Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znaleźli sposób na promocję szkoły

Dorota Biziuk [email protected]
Ponad 30 firm produkujących nowoczesne maszyny rolnicze zaprezentowało swój sprzęt podczas IV Forum Rolniczego, jakie w niedzielę odbyło się w Janowie. Imprezę zorganizował janowski Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Forum odwiedziło dwa razy więcej osób niż przed rokiem. - Szacujemy, że naszą wystawę zobaczyło ponad 4 tysiące osób. To bardzo dobry wynik, zważywszy, że Forum Rolnicze w Janowie jest stosunkowo młodą imprezą - przyznał Bogusław Zarzecki, wicedyrektor janowskiego ZS CKR.

Jedyni w powiecie, nieliczni w Polsce

Na pomysł zorganizowania forum wpadł przed kilkoma laty Czesław Kiejko, dyrektor Zespołu Szkół w Janowie.
- Wspólnie postanowiliśmy, że w ten sposób będziemy promowali naszą placówkę oświatową - powiedział Bogusław Zarzecki.
Od 2007 roku organem prowadzącym ZS CKR w Janowie jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (wcześniej rolę tę pełniło sokólskie starostwo powiatowe). To jedyna taka placówka na terenie powiatu sokólskiego i jedna z sześciu w województwie podlaskim. W całej Polsce pod Ministerstwo Rolnictwa podlega zaledwie 45 szkół.
Obecnie w janowskim ZS CKR uczy się 250 osób w systemie dziennym i 150 w systemie zaocznym.
- W powiecie sokólskim rolnictwo stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie brakuje tu dobrych gospodarzy, którzy chcą inwestować w działalność rolniczą. Tym bardziej cieszy fakt, że Zespół Szkół w Janowie od kilku lat organizuje imprezę, która w znacznym stopniu przyczynia się do promocji podlaskiego rolnictwa - powiedział Mieczysław Baszko, wicemarszałek województwa.

Zobaczyć i skorzystać

Uczestnicy niedzielnego forum podkreślali, że warto było wziąć udział w tej imprezie.
- Człowiek zawsze dowie się czegoś nowego. A wiadomo, że wiedzy nigdy za wiele. Szczególnie w rolnictwie, gdzie każdy sezon niesie ze sobą jakieś nowinki. Dzisiejsze czasy i działania naszych polityków nie ułatwiają życia gospodarzom. Wszystko drożeje, tylko rolnik dostaje coraz mniej pieniędzy - można było usłyszeć wśród uczestników forum.
O sytuacji polskiego rolnictwa i zmianach, jakie nastąpiły w tym dziale gospodarki po wejściu do Unii Europejskiej, rozmawiano podczas konferencji, która odbyła się w szkolnym budynku. Prelegenci opowiadali też o dobrych praktykach w zakresie utrzymania użytków zielonych. Gościem specjalnym forum był Waldemar Miłkowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na ludową nutę

Obok sprzętu rolniczego, na wystawie znalazły się też stoiska z regionalną żywnością. Gospodynie z gminy Janów zachęcały do spróbowania wędlin domowej roboty, swojskich serów i pączków. Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko z litewskimi specjałami. Można było na nim kupić wysokiej jakości oleje z rzepaku, słonecznika i lnu, a także chleb.
Nabywców znalazły też sadzonki krzewów ozdobnych, pelargonii, surfinii i innych kwiatów balkonowych. Było również stoisko z janowskimi tkaninami dwuosnowowymi.
Przez cały dzień na scenie trwały prezentacje muzyczne. Przed publicznością wystąpił m.in. ludowy zespół "Narwianie" z Dobrzyniewa oraz chór nauczycieli z podstawówki w Dąbrowie Białostockiej. Publiczność oklaskiwała też grupę Hot Frik z janowskiego Ośrodka Kultury.
Chętni mogli zgłaszać się do punktu honorowego krwiodawstwa.
IV Forum Rolnicze w Janowie zostało sfinansowane z funduszy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna