Znamy już laureatów konkursu Rolnik roku 2018 [ZDJĘCIA Z...

  Znamy już laureatów konkursu Rolnik roku 2018 [ZDJĘCIA Z GALI]

  (koci)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Krzysztof Szmurło "Rolnik roku 2018" (z lewej). Dyplom wręcza Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny Gazety Współczesnej
  1/53
  przejdź do galerii

  Krzysztof Szmurło "Rolnik roku 2018" (z lewej). Dyplom wręcza Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny Gazety Współczesnej ©W. Wojtkielewicz

  Krzysztof Szmurło, producent mleka ze wsi Popławy (gm. Brańsk) zajął pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Gazetę Współczesną i Podlaską Izbę Rolniczą i został „Rolnikiem roku 2018”. Na drugim miejscu znalazł się Zdzisław Łuba z Mężenina (gm. Śniadowo), a na trzecim Krzysztof Zembrowski ze wsi Bodaki w gm. Boćki.
  Wyniki konkursu zostały ogłoszone dziś podczas gali Agro na obcasach, organizowanej przez BGŻ BNP Paribas i Podlaską Izbę Rolniczą.

  Zobacz galerię

  - Cieszy mnie to, że gospodarstwa tak się rozwijają, ponieważ rolnictwo w naszym województwie jest podstawą gospodarki - mówił Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. - Możemy być dumni z rolników, którzy pracują ciężko i jeszcze działają społecznie.

  Rolnik roku 2018 – Krzysztof Szmurło – ma 400 hektarów ziemi (razem z dzierżawami prawie 500 ha), a stado bydła łącznie z młodzieżą liczy 500 sztuk. Gospodarz rocznie sprzedaje ponad 2 mln litrów mleka, a średnia roczna wydajność od jednej krowy wynosi 10,7 tys. litrów. Krzysztof Szmurło nadal zamierza rozwijać swoje gospodarstwo, które teraz prowadzi wspólnie z synami.

  Zdzisław Łuba również zajmuje się produkcją mleka. Łącznie z dzierżawami gospodaruje na 90 ha, ma 160 szt. bydła. Udaje mu się łączyć pracę w gospodarstwie z działalnością społeczną, aktywnie udziela się w Podlaskiej Izbie Rolniczej.

  Natomiast Krzysztof Zembrowski prowadzi gospodarstwo ekologiczne. Ma 20 ha ziemi, uprawia zboża, rośliny oleiste, len, lniankę, jagody kamczackie, maliny. W gospodarstwie ma również tłocznię oleju, który – jako samoistne paliwo – wykorzystywany jest do napędu silników diesla.

  - Dzięki temu, że moje gospodarstwo zostało zauważone i docenione, została zauważona cała ekologia - podkreślał Krzysztof Zembrowski odbierając nagrodę.

  Rolnicy startujący w konkursie „Rolnik roku 2018” byli oceniani na kilku płaszczyznach. Liczyły się m.in. osiągane wyniki produkcyjne, innowacyjność, ale równie ważna była działalność społeczna czy ład i porządek w obejściu. W tym roku w konkursie wzięło udział 13 osób – dziesięciu rolników i trzy rolniczki. Gospodarstwa zostały ocenione przez komisję składającą się z przedstawicieli Podlaskiej Izby Rolniczej, Gazety Współczesnej, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W tym roku konkurs Rolnik roku został zorganizowany już po raz 7.

  Zobacz galerię  Najlepsi rolnicy, oprócz pamiątkowych dyplomów i pucharów, otrzymali od organizatorów atrakcyjne nagrody:
  • za zajęcie 1. miejsca – voucher dla dwóch osób na dwudniowy pobyt w Hotelu Lipowy Most o wartości 2080 zł oraz nagroda pieniężna w wysokości 1500 złotych,
  • za zajęcie 2. miejsca – voucher dla dwóch osób na dwudniowy pobyt w Hotelu Loft w Suwałkach o wartości 1110 zł oraz nagroda pieniężna w wysokości 1000 zł,
  • za zajęcie 3. miejsca – voucher do wykorzystania na dowolne usługi w Hotelu Białowieski Conference Wellness & SPA o wartości 1000 zł oraz nagroda pieniężna w wysokości 500 złotych.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  stronaZDROWIA24 - Tu znajdziesz wszystko o zdrowiu

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Umiesz przeklinać po podlasku? (quiz)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)