MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żniwa w skansenie. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyła się inscenizacja tradycyjnych obrzędów żniwnych

Izabela Krzewska
Zwyczaje żniwne odtworzyły zespoły Wrzosy i Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej I Koło Gospodyń Wiejskich Czechowianki
Zwyczaje żniwne odtworzyły zespoły Wrzosy i Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej I Koło Gospodyń Wiejskich Czechowianki Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Ma pokazać życie rolników na tradycyjnej polskiej wsi i rytuały, które miały zapewnić udane plony oraz urodzaj na przyszłe lata. W niedzielę (4.08) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbyły się "Żniwa w skansenie". Goście zobaczyli inscenizacje, wzięli udział m.in. w warsztatach z robienia wieńców dożynkowych, a na koniec bawili się na potańcówce z kapelą ludową.

Żniwa w skansenie i na polu. Podróż w przeszłość

Zboże od wieków było podstawą ludzkiego pożywienia. Otaczano je czcią jako symbol życia, płodności, dostatku i błogosławieństwa. Żniwa to czas zbioru zbóż i w kalendarzu rolników - trwające do sierpnia - wyjątkowe wydarzenie dla gospodarzy.

Czytaj też:

Dziś zboże kosi się nowoczesnymi kombajnami, kiedyś kosą, a jeszcze wcześniej żęto sierpem. W niedzielę w podróż w przeszłość zaprosiło mieszkańców Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. W podbiałostockim skansenie zwyczaje żniwne odtworzyły zespoły Wrzosy, Kompania Męska z Kalinówki Kościelnej oraz Koło Gospodyń Wiejskich Czechowianki.

Pokaz, warsztaty i potańcówka dla gości z okazji "Żniw w skansenie"

Inscenizacji towarzyszyły żniwne piosenki oraz zwyczaje. To m.in. zażynek (zżynanie pierwszych kłosów przez "wybrańca" spośród rolników), układanie ze zboża znaku krzyża z kromką chleba, by zapobiec głodowi, a także tworzenie przepiórek (zostawiane na koniec żniw kępki zboża dekorowane kwiatami i kamieniami), wokół których ciągnięto za nogi żniwiarza.

Zobacz także:

Po inscenizacji można było wziąć udział w warsztatach z układania równianek - wiązanek dożynkowych, które święci się w kościołach w Święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia - a także tkania krajek - czyli wąskich pasków do przewiązywania równianek.

Wydarzenie zakończyło się potańcówką z Kapelą Braci Rejwów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sportowcy dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna