Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaczna część podlaskich rolników jeszcze nie złożyła wniosków o dopłaty bezpośrednie. Termin upływa 15 czerwca

(koci)
Termin składania wniosków o dopłaty upływa w przyszły piątek (15 czerwca)
Termin składania wniosków o dopłaty upływa w przyszły piątek (15 czerwca) Archiwum
Coraz mniej czasu mają rolnicy na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie – muszą to zrobić do 15 czerwca. W województwie podlaskim e-wniosków nie złożyło jeszcze ok. 8 proc. rolników.

Z informacji uzyskanych w Podlaskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że dotychczas (dane z wczoraj) wpłynęło ok. 74,4 tys. e-wniosków. Jeśli porównamy to do liczby wniosków które wpłynęły do POR ARiMR w ubiegłym roku (było ich trochę ponad 81 tys.), okaże się, że o dopłaty w woj. podlaskim wystąpiło już 91,7 proc. uprawnionych rolników.

Najwolniej składają wnioski rolnicy z powiatu łomżyńskiego – tu złożyło je dotychczas 87 proc. uprawnionych osób. Natomiast najwięcej – procentowo – wniosków złożyli rolnicy z powiatu siemiatyckiego, gdzie o dopłaty wystąpiło 94,1 proc. uprawnionych gospodarzy.

Zobacz też: Dopłaty bezpośrednie 2018. Rolnicy bez pośpiechu składają e-wnioski. Teraz aplikacja eWniosekPlus działa dużo sprawniej

Jak mówi Alina Maciąg z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, w minionym tygodniu doradcy wypełnili rolnikom 265 e-wniosków. Dla porównania, w tym najbardziej gorącym okresie (zanim został wydłużony termin) wypełniali tygodniowo ponad 1000 wniosków. W minionym tygodniu doradcy z PODR najwięcej wniosków wypełnili w powiecie hajnowskim (47) oraz wyskomazowieckim (46).

Jak teraz działa aplikacja eWniosekPlus? Według Aliny Maciąg jest nieźle, choć oczywiście każdy dzień jest inny. Częściej niż z aplikacją rolnicy mają problem z założeniem konta dostępu. Niektórzy z nich już wcześniej otrzymali hasła dostępu w związku z systemem IRZ (Identyfikacja Rejestracja Zwierząt) i zapomnieli o nich. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w ARiMR.

Czytaj też: ARiMR nie przyjęła papierowego wniosku, choć aplikacja eWniosekPlus u rolnika nie działa poprawnie

Czy rolnicy, którzy jeszcze nie wypełnili wniosków i chcą skorzystać z pomocy doradcy, muszą się z nimi wcześniej umawiać? Jak mówi Alina Maciąg, w Szepietowie nie ma takiej potrzeby, natomiast w powiatowych zespołach doradztwa rolniczego może być różnie. Nie zaszkodzi więc wcześniej przedzwonić i zapytać. Zwłaszcza że teraz do wypełnienia zostały głównie te najbardziej skomplikowane wnioski – rolno-środowis­ko­wo-klimatyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna