Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znany białostocki działacz z zarzutami. Według CBA: Wyłudził miliony funduszy europejskich na szkolenia, których nie było (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Paweł B. z Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz prezes i wiceprezes wielu białostockich organizacji pozarządowych jest podejrzany o wyłudzenie funduszy unijnych na fikcyjne szkolenia. Chodzi o 3,5 mln zł.

Kilka dni temu Centralne Biuro Antykorupcyjne w oficjalnym komunikacie poinformowało, że w związku z postępowaniem prowadzonym razem z Prokuraturą Okręgową w Białymstoku, które dotyczy wyłudzenia funduszy unijnych (z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego) na fikcyjne szkolenia „zatrzymano w Białymstoku osobę reprezentującą kilka podmiotów realizujących szkolenia i kursy dla seniorów oraz wolontariuszy, a także projekty dofinansowywane ze środków publicznych, w tym ze środków Unii Europejskiej.”

Według CBA, wszystko wskazuje na to, że zatrzymany, białostocki działacz organizacji społecznych przedkładał w instytucjach pośredniczących w dystrybucji środków podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty (m.in. formularze zgłoszeniowe, listy obecności z podrobionymi podpisami osób) na szkolenia, których nie było.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące wyłudzenia środków publicznych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Ustaliliśmy, że chodzi o znanego działacza w organizacjach pozarządowych w woj. podlaskim, 41-letniego Pawła B.
W krótkiej rozmowie z nami Paweł B. powiedział, że „ktoś kogoś wprowadza w błąd i próbuje robić burzę w szklance wody”. Zapewnił też, że nie przyznał się do zarzutów.

– Nic takiego nie miało miejsca. Nic więcej na ten temat nie powiem. Dla mnie jest to jakieś nieporozumienie. Sprawa na pewno będzie wyjaśniona, żeby nie było pretensji czy jakichś uwag - dodał.

Paweł B. poza Radą Działalności Pożytku Publicznego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rządzi też wieloma spółkami, stowarzyszeniami i fundacjami, we władzach których zasiadają postaci w Białymstoku świetnie znane. Wystarczy zajrzeć do danych w KRS, by poznać swoisty układ towarzysko-biznesowy, jaki tam funkcjonuje.

Zaczęło się od Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Białymstoku (powstało w 2002 r.). Stowarzyszenie wspiera m.in. lokatorów w wojnie ze spółdzielnią Słoneczny Stok o naliczanie ciepła. Paweł B. jest w OSU prezesem zarządu, a jego zastępcą Stanisław Bartnik (przegrany kandydat na prezydenta Białegostoku). We władzach znalazło się również miejsce dla: radnego PiS i wykładowcy Politechniki Białostockiej Pawła Myszkowskiego (został członkiem zarządu) oraz dla Eugeniusza Muszyca, związkowca i członka licznych stowarzyszeń (bez szczęścia startował w wyborach samorządowych), który w OSU został wybrany skarbnikiem.

W 2004 roku powstał „Europartner” Akademicki Klub Integracji Europejskiej. To stowarzyszenie, w którym Krzysztof Mnich (prawnik, który - jak informuje na swojej stronie - pozyskał i rozliczył kilkadziesiąt projektów europejskich na kilkadziesiąt mln zł m.in. dla przedsiębiorstw i pozarządówek) jest prezesem, Paweł B. - wiceprezesem, ich żony sekretarzem i skarbnikiem, zaś Paweł Myszkowski - członkiem zarządu.

Spółka Rozwiązania Prawne i Biznesowe powstała w 2009 roku, a rządzi nią prezes Krzysztof Mnich i wiceprezes Paweł B. Z kolei w Fundacji Rozwiązania HR (powstała cztery lata później) panowie zamienili się funkcjami.
Tę zasadę utrzymano w Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (zarejestrowana w 2015 roku), którą kieruje prezes Paweł B., a pomagają mu w tym m.in. wiceprezes Krzysztof Mnich oraz jako członek zarządu Piotr Karol Bujwicki (były wiceburmistrz Sokółki, w ostatnich wyborach walczył o fotel burmistrza z Ewą Kulikowską i przegrał).

Z kolei Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku (zarejestrowany w 2017 roku) ma w zarządzie prezesa Pawła B. (w wieku 41 lat), dwoje wiceprezesów, czyli Krzysztofa Mnicha i Joannę Zabielską-Cieciuch (lekarz rodzinny i członek Porozumienia Zielonogórskiego) oraz skarbnika Pawła Myszkowskiego. Dla pełniejszej informacji dodajmy, że w komisji rewizyjnej PUTW zasiadają - zupełnie niespodziewanie - panowie Muszyc i Bartnik.

Także Klastrem Podmiotów Ekonomii Społecznej i Przedsiębiorstw Społecznych (powstał w 2019 roku) rządzi znany z innych przedsięwzięć tercet, czyli m.in. prezes Krzysztof Mnich, wiceprezes Paweł B. oraz Paweł Myszkowski (teraz jako członek komisji). Identycznie jest w Fundacji Biznes i Prawo, z tym, że tym razem, we władzach fundacji, zabrakło miejsca dla radnego PiS.

Najciekawsze zaś jest to, że organizacyjny nadzór nad tymi wszystkimi radami, fundacjami i stowarzyszeniami jest (jak to ładnie napisano w rejestrach) Prezydent Miasta Białegostoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna