Zobacz, ile zarabiają nasi księża. 300.000 zł na koncie

Tomasz Kubaszewski [email protected]
– Podczas kolęd moi parafianie zaznaczają, jakie kwoty przekazują na Kościół, a jakie na księdza – mówi ks. Łuba.
– Podczas kolęd moi parafianie zaznaczają, jakie kwoty przekazują na Kościół, a jakie na księdza – mówi ks. Łuba.
Udostępnij:
Takiego raportu o finansach Kościoła jeszcze nie było.

Diecezja ełcka

Diecezja ełcka

W 2010 roku kuria w Ełku wydała 1,4 mln zł. Najpoważniejszym wydatkiem okazały się płace 23 zatrudnionych tutaj osób. Niewiele mniej pochłonęło utrzymanie budynków oraz ich ubezpieczenie. Np. 42 tys. zł poszły ma diecezjalny miesięcznik "Martyria". Największą pozycję po stronie przychodów stanowił tzw. podatek kurialny, czyli to, co odprowadzają poszczególne parafie. Kwota ta wyniosła 917 tys. zł. Utrzymanie ełckiego seminarium duchownego kosztowało natomiast 937 tys. zł. Aż 820,8 tys. zł pochodziło z parafialnych tac.

Księża zarabiają od 800 zł do 5,5 tys. zł miesięcznie. Zależy to głównie od wielkości parafii. - Dla mnie zarobki nie są istotne - komentuje ks. Lech Łuba, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach. - Parafianie zwracają mi nawet uwagę, że mam wyświechtaną kapotę.

Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała wczoraj raport dotyczący finansów polskiego Kościoła. To pierwsze tego typu opracowanie w naszym kraju. W raporcie opisano m.in. finanse Diecezji Ełckiej.

Im większa, tym więcej
Z czego utrzymują się parafie? Najważniejsza jest to, co ludzie położą na tacę. Ogólnokrajowa średnia wynosi około 1 zł od osoby. W każdą niedzielę zbiera się więc od kilkuset złotych w małych parafiach, do 4-5 tys. zł w większych. Te pieniądze, generalnie, przeznaczane są na utrzymanie danego kościoła. Ale nie w całości. Część trafia do kurii diecezjalnych oraz innych kościelnych instytucji.

Na utrzymanie parafii idą też pieniądze z kolęd - od 10 do 50 proc. Ci, którzy mają takie możliwości czerpią również dochody z wynajmu pomieszczeń należących do parafii, anten telefonii komórkowej instalowanych na wyższych gmachach czy cmentarzy.

Im parafia większa, tym ma większe dochody - twierdzą autorzy raportu.

700 złotych za pogrzeb
Zwyczajowo przyjmuje się, że część pieniędzy z kolęd oraz te za zamawiane msze, chrzty, śluby i pogrzeby są wynagrodzeniem księży. Dzielone są zwykle raz w miesiącu na wszystkich duchownych zatrudnionych w danej parafii. Większą pulę otrzymuje jedynie proboszcz.

Część księży pracuje także w charakterze katechetów. Zazwyczaj na część etatu. To kilkaset złotych miesięcznie.

Opłaty w poszczególnych parafiach są bardzo zróżnicowane. Średnia za zamawianą mszę oscyluje wokół 50-70 zł. Za ślub - 200-700 zł, chrzest - 200-250 zł. Np. w kościele pw. św. Aleksandra w Suwałkach za pogrzeb trzeba zapłacić 700 zł.

To duża parafia, bo licząca prawie 12 tys., wiernych. Proboszcz - ks. Kazimierz Gryboś mówi jednak, że w pieniądze bynajmniej nie opływa.

- Choćby koszty ogrzewania budynków są potężne - dodaje. - Jak to się wszystko zsumuje, to wychodzi niemal na zero.

Podobnie rzecz się ma z potężnym cmentarzem przy ul. Bakałarzewskiej zarządzanym przez parafię. Tutaj mnóstwo pieniędzy pochłania utrzymanie obiektu, a szczególnie wywóz nieczystości.

- Przed nami niezbędny remont cmentarnej kaplicy - dodaje proboszcz. - Na razie nie wiadomo, skąd wziąć na to środki.

Z kolei ks. Lechowi Łubie udało się w ostatnich latach postawić nowy, okazały kościół. - Z tej okazji parafianie stali się bardziej hojni - mówi. - Naprawdę nie mogę narzekać.

Proboszcz dodaje, że czasy są jednak coraz cięższe i czasami trudno związać jeden finansowy koniec z drugim.

Po większości suwalskich księży i ich samochodach nie widać specjalnie, by należeli do ludzi bardzo bogatych. Okazuje się jednak, że niektórzy potrafią o siebie zadbać. Niedawno pisaliśmy o pewnej oszustce, której ofiarami byli m.in. dwaj księża. Jeden z nich miał na koncie 300 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 71

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleksander
A czy gdybym ja dzisiaj wziął kałacha i zaczął strzelać do LEGALNEJ władzy to byłbym bandytą / mordercą czy żołnierzem wyklętym. Piękna nazwa dla przestępców ,którzy do 1955r. mordowali również bezbronne kobiety i dzieci !!!!

Wedlug tego, co piszesz "TNT" podziemie - nie akceptujace sovieckiej wladzy w Polsce - do 1955 r. mordowalo bezbronne kobiety i dzieci?! Trwalo to troche dluzej, becwale, bo do lat 60-tych. Gdy zamordowano ostatnich zolnierzy Rzeczpospolitej. Chociazby Budryna na Suwalszczyznie. Do legalnej wladzy strzelaj nie tylko z kalacha, ale z broni bardziej skutecznej, jesli godzi w Twoje podstawy. I niewazne, jak Cie pozniej nazwa. Bron swojej godnosci. Za wszelka cene. Kim byles - oceni historia. Legalna wladza tez byl car Rosyjski. Zloz mu poklon! Poczytaj wszakze, co zrobil chociazby z L.M.Pacem i Dowspuda. Tylko dlatego, ze krnabrny Pac nie zlozyl holdu Mikolajowi I. Jak to zrobili inni, zapewne Twoi bohaterzy z okresu tzw. Krolestwa Polskiego. Gdyby nie ci wykleci zolnierze nie poslugiwalbys sie dzisiaj berlem swojej tozsamosci. Pojecie "bandyta" jest wymyslona przez obce Polakom teorie. Zestawienie Wykletych Zolnierzy z bandytami/mordercami jest daleko nie na miejscu! Do wykletych zolnierzy zaliczam tez siebie: wyklety zostalem z Wojska Polskiego w 1986 roku, tylko dlatego, ze do PZPR nie nalezalem. I wyklety jestem do dzisiaj. Porachuj - ponad 25 lat temu. Dawno po wojnie. Lecz do dzisiaj jestem wyklety. Wiec dla Ciebie jestem bandyta czy morderca? Ze w ojczystym kraju nie ma dla mnie miejsca. Tymczasem Prezydent RP roni lzy krokodyle nad grobem Jurka. Z szeregu wykletych wiele lat wczesniej. Bo w charakterze trupow wykleci nie moga sie sprzeciwic tak falszywym uklonom legalnej wladzy. Wladza legalna nie zawsze jest wladza akceptowana. Za legalna uwaza sie sama wladza. Z bateriami zandarmow uzbrojonych w kalachy. Dla utrzymania nieuprawnionej wladzy. A taka trzeba wypieprzyc. I to nie czekajac wiosny. Demokracja, to nie zwykla matematyka wyborcza. Zapisz to sobie na lysinie! Zanim cos palniesz na Forum. Aleksander Radzaj - Zdymisjonowany major WP
T
TNT
Opodatkować kler! Zabrać wszystkie finansowe przywileje! Skoro jest w Polsce ponad 90% katolików, to księża utrzymają się z tacy.

NIc dodać nic ująć . Tak jak w Niemczech; podatek ,kasy fiskalne i wówczas zobaczymy ilu jest prawdziwych katolików a ilu pieniaczy
T
TNT
WYBORCZA z Blumsztajnem przeciwko obchodom ku czci Żołnierzy Wyklętych. Błumsztajn i ferajna na 11.11.11 sprowadzili niemieckie bojówki aby Polacy nie mogli tego dnia świetować. To samo zrobią pewnie z dniem 1 marca 2012 roku. Oni nam nakazują co nam wolno, czego my potrzebujemy, a czego nie. To też oni atakuja kościół katolicki, krzyż - mieliście przykład pod Pałacem Prezydenckim. Tylko dureń tego nie potrafił dostrzec, tylko dureń. I dlatego każdy POLAK powinien 3 marca /sobota/ 15:30 być na manifestacji KU CZCI ŻOŁNIERZY WYKLETYCH. Razen uczcijmy bohaterską działalność antykomunistycznego podziemia po roku 1944. Każdy Polak powinien w tym Dniu wywiesić flage Polski. Spotkajmy się 3 marca o 15:30 na Placu Uniwersyteckim. Tej władzy to świeto jest nie w smak!

A czy gdybym ja dzisiaj wziął kałacha i zaczął strzelać do LEGALNEJ władzy to byłbym bandytą / mordercą czy żołnierzem wyklętym. Piękna nazwa dla przestępców ,którzy do 1955r. mordowali również bezbronne kobiety i dzieci !!!!
g
gość
I Rząd i Karitas nie pomagają z własnych pieniędzy to są pieniądze składane przez zwykłych ludzi.Przesyłają oni SMSy
gdzie pobierany jest jeszcze Vat. Inne wpłaty to prośby nadawane w telewizji, prasie i internecie na na które reagują zwykli ludzie i robią wpłaty.Karitas też nie wypracowuje pieniędzy sam, są to zbiórki od ludzi.Jedni i drudzy jak już zbiorą to mówią że to ich pieniądze. Aby tak twierdzić to należałoby sie wziąć do roboty i zapracować na nie. Czimś dzielić i siebie wychwalać ,a ile sobie z tych zbiórek?
G
Gość
Dlaczego o TYM się nie pisze?
"Jak daleko jeszcze posuną sie oprawcy z rządu?" nowyekran.pl
Jak daleko trzeba być wyzutym z wszelkich odczuć wyższych,żeby wymyslić cos takiego??? Otóz kolejny projekt ustawy wysmazony przez nomen omen Kopaczową UDERZA W UMIERAJACYCH. Jakiż musi być dramatyczny stan finansów państwa,że rządzący nie mają nawet SZACUNKU DLA SMIERTELNIE CHORYCH? 'HOSPICJA NIE MOGA OTRZYMYWAC DAROWIZN ? JESLI CHCA JE OTRZYMYWAC MUSZĄ ZAŁOZYC PRZEDSIEBIORSTWA, Z KTÓRYCH OPRAWCY BĘDA CZERPAC ZYSKI. Większość hospicji jest prowadzona przez fundacje i stowarzyszenia, które nie patrząc na państwo pomaga chorym i ich rodzinom...." Dlaczego dziennikarze nie piszą o tym draństwie?
G
Gość
Peło precyzyjnie zaplanowała akcje przeciwko Kościołowi w Polsce - wiadomo Boni,Tusk,Komorowski itd.
G
Gość
rzuć ochłapem a swołocze będa ujadać... A prawda wygląda tak: "Donos jaki opublikowała agencja KAI-n wpisuje się w całokształt jak widać precyzyjnie zaplanowaną AKCJĘ PRZECIWKO KATOLICYZMOWI W POLSCE... RAPORT O FINANSACVH KOŚCIOŁA POJAWIA SIE AKURAT WTEDY, GDY RZĄD PLANUJE UKRAŚĆ należne katolikom pieniądze.... Dalej: kościól jest samodzielny finansowo i państwo nie wpłaca nawet dziesięciny jego kosztów. Prawde mówiąc nie dokłada do kościoła nic. Per saldo to kościół dopłaca do państwa - np.Caritas". Ale czy pospolity głab kapuściany to wie?

CARITAS ROBI TO CO POWINIEN ROBIĆ RZĄD - CARITAS PROWADZI ZA SWOJE PIENIĄDZE 350 OŚRODKÓW DLA DZIECI CHORYCH...
'BONI: KOŚCIOŁY MAJA PŁACIĆ SKŁADKI ZA KSIĘŻY". Zobaczcie jak Boni i Tusek graja pod nieświadomą publiczkę, bo księża płacą składki juz od dawna, ale trzeba zamieszać w łbach swoich wyborców - użytecznych idiotów, no to mieszają.
G
Gość
Po przeczytaniu tego wątku jestem po prostu zszokowana!

Poza kilkoma (dosłownie) normalnymi postami - totalny zalew głupoty, podłości i nienawiści w wykonaniu kreatur nazywających się katolikami!

Całe szczęście, że Bóg jest sprawiedliwy - choć nie doczekamy tego tu i teraz...

Ty szokuj sie sobą kreaturo, własnie pokazałaś swoją podłośc i nienawiść do katolików i do Boga. Taka swołocz zawsze będzie swołoczą, i taka swołocz powinna przepaść jak zwykłe śmiecie walające się na smietniku.
G
Gość
rzuć ochłapem a swołocze będa ujadać... A prawda wygląda tak: "Donos jaki opublikowała agencja KAI-n wpisuje się w całokształt jak widać precyzyjnie zaplanowaną AKCJĘ PRZECIWKO KATOLICYZMOWI W POLSCE... RAPORT O FINANSACVH KOŚCIOŁA POJAWIA SIE AKURAT WTEDY, GDY RZĄD PLANUJE UKRAŚĆ należne katolikom pieniądze.... Dalej: kościól jest samodzielny finansowo i państwo nie wpłaca nawet dziesięciny jego kosztów. Prawde mówiąc nie dokłada do kościoła nic. Per saldo to kościół dopłaca do państwa - np.Caritas". Ale czy pospolity głab kapuściany to wie?
G
Gość
Po przeczytaniu tego wątku jestem po prostu zszokowana!

Poza kilkoma (dosłownie) normalnymi postami - totalny zalew głupoty, podłości i nienawiści w wykonaniu kreatur nazywających się katolikami!

Całe szczęście, że Bóg jest sprawiedliwy - choć nie doczekamy tego tu i teraz...

Mam nadzieję,że Bóg jest sprawiedliwy i takie kreatury jak ty doczekają się na to na co zasługuję. Widać,że z Bogiem to ty nie masz nic wspólnego. Tylko czerwona gnida, parch może tak napisac jak ty. Czekam na sprawiedliwość boską abyś ja poczuła kreaturo ludzka.
z
zszokowana
Po przeczytaniu tego wątku jestem po prostu zszokowana!

Poza kilkoma (dosłownie) normalnymi postami - totalny zalew głupoty, podłości i nienawiści w wykonaniu kreatur nazywających się katolikami!

Całe szczęście, że Bóg jest sprawiedliwy - choć nie doczekamy tego tu i teraz...
G
Gość
Skoro to opublikowała katolicka agencja informacyjna, to trzeba te kwoty powiększyć co najmniej o 50%.

w to też lemingu uwierzyłeś, nie pomyślałeś,że to jest kit wciskany ci do łba... www.wpolityce.pl "Ważny tekst NDB 2010..." TO TUSK DECYDOWAŁ O MILCZENIU /TO PREMIER POLSKIEGO RZĄDU, WIECIE?/ I BIERNOŚCI /W TEN SPOSÓB OBRAŻAŁ KAZDEGO POLAKA/ W CZASIE, GDY KŁAMSTWA KOMISJI MAK REGULARNIE BYŁY ROZPOWSZECHNIANE. "Gen Błasik został 'umieszczony w kokpicie', na podstawie rzekomego głosu, do którego dziś nikt nie chce sie przyznać. Miller mówi,że to ktoś ale nie on, on głosu generała nie słyszał... Ale puścili paszkwila, ujadały wszystkie łże media, z pomocą idiotów zwanych lemingami.
r
renata
700 zł za pogrzeb napewno nie w Augustowie w bazylice tylko 2tys zl
G
Gość
1 MARCA /CZWARTEK/ 16:00 MSZA ŚW. W KATEDRZE UL.KOŚCIELNA 2
3 MARCA /SOBOTA/ 15;30 PLAC UNIWERSYTECKI MANIFESTACJA KU CZCI NASZYCH RODAKÓW. Gazeta współczesna ani poranny o tym nie napiszą, bo tego władza nie chce.

wpolityce.pl "W dniu "Żołnierzy Wyklętych". To oni stanowili rzeczywistą polska elitę - miejska i wiejską! To była prawdziwa polska inteligencja! Cześć Ich pamięci!
G
Gość
Skoro to opublikowała katolicka agencja informacyjna, to trzeba te kwoty powiększyć co najmniej o 50%.

O, następny parch. Ty lepiej zajmij się oczyszczaniem ścieków miejskich, bedzie wiekszy pożytek głabie kapuściany.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie