Znamy już laureatów konkursu Rolnik roku 2018 [ZDJĘCIA Z...

  Znamy już laureatów konkursu Rolnik roku 2018 [ZDJĘCIA Z GALI]

  (koci)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Krzysztof Szmurło "Rolnik roku 2018" (z lewej). Dyplom wręcza Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny Gazety Współczesnej
  1/53
  przejdź do galerii

  Krzysztof Szmurło "Rolnik roku 2018" (z lewej). Dyplom wręcza Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny Gazety Współczesnej ©W. Wojtkielewicz

  Krzysztof Szmurło, producent mleka ze wsi Popławy (gm. Brańsk) zajął pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Gazetę Współczesną i Podlaską Izbę Rolniczą i został „Rolnikiem roku 2018”. Na drugim miejscu znalazł się Zdzisław Łuba z Mężenina (gm. Śniadowo), a na trzecim Krzysztof Zembrowski ze wsi Bodaki w gm. Boćki.
  Wyniki konkursu zostały ogłoszone dziś podczas gali Agro na obcasach, organizowanej przez BGŻ BNP Paribas i Podlaską Izbę Rolniczą.

  Zobacz galerię

  - Cieszy mnie to, że gospodarstwa tak się rozwijają, ponieważ rolnictwo w naszym województwie jest podstawą gospodarki - mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. - Możemy być dumni z rolników, którzy pracują ciężko i jeszcze działają społecznie.

  Rolnik roku 2018 – Krzysztof Szmurło – ma 400 hektarów ziemi (razem z dzierżawami prawie 500 ha), a stado bydła łącznie z młodzieżą liczy 500 sztuk. Gospodarz rocznie sprzedaje ponad 2 mln litrów mleka, a średnia roczna wydajność od jednej krowy wynosi 10,7 tys. litrów. Krzysztof Szmurło nadal zamierza rozwijać swoje gospodarstwo, które teraz prowadzi wspólnie z synami.

  Zdzisław Łuba również zajmuje się produkcją mleka. Łącznie z dzierżawami gospodaruje na 90 ha, ma 160 szt. bydła. Udaje mu się łączyć pracę w gospodarstwie z działalnością społeczną, aktywnie udziela się w Podlaskiej Izbie Rolniczej.

  Natomiast Krzysztof Zembrowski prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Ma 20 ha ziemi, uprawia zboża, rośliny oleiste, len, lniankę, jagody kamczackie, maliny. W gospodarstwie ma również tłocznię oleju, który – jako samoistne paliwo – wykorzystywany jest do napędu silników diesla.

  - Dzięki temu, że moje gospodarstwo zostało zauważone i docenione, została zauważona cała ekologia - podkreślał Krzysztof Zembrowski odbierając nagrodę.

  Rolnicy startujący w konkursie „Rolnik roku 2018” byli oceniani na kilku płaszczyznach. Liczyły się m.in. osiągane wyniki produkcyjne, innowacyjność, ale równie ważna była działalność społeczna czy ład i porządek w obejściu. W tym roku w konkursie wzięło udział 13 osób – dziesięciu rolników i trzy rolniczki. Gospodarstwa zostały ocenione przez komisję składającą się z przedstawicieli Podlaskiej Izby Rolniczej, Gazety Współczesnej, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W tym roku konkurs Rolnik roku został zorganizowany już po raz 7.

  Zobacz galerię  Najlepsi rolnicy, oprócz pamiątkowych dyplomów i pucharów, otrzymali od organizatorów atrakcyjne nagrody:
  • za zajęcie 1. miejsca – voucher dla dwóch osób na dwudniowy pobyt w Hotelu Lipowy Most o wartości 2080 zł oraz nagroda pieniężna w wysokości 1500 złotych,
  • za zajęcie 2. miejsca – voucher dla dwóch osób na dwudniowy pobyt w Hotelu Loft w Suwałkach o wartości 1110 zł oraz nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł,
  • za zajęcie 3. miejsca – voucher do wykorzystania na dowolne usługi w Hotelu Białowieski Conference Wellness & SPA o wartości 1000 zł oraz nagroda pieniężna w wysokości 500 złotych.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)