MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żniwa 2024 w wielu miejscach już się kończą. Przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Najmniej zaawansowane są żniwa na północy kraju, gdzie tradycyjnie zbiór odbywa się później.
Najmniej zaawansowane są żniwa na północy kraju, gdzie tradycyjnie zbiór odbywa się później. Adam Wojnar / Polska Press
Zbiory zbóż w południowej i centralnej Polsce są bardzo zaawansowane, a lokalnie już się kończą, bądź zakończyły. Stan zaawansowania zbiorów jest uzależniony od pogody. Tam, gdzie ostatnio popadało, trzeba było wstrzymać prace. Polska Izba Zbożowo-Paszowa zauważa, że żniwa przebiegają wyraźnie szybciej niż w poprzednich latach. - Są one najbardziej zaawansowane na południowym zachodzie kraju, gdzie zboża podstawowe zebrano już z ponad 80 proc. areału.

Spis treści

Żniwa rozpoczęły się bardzo szybko, ponieważ już w czerwcu, co dotyczyło nie tylko jęczmienia, ale i m.in. rzepaku. Czy rekordowo wcześnie zakończą się, zdecyduje pogoda.

Trwają zbiory zbóż w Polsce

Nie tylko południe kraju ma za sobą zasadniczą część żniw zbożowych i rzepakowych. Podobnie bywa w centrum Polski, jeśli nie przeszkadzała pogoda. Z obserwacji Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej wynika, że na północy Polski zbiory powoli zbliżają się do półmetka, ale "nawracające opady opóźniają żniwa".

W komunikacie izby podkreślono, że jakość zbieranego ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji i ilości wody w glebie.

"Z terenu dobiegają informacje o niskim białku w ziarnie pszenicy, szczególnie na zachodzie kraju, przy dobrych pozostałych parametrach" - zaznaczono.

Eksperci izby uważają, że mniej od przedżniwnych przewidywań będzie pszenicy konsumpcyjnej z racji uzyskiwanych parametrów.

Z pól znikają ostatnie rzepaki

Z danych Izby wynika, że zbiory rzepaku ozimego w Polsce są na ukończeniu. "Z sygnałów płynących z terenu wynika, iż wielu regionach kraju rolnicy osiągali plony rzepaku niższe od spodziewanych, zazwyczaj w przedziale 2.5-3.5 t/ha" - przekazano. Dodano, że zaolejenie nasion wynosi ponad 42 proc.

Takie dane podał w rozmowie ze Strefą Agro także Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Zaznaczał wówczas, że plony rzepaku nieco rozczarowują.

Niska cena powstrzymuje przed sprzedażą zbóż

Zaznaczono, że pomimo trwających zbiorów, "w większości regionów kraju rynkowa podaż ziarna jest uszczuplona". W opinii IZP, rolnicy niechętnie sprzedają ziarno przy obecnych cenach, przez co wielu z nich decyduje się na jego przechowanie. Podkreślono, że zboża sprzedają głównie ci producenci, którzy nie dysponują odpowiednią powierzchnią magazynową i potrzebują środków finansowych.

Wyniki eksportu zbóż z Polski

"Według wstępnych danych, w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj), eksport zbóż z kraju wyniósł ponad 11672 tys. ton wobec 10412 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu" - podano w raporcie.

Izba tłumaczy, że eksport wyniósł w przypadku:

  • pszenicy ponad 6162 tys. ton (wobec 4932 tys. ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu),
  • żyta – 727 tys. ton (427 tys. ton),
  • pszenżyta – 583 tys. ton (629 tys. ton),
  • kukurydzy – 3611 tys. ton (3987 tys. ton),
  • owsa – 155 tys. ton (95 tys. ton),
  • jęczmienia – 433 tys. ton (246 tys. ton).

"Z kolei, w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) eksport rzepaku z kraju wyniósł ponad 730 tys. ton wobec 480 tys. ton wyeksportowanych w tym samym okresie poprzedniego sezonu" - wskazano.

W lipcu br., eksport zbóż z kraju wyraźnie spowolnił. Wpłynęły na to m.in niskie zapasy ziarna w kraju na początku bieżącego sezonu 2024/25. "Oceniamy, iż w lipcu br., eksport pszenicy drogą morską raczej nie przekroczy 200 tys. ton. Śladowy będzie eksport kukurydzy" - podano.

Dodano, że "import zbóż ogółem w pierwszych 11 miesiącach sezonu 2023/24 (lipiec-maj) wyniósł 714 tys. ton wobec 3250 tys. ton sprowadzonych do kraju w tym samym okresie poprzedniego sezonu".

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna