Znamy wyniki Maratonu Kresowego w Tykocinie. Kolejny wyścig już 19 września w Siemiatyczach

OPRAC.:
Alicja Olchanowska
Maratony Kresowe w Tykocinie dobiegły końca. Trasa wyścigu w została poprowadzona na obszarze pomiędzy dwoma parkami narodowymi: narwiańskim i biebrzańskim. Materiały prasowe
Maratony Kresowe wróciły do Tykocina po ponad dwuletniej przerwie. Kolarze przemierzali malowniczą trasę rozciągniętą pomiędzy dwoma parkami narodowymi: narwiańskim i biebrzańskim. Najszybsi okazali się Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl) i zaledwie szesnastoletnia Zofia Rowińska z MTB SUWAŁKI. Przed startem zawodnicy uczcili minutą ciszy współzałożyciela Maratonów Kresowych i trenera UKS Wygoda Białystok Wiesława Grabka, którego pogrzeb odbył się w tygodniu poprzedzającym wyścig.

Maratończycy wystartowali spod osiemnastowiecznego monumentu poświęconego hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu. Następnie minęli most na Narwi oraz tykociński zamek. Końcowa część wyścigu prowadziła przez rozległe plenery Nadleśnictwa Knyszyn.

Rywalizację tradycyjnie rozpoczęli najmłodsi zawodnicy. Wyścig przedszkolaków rozpoczął się o godzinie 10. W zawodach Mikro wszyscy uczestnicy otrzymali medale oraz nagrody, które ufundowała Hurtownia Zabawek Biały Białystok.

Kwadrans później odbył się wyścig FIT, który jest adresowany przede wszystkim dla kategorii Młodzik (13 - 14 lat) oraz początkujących zawodników. Trasa liczyła 15 kilometrów. Najszybsi okazali się Oskar Cimaszewski i Milena Tarasewicz, obydwoje z klubu UKS Wygoda Białystok. W tym samym czasie dzieci w wieku 7-12 lat wystartowali w wyścigu Mini. Zwycięstwo świętowali Filip Chmielewski (MTB SUWAŁKI) i Laura Szulińska.

Następnie rozpoczęły się główne wyścigi. W Półmaratonie startowało niemal 200 kolarzy. Zawody ponownie zwyciężył Waldemar Sadowski - czterdziestolatek reprezentujący Zabłudów Team. Drugie miejsce zajął junior z Uzdrowiska Supraśl Kacper Bernacki, zaś trzecie - ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej Dawid Bojarczak (Milsport Team). W kobiecym Półmaratonie najszybsza okazała się szesnastolatka z MTB Suwałki Zofia Rowińska, która na finiszu pokonała Edytę Kryńską (Dabarti Team). Trzecia na mecie była Katarzyna Salik (Augustów MTB Team), która straciła do zwyciężczyni niemal minutę.

Maraton zwyciężył Wiktor Gindorowicz (AbsoluteBikes.pl). Na drugim miejscu znalazł się Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). Obydwaj zawodnicy dzień wcześniej startowali w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB w Srebrnej Górze. Z kolei trzeci na mecie był Mariusz Pinaitis z Litwy.

Nie był to jedyny zawodnik z tego kraju. Rywalizację siedemdziesięciolatków Półmaratonu wygrał Juozas Vilkelis - rocznik 1943. Piąte miejsce w tej kategorii natomiast zajął Jonas Vilunas. Zawodnik ma już 82 lata!. Panowie przyjechali z Wilna, czyli na wyścig musieli dojechać około 300 kilometrów w jedną stronę.

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już niedzielę 19 września w Siemiatyczach.