Znalezienie pracy graniczy z cudem. Tak źle jeszcze nie było

Aleksandra Charkiewicz [email protected]
Udostępnij:
Jest naprawdę ciężko. Szukam pracy już bardzo długo i wszędzie - żali się Eliza Przestrzelska z okolic Jedwabnego, którą wczoraj spotkaliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży. - Robiłam różne kursy i nadal jestem bez pracy.

W podobnej sytuacji jest wiele osób, które tłumnie kłębią się w korytarzach "pośredniaka".
- Ja szukam akurat od dziś, ale też nie pierwszy raz - mówi Grzegorz Gierwat z Łomży.
A stopa bezrobocia w powiecie łomżyńskim wciąż rośnie.

Czarny styczeń

W styczniu bieżącego roku stopa bezrobocia wyniosła 15,6 proc. Oznacza to, że prawie co szósta osoba nie miała w tym czasie zatrudnienia. W samej Łomży słupek podskoczył do 17,2 proc. Przypomnijmy, że na koniec grudnia 2011 r. było to 16,4 proc. Natomiast w powiecie łomżyńskim na koniec ubiegłego roku bezrobocie osiągnęło 12,7 proc., a w styczniu 2012 r. było to już 13,8 proc.

Wskaźniki te dawno nie były tak wysokie. Dla porównania w styczniu 2007 roku stopa bezrobocia wyniosła 14,4 proc. Rok później nieco spadła - 13,2 proc. W styczniu 2009 r. bezrobotnych było najmniej, a stopa bezrobocia wynosiła 11,6 proc. Jednak od tego czasu bezrobocie wciąż rośnie. W latach 2010 i 2011 wzrosło odpowiednio do 14,1 i 15,1 proc.

Nie lepiej jest także w sąsiednich powiatach. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec stycznia bieżącego roku bezrobocie w powiecie wysokomazowieckim wyniosło 9,2 proc., w zambrowskim 16,8, kolneńskim 19,9, a grajewskim aż 23,8 proc.

Coraz mniej dotacji

Dlaczego styczeń to czarny miesiąc na rynku pracy? - Wraz z końcem roku wygasają umowy zawarte na czas określony - wyjaśnia Hanna Huszcza z łomżyńskiego PUP-u.

Mniej jest także prac sezonowych, np. na budowach, plantacjach i przy remontach. A na aktywizację bezrobotnych kasy jest coraz mniej. Jeszcze w 2010 r. było to 17 mln zł. W bieżącym roku na walkę z bezrobociem PUP w Łomży wyda tylko 6 mln 540 tys. 200 zł.

Wiadomo już jak te fundusze zostaną rozdysponowane. Prawie 2 mln zł przeznaczone będą na staże, z których skorzysta 267 osób. Nieco ponad milion PUP przeznaczy na roboty publiczne. Na dofinansowanie działalności mogą liczyć tylko 53 osoby, co będzie kosztowało 954 tys. zł. Ponad 173 tys. zł pójdzie na szkolenia, z czego skorzystają 104 osoby.

Refundowane będą także składki dla spółdzielni socjalnych i doposażenia stanowisk pracy.

Bądź aktywny i wytrwały

Nieciekawa sytuacja na naszym rynku pracy jest odbiciem sytuacji gospodarczej w kraju. Dr Krystyna Leszczewska z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wyjaśnia, że często nasze firmy, na przykład usługowe czy budowlane są podwykonawcami firm ogólnokrajowych, a jeśli tam koniunktura jest słaba, to u nas też.

- Nasz region w raportach nie jest inwestycyjnie interesujący - podkreśla dr Krystyna Leszczewska. - Dlatego trzeba dbać o to, żeby był atrakcyjny dla inwestorów. Dobrym pomysłem jest na przykład planowana strefa ekonomiczna.

Jak w takim razie postępować, żeby mimo ciężkiej sytuacji na rynku znaleźć zatrudnienie?
- Dobrym pomysłem jest samozatrudnienie - podpowiada dr Krystyna Leszczewska. - Nawet jeśli dana osoba założy mikrofirmę, to przez pewien czas będzie osiągała dochody.

Na pewno nie będzie także zawodowo wykluczona. Niestety realia są takie, że to my musimy się dostosować do rynku pracy. Więc warto pomyśleć o doszkalaniu się, bo nie zawsze dostaniemy pracę zgodną z naszymi wyobrażeniami.

Bezrobotni, których spotkaliśmy wczoraj w "zatrudniaku" podkreślają, że pracy szukać trzeba wytrwale i intensywnie.

- Trzeba czytać ogłoszenia, ale warto też chodzić do firm - mówi jeden z nich. - A gdy zarejestrujemy się w urzędzie to zawsze jest lepszy dostęp do większej ilości ofert. Rejestrować się mogą też osoby pracujące. Wtedy rejestrowane są jako poszukujący zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie