Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniknie "Osada", zostanie Czyżew

Aleksandra Gierwat
Tabliczki informacyjne na budynku Urzędu Gminy trzeba będzie wymienić, człon „Osada” przejdzie do historii. Aktualności nabiorą za to tabliczki zdobiące gmach poczty.
Tabliczki informacyjne na budynku Urzędu Gminy trzeba będzie wymienić, człon „Osada” przejdzie do historii. Aktualności nabiorą za to tabliczki zdobiące gmach poczty. Fot. Archiwum
Czyżew, Wolbórz, Pruchnik, Gościno i Nowe Brzesko - 1 stycznia 2011 r. takie właśnie miasta powinny pojawić się na mapie Polski.

Właśnie konsultowany jest projekt rozporządzenia w tej sprawie, który powstał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na jutro zaplanowano posiedzenie zespołu ustrojowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Miasto to prestiż i szansa na rozwój
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a na to wygląda, od przyszłego roku zniknie nie tylko wieś Czyżew-Osada, ale także dwie sąsiednie wioski: Czyżew Złote Jabłko oraz Czyżew-Stacja. Władze gminy wystąpiły bowiem także o zmianę granic administracyjnych Czyżewa-Osady oraz zmianę nazwy miejscowości i gminy. Czyżew-Stacja i Złote Jabłko staną się częścią Czyżewa, już bez "Osady".

- Przyszedł odpowiedni czas, żebyśmy stali się miastem - nie ma wątpliwości Anna Bogucka, jeszcze wójt gminy Czyżew-Osada.

Faktycznie, miejscowość, dzięki licznym inwestycjom, coraz mniej przypomina stereotypową wioskę. Obiekty sportowe i rekreacyjne, zadbane ulice z nowymi chodnikami, a w dalszych planach zalew.
Status miasta to prestiż, ale nie tylko. Ważny jest dalszy rozwój i inwestycje. A o przyciągnięcie kapitału znacznie łatwiej miastu niż wsi.

- Przy inwestowaniu na obszarach wiejskich przedsiębiorcy muszą przez dziesięć lat płacić za wyłączenie gruntów spod produkcji rolnej - wyjaśnia Bogucka. - W takiej sytuacji inwestor pójdzie tam, gdzie nie będzie musiał ponosić takich kosztów.

Starania o status miasta mają też uwarunkowania historyczne. Czyżew bowiem miastem już był. Odebranie praw miejskich było karą za masowy udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.

Zmiana statusu miejscowości nie będzie skutkować zwiększonymi kosztami administracji, ani też automatycznym wzrostem podatków. Nauczyciele nie stracą dodatku wiejskiego, gdyż ten nie zależy od statusu lecz od wielkości miejscowości.

Koniec z chaosem w nazewnictwie
Mieszkańcy nie zapłacą także za wymianę dowodów osobistych. Nie wszyscy zresztą będą musieli wypełnić wniosek o nowy dokument.

- Niektórzy już teraz mają wpisaną miejscowość Czyżew - śmieje się wójt. - W Czyżewie, a nie w Czyżewie-Osadzie mamy też pocztę i parafię. Czas najwyższy uporządkować ten chaos.

Konieczna będzie z pewnością wymiana tablic na budynkach niektórych urzędów, natomiast część tabliczek przy wjazdach dopiero zyska na aktualności: niektóre już teraz witają nas w miejscowości Czyżew. A zamiast Czyżewa Złote Jabłko pojawi się zapewne ulica "Złote Jabłko".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna