Znany lekarz przez wiele lat brał łapówki!

Krzysztof Jankowski
SXC
Lekarz z wieloletnim stażem, kierujący dużym oddziałem w hajnowskim szpitalu, brał łapówki od swoich pacjentów.

Grzegorz Tomaszuk, dyrektor SP ZOZ w Hajnówce:

Grzegorz Tomaszuk, dyrektor SP ZOZ w Hajnówce:

- W związku z realizowaną przez nas od dłuższego już czasu strategią upowszechniania nowej formy organizacji pracy personelu lekarskiego, opartej na świadczeniu usług medycznych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (tzw. kontraktów całościowych), większość zatrudnianych w hajnowskim szpitalu lekarzy nie jest de facto pracownikami zakładu, lecz świadczy usługi medyczne na jego rzecz w ramach prowadzonej przez siebie, w formie indywidualnej praktyki lekarskiej, działalności gospodarczej. W przypadku skazanego lekarza funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej sprawował on do końca grudnia 2007 r., jako osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, po czym, począwszy od stycznia 2008 r. objął funkcję koordynatora oddziału, w ramach zawartej umowy cywilnoprawnej. Począwszy od listopada ubiegłego roku lekarz przestał pełnić funkcję koordynatora. Jego obowiązki przejął dotychczasowy zastępca.

W zamian za to przyjmował ich do szpitala i przedłużał im tam pobyt, lub decydował się na wykonanie zabiegów. Jesienią ubiegłego roku został skazany na pozbawienie wolności w zawieszeniu. Stracił funkcję ordynatora, ale nadal pracuje w szpitalu.

Hajnówka pełna jest plotek o panującej wśród lekarzy korupcji. I o aresztowaniach, które wśród nich - jak twierdzą "dobrze poinformowani" - miały miejsce.

- Cieszę się, że prasa interesuje się tym tematem, bo może to pozwoli uspokoić nastroje i rozwiać krążące plotki - mówi dyrektor hajnowskiego SP ZOZ Grzegorz Tomaszuk, gdy pytamy go o sytuację w szpitalu.

Dwanaście przestępstw
Jednak nie wszyscy pracownicy szpitala nie mają sobie nic do zarzucenia. Jeden z cenionych hajnowskich lekarzy jesienią ubiegłego roku został skazany. Właśnie za korupcję.

- Wyrok zapadł 21 września i jest prawomocny - mówi Joanna Panasiuk, przewodnicząca wydziału karnego Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim.

Sprawa dotyczy ortopedy, traumatologa narządu ruchu, który kierował hajnowskim oddziałem chirurgii urazowo-ortopedycznej od chwili jego powstania w 1995 r.

- Udowodniono mu dwanaście przypadków bezprawnego przyjmowania korzyści majątkowych - opowiada przewodnicząca Joanna Panasiuk. - Dopuścił się ich pełniąc role ordynatora oddziału szpitalnego, lekarza w poradni ortopedycznej oraz lekarza rzeczoznawcy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Akt oskarżenia wpłynął do bielskiego sądu w lutym 2009 r. Przygotowała go Prokuratura Rejonowa w Białymstoku przy współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Brał często, ale mało
Okazuje się jednak, że pan doktor na udowodnionych przestępstwach kokosów się nie dorobił.

- Udowodniono mu przyjęcie 3,5 tys. zł w okresie od wiosny 1999 r., aż do czerwca 2008 - informuje sędzia Joanna Panasiuk.

W akcie oskarżenia powtarza się kilka podobnych zarzutów przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za: zapewnienie właściwej opieki medycznej, przedłużenie pobytu na oddziale, wykonanie zabiegu, leczenie urazu. Jeden z zarzutów dotyczy też wydania orzeczenia o okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Jak wyceniał swoje usługi życzliwy pan doktor?

- Kwoty, które pobierał od pacjentów, zaczynały się już od 50 zł - mówi Joanna Panasiuk. - Największą z nich, tysiąc złotych, pobrał za wykonanie alloplastyki biodra (wszczepienie sztucznej części bądź całego stawu biodrowego - przyp. red.)

Oskarżony lekarz nie przyznał się przed sądem do brania łapówek.

- Twierdził, że nigdy nie uzależniał wykonania czynności lekarskich od przyjęcia korzyści majątkowej, ani tego nie sugerował - przyznaje sędzia Panasiuk.

Prosił o skazanie
Jednak pierwotnie, wraz z aktem oskarżenia, do sądu wpłynął wniosek oskarżonego o skazanie bez rozprawy. Sąd się do tego przychylił, jednak wydany wyrok został zaskarżony przez obrońców lekarza i uchylony przez Sąd Okręgowy w Białymstoku do ponownego rozpoznania. Prawomocny wyrok skazujący zapadł 21 września 2010 r.

- Sąd orzekł wobec lekarza karę półtora roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na dwa lata - informuje sędzia Joanna Panasiuk. - Orzeczono też roczny zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem oddziałami szpitalnymi chirurgii i ortopedii oraz zakaz zajmowania stanowiska lekarza orzekającego o stanie zdrowia ubezpieczonych.

Lekarz musiał też zapłacić karę grzywny w wysokości 4,5 tys. zł oraz przekazać na rzecz skarbu państwa kwotę 3,5 tys. zł - czyli równowartość korzyści osiągniętych z popełnionych przestępstw.

- Po wyroku sądu, doktor przestał pełnić funkcję koordynatora naszego oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej - zapewnia dyrektor Grzegorz Tomaszuk.

Innych grzechów nie pamięta
Dyrektor zapewnia, że przypadek lekarza ortopedy jest w hajnowskim szpitalu odosobniony.

- Nie posiadam jakichkolwiek informacji o rzekomym zatrzymaniu w ostatnim czasie kilku zatrudnionych w SP ZOZ w Hajnówce lekarzy - mówi. - A przecież, gdyby taka sytuacja miała miejsce, to chyba - jako pracodawca - byłbym o niej powiadomiony.

Faktycznie, o żadnych zatrzymaniach hajnowskich lekarzy nie wiedzą ani białostockie prokuratury, ani Centralne Biuro Antykorupcyjne.

- Żadną sprawą dotyczącą hajnowskich lekarzy nie zajmujemy się - mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA w Warszawie.

- Także nam o takiej akcji nic nie wiadomo - przyznaje Adam Kozub, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Ale jednocześnie rzecznik zastrzega, że nie znaczy to, iż sytuacją wśród hajnowskich lekarzy nie mogła interesować się inna prokuratura - spoza Podlasia.

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hipokrates
W dniu 06.04.2011 o 10:47, tadek napisał:

Znany lekarz przez wiele lat brał łapówki? -nieeee,to niemożliwe! gdzie? w Hajnówce? nieeee!-to hiba prima aprilis.

To niemożliwe.A CO NA TO ŻONA? :D Gdzie ona pracuje?? :P

O
Olszak

A co z działka na Siemianowice za załatwienie renty o wartości wtedy 30000 zl

W
Wujek Google pomaga:

A gdzie nazwisko tego przestępcy ? Jak ktoś z małolatów w kapturze coś zrobi to go wyzywają od bandytów, imie i nazwisko i zdjęcie pokazują, a jak chodzi o lekarza to anonimowy. pfff porażka.
Bandyta i tyle

Tu masz jego historię , A tu nawet i zdjęcie.

a
ajak

A gdzie nazwisko tego przestępcy ? Jak ktoś z małolatów w kapturze coś zrobi to go wyzywają od bandytów, imie i nazwisko i zdjęcie pokazują, a jak chodzi o lekarza to anonimowy. pfff porażka.

Bandyta i tyle

A ludzie sami nauczyli żeby dawać łapówki. Za każdy pobyt w szpitalu nawet pielęgniarki obdarowywane są czekoladami itp..
To jest ich praca, lekarze zarabiają kilkanaście tyś miesięcznie !!!!
Do roboty nieroby !!

f
finito
Ten "szanowny pan doktor" dostał 2 w zawieszeniu na 5 tu jest artykul ---> wp3.pl/kadry

Dostał. Odwołał się. Wyrok został zmniejszony. Ten opisany we Współczesnej jest prawomocny i ostateczny.
A
A za co płacimy podatki?
Jak zachorujesz to wtedy zatęsknisz za doktorem, a wtedy sam będziesz leciał z czymś w ręku. Zdrowie jest najcenniejsze ze wszystkiego co masz. Lekarze i tak mają coś pod deklem, że za coś czego inni nie potrafią biorą po 500zł, a z 5 tyś za diagnozę, to by co poniektórzy zatęsknili za dowodem wdzięczności w śmiesznej kwocie 50 zł. Najwięcej mają do gadania ci co nie chorują. Swoją kasę będę dawał komu zechce.

A dawaj, dawaj. I ciesz się, że ją masz. Bo będzie gorzej, gdy ci jej zabraknie. A pan doktor powie: Daj. Nie masz? Oj, to szkoda. To do zobaczenia, gdy już będziesz miał. O ile dożyjesz.
G
Gość
smiejcie sie smiejcie. ale dobrze ze chociaz jednego lapneli. trzeba o tym glosno mowic. moze troche sie przestrasza i opuszcza biednym chorym.

Jak zachorujesz to wtedy zatęsknisz za doktorem, a wtedy sam będziesz leciał z czymś w ręku. Zdrowie jest najcenniejsze ze wszystkiego co masz. Lekarze i tak mają coś pod deklem, że za coś czego inni nie potrafią biorą po 500zł, a z 5 tyś za diagnozę, to by co poniektórzy zatęsknili za dowodem wdzięczności w śmiesznej kwocie 50 zł. Najwięcej mają do gadania ci co nie chorują. Swoją kasę będę dawał komu zechce.
Z
Zenon

Ten "szanowny pan doktor" dostał 2 w zawieszeniu na 5 tu jest artykul ---> wp3.pl/kadry

M
Maciej Zambrzycki

Lekaże nie mają Prawa brać łapuwki
bo to niezgodne i nie etyczne.
Lekaże mają Leczyć Pacjentów ale
nie na czarno bo może być wywalony
ze szpitala,NOZZ lub Przychodni.
nie ma mowy o Sprawach Intymnych.
bo inaczej Komisja Etyki Lekarskiej
się dowie.

A
AN

Pewnie... Wina konia, że go batem walą... Czym innym są "prezenty" i "wdzięczność" po fakcie, a czym innym krótka piłka: "zrobię operację, ale za..." A w tym przypadku to lekarz rządał kasy, a nie pacjenci dawali mu prezenty.

x
xxx

korupcja korupcja.. ludzie sami przyzwyczaili lekarzy do tego by brali... jedni przychodzą z pełna reklamówką słodyczy kaw win a inni z kopertami.. leczy się państwowo ale nie niesie mu ten haracz... ludzie sami są sobie winni bo to oni po przyzwyczajali ich do tego...

z
zenszal

Zdecydowana większość medyków bierze łapówki i to w różnej formie , ale to jest Polska właśnie .

G
Gość

1,5 roku w zawieszeniu na 2 lata?

Jakieś małe te zawiasy, powinno być w zawieszeniu na chociaż 4.

G
Gość

dajecie ,korumpujecie ,się godzicie na syf .o co te wycie ?

T
Taran

smiejcie sie smiejcie. ale dobrze ze chociaz jednego lapneli. trzeba o tym glosno mowic. moze troche sie przestrasza i opuszcza biednym chorym.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3