Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znajdź swoich przodków. Zrobią to za ciebie i za darmo!

Patrycja Łepkowska [email protected]
Przeprowadzałem badania genealogiczne swojej rodziny – mówi Tomasz Dudziński – Wiem, ile wiąże się z tym trudności.
Przeprowadzałem badania genealogiczne swojej rodziny – mówi Tomasz Dudziński – Wiem, ile wiąże się z tym trudności.

Projekt "Pradziad"

Projekt "Pradziad"

Zdaniem Tomasza Dudzińskiego z Grajewskiej Izby Historycznej wprowadzanie danych na stronę internetową jest bardzo czasochłonne, ale warto było się tego podjąć. Taka baza bez wątpienia ułatwi ludziom poszukującym własnych korzeni dotarcie do interesujących ich informacji. Pomysłodawca projektu "Pradziad" zachęca osoby zajmujące się poszukiwaniami do kontaktu z Grajewską Izbą Historyczną, która w miarę posiadanych informacji będzie udzielać pomocy.

Coraz więcej osób odtwarza drzewa genealogiczne swoich rodzin. Niestety, bardzo trudno jest dotrzeć do ksiąg parafialnych. Poszukiwanie własnych korzeni ma ułatwić projekt "Pradziad".

Tomasz Dudziński z Grajewskiej Izby Historycznej wpadł na pomysł opracowania bazy danych osób, które występują w zachowanych grajewskich księgach metrykalnych (chrztu, zgonu i ślubu) z przełomu XIX i XX wieku.

Zajrzyj na stronę izby
- Przeprowadzałem badania genealogiczne swojej rodziny - mówi Dudziński - Wiem, ile wiąże się z tym trudności. Dlatego chciałbym pomóc innym poszukującym informacji o swoich przodkach. Przy okazji wprowadzania danych wychodzą na jaw różne inne ciekawostki dotyczące Grajewa, np. ile było nieślubnych dzieci w poszczególnych latach XIX w. - dodaje.

Na razie na stronę internetową GIH-u udało się wprowadzić dane z aktów chrztu (lata 1826-1830 i 1845-1861). Ale na tym nie koniec. Akta są wciąż uzupełniane, jednak na stronie internetowej izby pojawią się dopiero po ukończeniu konkretnego roku.

Pomogły lokalne parafie
Realizacja projektu "Pradziad" jest możliwa dzięki uprzejmości i otwartości parafii, które udostępniają dane z przechowywanych historycznych ksiąg metrykalnych. Grajewska Izba Historyczna będzie dążyć do tego, aby w Internecie opublikować także indeksy dotyczące aktów ślubów i zgonów.

Realizacja projektu na pewno zajmie kilka lat. Miejmy jednak nadzieję, że dzięki takim inicjatywom poszukiwanie naszych przodków będzie chodź odrobinę łatwiejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna