar, żarzyć się“ w sensie „palić się, tlić“, jeśli chodzi o znajdujące się w pobliżu gleby torfiaste.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna