Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak oczarować przyszłego szefa

Agnieszka Domka-Rybka, www.pomorska.pl
fot. digitouch, infograf. J. Chamier-Gliszczyński
Popełniając błędy w CV i liście motywacyjnym - jesteś z góry skazany na klęskę!gdy będziesz staranny i oryginalny, na pewno zaintrygujesz przyszłego pracodawcę.

- Nie ma nic gorszego niż błędy w życiorysie i liście motywacyjnym, a to dziś, niestety, bardzo poważny problem - uważa Anna Urbańska, psycholog biznesu i właścicielka Centrum Edukacyjno-Consultingowego "Concret" w Grudziądzu.

Kto jest na zdjęciu?
- Niedawno przeprowadzałam rekrutację w swojej firmie - zdradza Urbańska. Wrażenia? CV i listy motywacyjne nadal są sporządzane na zasadzie kopiuj-wklej z internetu. W niektórych listach kandydaci nie pofatygowali się nawet, by zmienić nazwę odbiorcy, czyli skopiowali je dla wielu pracodawców. Nie ma mowy o estetyce, bardzo kuleje pisownia małych i dużych liter i bywają rozjechane. Autorzy wpisują w byle jakim miejscu swoje dane. Zdjęcia są przestarzałe, nieadekwatne do wyglądu, na przykład jedna pani przysłała mi fotografię, jak siedzi w kapeluszu przy stole ratanowym. Tymczasem na rozmowie rekrutacyjnej pojawiła się jakby zupełnie inna osoba. też są powielanie. Kandydaci wpisują głównie: muzyka, literatura, sport. Jednak, gdy ktoś napisze, że lubi sport, a konkretnie interesuje go pierwsza liga żużlowa, to już zachęca do przeczytania CV i zaproszenia autora na rozmowę. A ostatnio zrobił na mnie wrażenie oryginalny życiorys napisany na papierze w kolorystyce wystroju mojej firmy, czyli ecru. Ciekawy pomysł!

Nieczytelny dokument nie nadaje się do czytania! CV i list motywacyjny mają zachęcać do lektury. Nie mogą więc być pogniecione lub wyplamione. Informacje powinny być umieszczone w przejrzysty sposób. Nie ma więc nawet mowy o błędach - ortograficznych, literowych czy stylistycznych. Nie wolno pisać na ilość lecz na jakość. W CV należy unikać ogólników i starać się pisać zwięźle. Życiorys powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Nie wolno stosować żargonu! Dla uzyskania czytelności dokumentu potrzebne jest podkreślenie ważniejszych elementów. Dlatego warto używać liter drukowanych, pogrubień i kursyw - jednak bez przesady. Nie należy przesyłać dokumentu sformatowanego byle jak.

Bądź nietypowy!
W liście motywacyjnym nie zamieszczamy danych swoich i adresata w dowolnym miejscu. Powinny znajdować się w górnym lewym rogu dokumentu. Najpierw należy napisać imię, potem nazwisko, adres, telefon, a poniżej - z zachowaniem odległości - dokładną nazwę i adres firmy.

Lepiej, by życiorys i list motywacyjny były oryginalne, trzeba więc znaleźć coś, co przykuje uwagę przyszłego szefa, np. wysłać je w formie prezentacji w Power Point, dodać nietypowe zdjęcie potwierdzające nasze umiejętności czy nawet pochwalić się własnym blogiem.

Źródło: Dziś to przyszły szef przebiera wśród kandydatów. Dlatego większe szanse mają ci, którzy potrafią się czymś wyróżnić - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna